МВФ покращив прогноз зростання економіки України цього року до 4,5%. Державні та аналітичні інституції оголошують про подібні очікування. Водночас, надалі забезпечувати стрімкий темп зростання ВВП буде складніше. Чому так відбувається і як змінюється структура економіки держави, розповів директор із інвестицій Capital Times Артем Щербина. «Мінфін» публікує ключові тези.
Як змінилася економіка України та чому важко зростатиме
Економіка України швидко відновлюється. У січні-вересні 2023 року реальний ВВП, за нашими оцінками, збільшився на 5,9%, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року. У ІV кварталі очікується стримане відновлення на рівні 1,6%. У результаті, ВВП зросте на 4,7%. За оптимістичного сценарію, ділова активність в Україні може вийти на 85−90% від довоєнного рівня. У 2024 році темпи відновлення залежатимуть від доступності фінансування та готовності бізнесу інвестувати в розширення виробничих потужностей та робочу силу.
Структурні зміни в економіці
За підсумками 2022 року, частка державного сектору в структурі ВВП склала рекордні 24%. До цієї категорії включені видатки на оборону. У 2023−2024 роках частка цієї категорії стабілізується на рівні 24−26%. За рішенням РНБО та Президента України на 2024 рік має бути виділено не менше 21,6% загального фінансового ресурсу з бюджету.
За вказаний період зменшилася доля сільського господарства через окупацію значних с/г угідь та блокування експорту морським шляхом. Негативна тенденція триватиме, оскільки аграрії мають плани зменшити посівні площі на 2023/2024 маркетинговий рік.
Знижується роль та потенціал видобувної промисловості для України через втрату стратегічних виробничих потужностей на Донбасі, логістичні обмеження (насамперед, для експорту) та постійну ракетну загрозу для Дніпропетровського індустріального регіону. Переробна промисловість має потенціал для швидкого відновлення через необхідність перероблення с/г сировини та програму пільгового кредитування «5−7−9» за сприяння держави. Загалом, під окупацією залишаються регіони, які до війни виробляли 10−12% ВВП України. Ефект релокації бізнесу оцінюється у 2−3% ВВП.
Зміна державних фінансів
За 9 місяців 2023 року дефіцит державного бюджету без урахування грантів склав $31,8 млрд (або $21,9 млрд із урахуванням грантів). До кінця поточного року дефіцит досягне $42 млрд (24% ВВП) через збільшення видатків для забезпечення обороноздатності України.
Наступного року в бюджеті України закладається аналогічний рівень дефіциту бюджету $42 млрд (або 22% ВВП). Тому уряд робить ставку на збереження поточної активності партнерів у наданні фінансової підтримки нашій країні. Міжнародна допомога залишається ключовим джерелом покриття бюджетних потреб. За даними Міністерства фінансів, у 2022 році Україна отримала $32,2 млрд фінансової допомоги, за 9 місяців 2023-го — $32,7 млрд.
Варто зазначити, що частка доходів бюджету від податків впала з 87% у 2021 році до 62% у 2022-му, та до 53% у 2023 році. Така негативна тенденція вказує на проблеми з фіскальною політикою держави. Варто очікувати більшого фіскального нагляду та розширення бази оподаткування.
Читайте також: Дилема Nestle: компанії, що працюють в рф та інвестують в Україну, — що з цим робити
У розрізі видатків в Україні радикально зросла частка витрат на оборону та громадський порядок і безпеку. Частка фінансування цих функцій у 2023 році становить 48% і 12% відповідно. А в 2021-му ці частки становили лише 7% і 9%. У Законі «Про бюджет України на 2024 рік» закладається 35% витрат на оборону, 14% — на громадський порядок і 22% — на державне управління (в т. ч. 14% — на обслуговування державного боргу). Критичного зниження фінансування зазнала освіта, охорона здоров’я та економічна діяльність держави. Ці сектори залишаються недофінансованими.
Коментарі - 2