1 жовтня 2019, 12:32 Читать на русском

Хто відповість за збитки вкладників «200 тисяч+»

На сьогодні майже 130 тисяч кредиторів неплатоспроможних банків очікують повернення вкладів понад гарантовану суму в 200 тис грн. Чимало з них стурбовані тим, що можуть ніколи не дочекатись цих коштів. 

Чи так це насправді? Про це – в статті для «Мінфіну» розповів заступник директора-розпорядника Фонда гарантування вкладів фізосіб Андрій Оленчик. 

Коли з 2014 року у Фонд гарантування вкладів почали один за одним приходити банки, визнані НБУ неплатоспроможними, стало очевидним, що до банкрутства більшість із них привели не лише відомі об’єктивні чинники, як-от зовнішня військова агресія, втрата частини території держави, загальний економічний спад тощо. Для багатьох банків нокаутуючим став «удар зсередини» – багатомільярдні крадіжки активів своїми ж власниками і керівниками. Оцінити масштаби спустошень можна, наприклад, за такими даними: в окремих банках кількість безнадійних кредитів — виданих без забезпечення, пов'язаним особам тощо — сягала 98% кредитного портфелю. Відтак, на цей час ринкова вартість активів усіх банків в управлінні Фонду не досягає й 18% від балансової, яку самі вони відображали у своїй звітності.

Додайте до цього подальші виведення активів через суди, через внесення записів у держреєстри, а ще – рішення судів про неправомірність ліквідації того чи іншого банку, і матимете вичерпне уявлення про ситуацію, у якій кредитори роками марно очікують своїх грошей.

Над вирішенням цієї проблеми Фонд гарантування вкладів працює не перший рік, насамперед, у правовій площині, а також через офіційні звернення до керівництва держави, публічні заяви і законодавчі ініціативи. Зокрема, на цей час нами подано близько 5,5 тисяч заяв про кримінальні правопорушення, пов’язані з виведенням активів на понад 400 млрд грн. Серед них – 427 заяв щодо дій осіб, пов’язаних із неплатоспроможними банками, на 203,6 млрд грн. Паралельно Фондом пред’явлено цивільні позови майже до 600 пов’язаних осіб на загальну суму 66,4 млрд грн. Всього на сьогодні юридичними службами Фонду та неплатоспроможних банків ведеться 44,9 тис. судових процесів майже на 193 млрд грн.

Проте за тисячами поданих нами заяв про кримінальне правопорушення до суду дійшло трохи більше 30 проваджень, з яких лише за 12 винесено обвинувальні вироки на загальну суму… менше 415 тис грн. А з понад 75,6 тисяч виконавчих проваджень майже на 153 млрд грн, що були передані в органи державної виконавчої служби за ухваленими рішеннями судів, реальне надходження коштів коливається в межах статистичної похибки.

Для нас давно є очевидним фактом, що проблему необхідно вирішувати комплексно.

Як саме?

По-перше, суттєво посилити механізм відповідальності акціонерів за збитки, завдані їхньою діяльністю банку і його кредиторам. Нами підготовано відповідні зміни до Закону про систему гарантування вкладів, відповідно до яких кожен власник банку УСІМ СВОЇМ МАЙНОМ нестиме відповідальність перед вкладниками і рештою кредиторів. Ці зміни, які, сподіваємось, таки будуть внесені до законодавства, дозволять повертати виведені гроші не лише у разі банкрутства банків у майбутньому, а й діятимуть щодо тих власників, які вже довели свої банки до неплатоспроможності. Тоді ймовірність повернення коштів вкладникам 200+ суттєво зросте, і стане неможливою ситуація, коли клієнти банку, по суті, «скидаються» на комфортне життя власника, а той, позбавивши їх грошей і передавши Фонду порожній банк і усі свої зобов’язання, далі спокійно насолоджується життям.

Друга принципова новація – запровадження механізмів, які дозволять запобігати банкрутству банку на етапі, коли той іще перебуває під контролем НБУ. Україна зараз працює над приведенням свого законодавства до відповідних норм європейського законодавства, зокрема, готується до впровадження Директиви 2014/59/ЄС про відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможності банків.

