Цього року ринки США, Європи та Азії перебувають у вільному падінні. Що стало причиною, та чому війна в Україні посилює ці фактори, на своїй сторінці у фейсбук розповів заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован.
Ринки летять у прірву: 14 неприємних прогнозів на найближче майбутнє
1. Зростаюча інфляція
Інфляція в США та Європі особливо пов’язана зі зростанням цін на їжу та паливо; в США інфляція найвища з 1981 року… 40-річний максимум; ціна бензину — від 5 до 6,5 доларів за галон — історичний рекорд; інфляція — проблема номер один для поточної адміністрації, особливо перед виборами восени.
2. Зміна політики центробанків
Як результат інфляції — зростання ставок Fed та інших центральних банків і кінець періоду «дешевих грошей» у світі, який тримався майже 20 років; всі визнають, що центробанки «проспали» необхідність підвищення ставок десь 2 роки тому. Тоді вони думали про економічне зростання та тримали ставки низькими. Зараз вплив підвищення ставок буде значно болючішим.
3. Потенційна боргова криза
Зростання ставок підіймає питання боргів, як у розвинутих країнах (автокредитування, іпотека, карткові кредити, студентські кредити — їх розмір на історичних records), але також і в бідних країнах та країнах, які розвиваються; експерти високо оцінюють ризики глобальної боргової кризи.
4. Зміни руху капіталу
Зростання ставок центробанків та зміна пропорцій ризик-дохід також змінять потоки капіталу з країн, які розвиваються, у більш safe heavens — тільки зараз не зрозуміло, де ці самі heavens, та наскільки вони safe; це може погіршити боргові проблеми багатьох країн — слідкуйте за новинами.
5. Ризик голоду
Зростання цін на їжу та війна в Україні сильно підвищують ризики голоду в бідних країнах (потенційний вплив на 400 млн людей), та ризики зростання бідності для 100 млн+ людей; основні країни, які можуть постраждати (не тільки найбідніші): Конго, Сенегал, Сомалі, Намібія, Мавританія, Туніс, Лівія, Єгипет, Ліван, Ізраїль, Пакистан, Монголія, Ємен та інші.
6. Новий потік біженців
Голод та війна може знов збільшити питання біженців в Європі, тому можуть з’явиться нові гуманітарні питання після вирішення питань 7 млн українців, які були вимушені поїхати з країни; для Європи це буде новим важким ударом, в тому числі політичним.
7. Рецесія у Європі
Інфляція та війна підвищують ризики рецесії у Європі. Також прогнозується рецесія і в США наступного року — не дуже гарно для політичних процесів тут.
8. Потенційні соціальні протести
Дуже ймовірно, що популісти та ультра-праві політики спробують підвищити увагу до гуманітарних та економічних проблем у розвинутих країнах та країнах, які розвиваються. Тому, можна очікувати більше соціальних протестів та напруги в різних куточках світу; впевнений, що Росія спонсоруватиме такі протести, у тому числі через власну пропаганду.
9. Зростання впливу автократії
Про це вже багато сказано, але виглядає так, що автократи у багатьох країнах залишаються при владі або повертаються до влади. Росія, Китай, Індія, Бразилія, Туреччина, Білорусь, Венесуела, Північна Корея, Індонезія, Угорщина. Після наступної кризи перелік країн, в яких демократія та ліберальні ідеї «не на часі», може тільки збільшитись. Багатьом із таких лідерів можуть імпонувати погляди російського диктатора, з погляду агресивної зовнішньої політики стосовно своїх сусідів. Тому дуже важливо, щоб Україна виграла нашу війну.
Читайте також: ЄС відмовиться від російських нафти і газу: як на цьому заробити
10. Пандемія ще тут
Ще є ковід — для тих, хто забув. Пандемія не тільки все ще вбиває, але й значно впливає на переривання ланцюжків створення вартості (GVC), що сильно підвищує ризики поставок, і, знову ж таки, збільшує ціни — з боку пропозиції. GVC disruptions також штовхають міжнародний бізнес до зміни моделі «just in time» на модель «just in case», що збільшить попит на робочий капітал (кредити — борг) для збільшення запасів на складах. А ще світ стурбований думками, що глобальна система охорони здоров`я не готова для наступної пандемії.
11. Уповільнення економіки Китаю
До нещодавнього часу Китай був єдиною країною, яка все ще втілювала політику «zero Covid» — влада зберігала дуже жорсткі локдауни для зупинки розповсюдження вірусу. Це знову ж таки сильно впливало на GVC, але й на економіку Китаю; якщо зараз Китай відмовиться від своєї політики (тобто Сі покаже, що він помилявся), то це покращить перспективи їх економіки, але в той же час збільшить попит на енергоресурси, ціна на які знову зростатиме. Цікаво також, що визнання помилок може дорого коштувати самому Сі напередодні засідання 20 Національного Конгресу Комуністичної партії Китаю восени.
12. Нова холодна війна?
Напад Росії на Україну підняв ще питання, на чий стороні буде Китай у цій війні. Ринки вважають, що, будучи нейтральним, Китай більше допомагає Росії. У зв’язку з тим, що таку ж позицію підтримують Індонезія, Індія, Саудівська Аравія, Південна Африка, Бразилія, Мексика та ще деякі країни Global south, ринки та політологи стали більше говорити про нове глобальне протистояння у світі (global divide), global realignment та потенційну нову холодну війну.
13. Майбутнє глобалізації — туманне
Останній фактор також підіймає питання майбутнього глобалізації.
14. Кліматичні ризики підвищуються
Все це разом, одночасно, значно підвищує волатильність, передбачуваність та нервовість ринків. Тому ринки і падають. Все дуже просто.
Читайте також: Інфляція ставить нові рекорди: чи залишилися безпечні «схованки» для інвестора
Світ повинен бути зацікавленим у завершенні цієї війни — для добробуту всіх у світі. Перемога України у війні підвищить вірогідність розвитку ідей гуманізму, демократії, лібералізму, толерантності, інклюзивності, мультикультуралізму — тих цінностей, якими був пронизаний західний світ останні 50 років і які вибудовувались після жахливої Другої світової війни.
Коментарі - 1