Більшість навіть найдосвідченіших приватних інвесторів у середньому на рік заробляють на 2−10% нижче за ринок. Чому так відбувається та як заробляти більше, розповів Роман Кошовський, автор каналу «Запали цілі», інвестор-практик, співзасновник сервісу для управління й аналізу інвестицій FIREkit, бізнес-аналітик, у ході конференції «Жити на відсотки».
5 ворогів великих заробітків інвестора та як із ними боротися
Багато хто обирає активні стратегії або комбінує пасивну та активну, але в погоні за вищою дохідністю упускає можливі ризики та нюанси. Системний ризик (ринковий) та несистемний (бізнес-ризик) беруть до уваги чимало інвесторів, поведінкові ризики враховують одиниці. Але саме на них інвестор має вплив.
Ви не підете, скажімо, до Ілона Маска з пропозиціями, якої політики він має дотримуватися щодо Twitter. Але вам вирішувати, довкладати в компанію капітал чи, навпаки, утриматися, перечікуючи негоду. Тому треба впізнавати і розуміти поведінковий ризик.
Щоб підвищити дохідність інвестицій, варто зважати на такі ризики:
Его-ризики.
Вони проявляються в типах поведінки, де ми підживлюємо наше власне его і хочемо здаватися компетентнішими, ніж є насправді. Проявляється у надмірній самовпевненості, або у тому, що нам здається, що акції, якими ми володіємо, є ціннішими, ніж вони є на ринку. Такі ризики проявляються в надто концентрованих позиціях, коли є надмірне використання торгових плечей тощо.
Що з цим робити? Перше — диверсифікуватися і не заходити в одну позицію. Друге — робити систему правил, тобто діяти за якимись попередніми домовленостями між собою і своїм фінансовим планом, а не приймати рішення, керуючись своїм его. Третє — бути щирими і розуміти свої обмеження. Четверте — пройти тест, в якому дізнатися, чого ви не вмієте, вивчити глибше тему і навчити когось далі.
Емоційні ризики.
Виникають внаслідок того, що поточний стан справ чи те, як ми зараз почуваємося, забарвлює наш настрій при прийнятті рішення як в позитивний, так і в негативний бік. Найчастіше проявляється на крайнощах ринку: коли він падає або зростає, гору беруть або психологія страху, або жадібності, і люди роблять багато хиб.
Що з цим робити? Згідно досліджень, емоції відіграють одну з ключових ролей у допущенні всіх хиб, тому їм треба приділити достатньо уваги. Перше — медитація, яка має допомогти оцінити свій стан і не приймати під його впливом рішень. Друге — зважити на чотири жовтих лінії: якщо ви зараз голодні, злі, самотні або втомлені, то відкладіть будь-яке рішення щодо інвестицій.
Ризики уваги.
Породжені нашою схильністю оцінювати інформацію у відносних термінах і дозволяти тому, що є нам зараз найдоступнішим, вважати, як найімовірніше, під час прийняття інвестиційних рішень. Наприклад, йти за натовпом, фіксуватися на одній країні, надто сильно покладатися на першу ліпшу отриману інформацію.
Що з цим робити? Не тішити себе ілюзіями і завжди запитувати себе, а чого я не бачу. Фокусуватися замість новин і хайпу на тому, що ви контролюєте.
Ризики консерватизму.
Полягають у нашому несприйнятті ризику загалом, попри можливість отримання якогось доходу. Докази такого консерватизму — це, зокрема, швидкий продаж наших виграшних позицій або, навпаки, ми довго утримуємо позиції, які є програшними і програють.
Що з цим робити? Віддалитись, дивитись більш довгостроково, адже, зазвичай, додаткову премію за ризик отримує саме терплячий інвестор, який вміє надати перевагу завтрашньому дню над сьогоднішнім із розумінням того, що діється на даний момент.
Інформаційні ризики.
Неповні, хибні або неправильно зважені дані призводять до рішень, які однаково є неоптимальними. Такі ризики проявляються у неправильному розумінні складності або ліквідності наших позицій, неспроможності розрізняти результат від шуму.
Що з цим робити? Ми не маємо гнатися за кількістю інформації, а обирати її якісно, отримувати її з різних джерел. Не вестися на типову бульбашку, вкиди. Фільтрувати інформацію і ставитися до неї скептично.
Наостанок Роман Кошовський порадив учасникам конференції створити rule-based (базовану на правилах і ваших цілях) систему інвестування, з якою інвестору простіше жити.
«Спершу план і реалістична оцінка, тоді інвестиція», — резюмував експерт.
Коментарі