За цими нормами НБУ набуває і буде зобов’язаний застосовувати механізми запобігання розвитку проблем у банку на більш ранній стадії їх виникнення. Зокрема, отримує можливість:

1) вимагати у банку заміни керівників на вищому рівні, які не в змозі або не мають намірів забезпечити ефективне управління банком;

2) взяти на себе відповідальність за управління банком у цілому або окремими його напрямками та призначити до банку своїх представників.

Фонд, зі свого боку, отримує можливість:

1) відстежувати стан якості активів та стан виконання банком зобов’язань перед вкладниками та кредиторами ще до часу виникнення проблем у діяльності банку;

2) завчасно вжити заходів щодо збереження якості активів та вчасного виконання зобов’язань, перебрати на себе відповідальність за діяльність банку перед вкладниками та кредиторами у разі погіршення фінансового стану у банку;

3) самостійно висувати до банку вимоги, що дозволять забезпечити ефективність заходів для проведеної успішної процедури виведення банку з ринку

І головне — Фонд отримує можливість здійснювати виведення банку з ринку без залучення коштів платників податків!

Після впровадження цих новацій врегулювання неплатоспроможності банків у майбутньому стане максимально безболісним для споживачів їхніх послуг. І банкрутство банків лягатиме на плечі їхніх власників, а не платників податків.

Коментарі - 42

+
+124
Влад Котенко
Влад Котенко
1 жовтня 2019, 13:39
#
На сегодня почти 130 тысяч кредиторов неплатежеспособных банков ожидают возвращения вкладов на сумму больше гарантированной в 200 тыс грн. Многие из них обеспокоены тем, что могут никогда не дождаться этих средств.

:) какой тонкий юмор
+
+21
city121
city121
1 жовтня 2019, 14:23
#
Жеваго украл деньги с  банка ФИНАНСЫ И КРЕДИТ  .Стал самым богатым вором Украины.Наплевать на законы для него их нету.
+
0
paulball
paulball
2 жовтня 2019, 0:39
#
Ну не самым богатым вором, не преувеличивайте)
+
0
Antonim54
Antonim54
2 жовтня 2019, 18:07
#
Самые богатые сидят сейчас в Лондоне
+
+35
AleksandrBank
AleksandrBank
1 жовтня 2019, 15:06
#
Фонд хорошо заработал на продаже активов, желающим купить лакомый кусок имущества или долгов. Точнее люди заработали, а не фонд или бюджет.
+
+46
city121
city121
1 жовтня 2019, 15:33
#
Лакомовые куски купил бывший зам. Фонд гарантирования вкладов  за копейки.Остальное что не нужно продают через акцион.Когда будет аудит Фонде гарантирования вкладов вернут что они украли или купил для себя чиновники с Фонда гарантирования вкладов за копейки.
+
+3
BONYS
BONYS
1 жовтня 2019, 21:22
#
Вкладчики 200+ пусть медленно поднимут руку и быстро опустят-я им сочувствую но они никогда свои 200+ не увидят--прежде чем заниматься любым делом нужно изучить хотя бы элементарное а не гнаться за большими %-депозитами занимаюсь 17 лет за это время прошел через 12 ФГ и везде вернули до копеечки
+
+24
Виктор Малиновський
Виктор Малиновський
1 жовтня 2019, 22:46
#
Ого, а я думав на Мінфіні найбільше тимчасових адміністрацій в банках пройшов саме я... Водночас, те що вернули все до копійочки, знаєте сумніваюсь... навіть якщо в межах 200, то  % на депозити за час ТА не вертали.., ні у ВАБі, ні в Дельті, ні в ФіНіках, ні в Імексі, ні в багатьох інших...А потім навіть внесли зміни в законодавство  вже неможливо було навіть претензію надати банку. Чи Ви не вимагали такі %?
+
0
BONYS
BONYS
2 жовтня 2019, 19:20
#
В этой стране это просто не имеет смысла-правда законом это предусмотрено но боюсь быть не совсем точным но где-то в 6 или 7 очередь-нас так приучили что мы рады хотя бы получить тело вклада хотя все это напоминает футбол в одни ворота -деньги в банке % по депозитам не насчитываются а кредиты платите -замороженные % по депозитам объясняют составлением базы и это при сплошной компьютеризации --был такой Премьербанк так возвращали почти 1,5 года ну а последний это КРЕЩАТИК так тут справились быстро
+
0
laa1999
laa1999
2 жовтня 2019, 9:45
#
Как не странно, например, Форум вернул, например, проценты начисленные уже во время введенной ВА, 4 очередь.
+
0
Audentes
Audentes
1 жовтня 2019, 23:33
#
Наивный вопрос и не менее наивный ответ от юриста по второму образованию господина Оленчика.
Например, у банка ВТБ есть должник на 933,5 млн.грн. - государственное предприятие «Донецкая железная дорога». Этот долг подтвержден судебным решением, которое вступило в законную силу как раз перед введением временной администрации. Если государственное предприятие не выплачивает долг на протяжении 6 месяцев, то его выплачивает государственное казначейство (статья 4 Закона Украины «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»). Ну, а если исполнительный документ не был вовремя подан для взыскания долга, то господину Оленчику нужно искать другую работу, поскольку презюмируется, что государственный служащий должен знать Закон.
+
0
laa1999
laa1999
2 жовтня 2019, 9:46
#
А вы обращались по месту регистрации предприятия? Потом, читайте закон о временно-оккупированных территориях.
+
0
Audentes
Audentes
2 жовтня 2019, 18:41
#
Еще раз: если по каким-либо причинам государственное предприятие не выплачивает долг на протяжении 6 месяцев, то его выплачивает государственное казначейство (статья 4 Закона Украины «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»). Государственная казначейская служба Украины находится на улице Бастионной в городе Киеве.
+
+8
SergValin
SergValin
2 жовтня 2019, 9:19
#
> Кто ответит за убытки вкладчиков «200 тысяч+»

Никто не ответит. Хотя в первую очередь должно бы отвечать правительство, которое с 2012 года ни разу не повысило страховой лимит, хотя гривна с тех пор обесценилась по меньшей мере втрое.
+
0
yarg
yarg
2 жовтня 2019, 9:24
#
С 2012 года у нас работало 6 правительств.
никакой обязанности повышать этот лимит у правительства нет - это функция верховной рады. Дело правительства - выполнять то , что скажет рада.
+
0
SergValin
SergValin
2 жовтня 2019, 13:10
#
Ну значит должна отвечать верховная рада, очевидно же.
+
+15
Elena1997
Elena1997
2 жовтня 2019, 13:22
#
Рада — это узаконенная коллективная безответственность
+
0
yarg
yarg
23 жовтня 2019, 13:53
#
Та да. одна нация -один фюрер !
+
0
Тони Райт
Тони Райт
2 жовтня 2019, 10:14
#
Что за бред?
Почему кто-то должен отвечать?
Или укладывайтесь в гарантированный лимит ФГВФЛ или не жалуйтесь, если банк обанкротится.
+
0
Antonim54
Antonim54
2 жовтня 2019, 13:03
#
Фондобот,почему при резко колебающемся курсе гривны лимит к курсу не привязан?! При валютных депо это имеет большую роль
+
+15
SOR
SOR
25 жовтня 2019, 15:20
#
Мне уже надоело отвечать. Таких было большинство, которые уложились в 200 тыс - но депо открыли  в валюте, всех остальных тоже ВЫ -е - Али, если какой мудрец этого не видит, то ему нельзя в банк приходить даже на экскурсию,
+
+45
Antonim54
Antonim54
2 жовтня 2019, 13:01
#
Господин Оленчик, в первую очередь это Вы в связке с Гонтаревой, которые заварили махинацию под названием «очистка банковской системы».Теперь Вам ее и расхлёбывать.
+
0
Andrey M
Andrey M
22 жовтня 2019, 14:54
#
Якби не почистили ці авгієві конюшні - то вам би втрати від очищення банківської системи квіточками здалися. Втратою були б 100% всіх накопичень населення в банкіській системі, і локомотивом цьому всьому було б падіння Привату. Ну і про девальвацію в тисячі чи навіть сотні тисяч відсотків ми би знову відчули на власній шкурі.
То ж тут варто дякувати пані Гонтаревій що взялась розгрібати це лайно і що націоналізувала самий великий кептивний банк - Приват.
+
+15
Elena1997
Elena1997
22 жовтня 2019, 20:26
#
Андрей, поправлю Вас аналогией-вопросом. Будем ли мы хвалить хирурга, который вырезал воспалённый аппендикс, но попутно для себя лично и своих друзей прихватил почку ?
+
0
Andrey M
Andrey M
23 жовтня 2019, 10:34
#
Відповідь очевидна, але категорично не згоден з таким порівнянням.
Назвіть фін установу яку вивели з ринку хоча вона була надійною?
+
0
Elena1997
Elena1997
25 жовтня 2019, 16:29
#
Так вроде никто не против вывода ненадежных фин.установ, т.е. вырезать воспалённый аппендикс. Почку-то зачем прихватывать, и резать без наркоза, под патриотические лозунги и рассказы про путь в Европу. Это, конечно, образно. Но тот же Бахматюк предлагал докапитализировать один из своих банков и погасить долги по кредитам рефинансирования, однако же пани Гонтарева рассудила по другому, а Бахматюк вывел всё , что смог. Сам Бахматюк говорит, что банком на него оказывали давление совсем по другим вопросам, связанным с его агрохолдингом.
+
+15
yarg
yarg
23 жовтня 2019, 13:53
#
Нюанс в том , что почка в данном случае оказалась вымыслом пацанчиков , которые хотели этого пациента на колбасу пустить , а хирург его вытащил...
+
0
Elena1997
Elena1997
25 жовтня 2019, 17:09
#
Так пусть Валерия приезжает и даст пояснения, тогда и узнаем вымысел или не вымысел. Но не приедет, ей со своей долей «почки» хорошо в Лондоне.
+
0
yarg
yarg
25 жовтня 2019, 18:00
#
Она не против. неоднократно приглашала следователей к себе. Прокуратура отвечает что вопросов к ней не имеет....
+
0
Elena1997
Elena1997
26 жовтня 2019, 6:00
#
1.Куда к себе ? 2.И прокуратура вопросы имеет, поэтому и приглашает её дать пояснения. Но Вы, видимо, не в курсе
+
0
yarg
yarg
26 жовтня 2019, 11:00
#
В Лондон.
кому нужно — тот и едет. Не едет — значит не нужно. Все просто.
https://112.ua/politika/gontareva-zayavila-chto-ne-namerena-idti-na-dopros-v-genprokuraturu-i-priglasila-sledovateley-v-london-489107.html

или вы думаете что человек будет брать специально отпуск, платить большие деньги за дорогу, чтобы выслушать пару дурацких вопросов?
а есть и процедура допроса по видеосвязи. Но тоже не хотят. значит не очень-то ее ответы и нужны…
+
0
Elena1997
Elena1997
26 жовтня 2019, 11:12
#
Может и не нужны, как и ответы сбежавших регионалов были не нужны.
+
0
yarg
yarg
26 жовтня 2019, 13:44
#
Тех кого нужны - подавали в розыск. ее никто никуда не подавал.
+
0
Elena1997
Elena1997
26 жовтня 2019, 21:31
#
И как ? Нашли хоть одного ?
+
0
yarg
yarg
27 жовтня 2019, 0:38
#
Да, портнова, лукаш и многих других. и азарыча нашли, но его не выдает пока???
+
+15
SergValin
SergValin
27 жовтня 2019, 3:46
#
Что ж их за уже почти 6 лет так и не посадили? Приговор-то вообще только Януковичу есть.
+
0
Elena1997
Elena1997
27 жовтня 2019, 5:39
#
Ярг, вижу Вы живёте в своём , параллельном реальному, мире ;)
+
0
Elena1997
Elena1997
27 жовтня 2019, 5:45
#
Причём приговор политический. Приговоров экономического характера, разворовывания , коррупции нет ни у кого из регионалов, и даже с вышками Бойко уже всё законно вдруг стало при Пете.
+
0
yarg
yarg
27 жовтня 2019, 11:02
#
Ужас, да? Ну зеленский все исправит. Но вернемся к Гонтаревой.
+
0
Elena1997
Elena1997
27 жовтня 2019, 20:22
#
Вернётся, тогда и вернёмся ;)
+
0
yarg
yarg
27 жовтня 2019, 21:09
#
Как только ваши побегут на ростов....
+
+15
ROMA KOMA
ROMA KOMA
5 жовтня 2019, 21:26
#
Смотрящі НБУ ще «допомагали» злодійкуватим власникам банків виводити гроші з «проблемних» банків....
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама