У професійних і не тільки колах вже декілька тижнів обговорюють «злив» даних із OnlyFans. І мова йде не про контент пікантного характеру, а про доходи творців цього (можливо, і не тільки цього) контенту із України. Як наслідок, з'явилося багато питань, у тому числі тих, які пов'язані із податками та наслідками для самих творців контенту. Про найважливіші з них, у колонці для ЕП розповів старший юрист практики податків, транзакційного та міжнародного оподаткування юркомпанїі Arzinger Денис Ерсой. «Мінфін» публікує ключові тези.
Як податкова шукала податки на OnlyFans, та чи загрожує моделям відповідальність
Що з податками?
Спрощено картина виглядає так. Якщо ви створюєте контент (не як ФОП) і безпосередньо отримуєте за це винагороду, то в Україні потрібно буде сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) плюс 1,5% військового збору (незабаром ставка може збільшитися до 5%). При цьому немає значення, чи отримали ви гроші із-за кордону, та чи перерахували ви їх в Україну на свої особисті рахунки.
В окремих випадках можна стверджувати, що податки мали б бути меншими або в принципі не виникати. Наприклад, така ситуацію може мати місце, коли спливли строки давності, коли творці контенту перераховували отримані кошти на рахунки своїх ФОП або іноземних компаній, а також коли вони в принципі припинили вважатися податковими резидентами (наприклад, у зв'язку із переїздом за кордон на постійне місце проживання). Однак усе залежить від індивідуальних обставин та наявних на руках документів.
OnlyFans і так сплачує податки: чи треба платити ще
Дійсно, OnlyFans вже не перший рік сплачує в Україні 20% ПДВ на електронні послуги (той самий «податок на Google»). Фактично його сплачують підписники цієї платформи, коли перераховують їй кошти. Однак ПДВ і податки, які стягуються з доходів творців контенту, не залежать один від одного.
Відповідно, в Україні кожен сплачує свої податки: OnlyFans — ПДВ, творці контенту — ПДФО і військовий збір (якщо працюють через ФОП — єдиний податок).
Як податкова дізналася про доходи
Між Україною та Великобританією діє угода про уникнення подвійного оподаткування. Окрім того, обидві країни є сторонами Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах.
Обидва документи дають право українській податковій запитувати британських колег необхідну інформацію для податкових цілей. Найімовірніше, податкова і скористалася своїм правом.
Для України також нещодавно повноцінно почав діяти CRS — механізм автоматичного обміну інформацією за фінансовими рахунками з іншими країнами. Однак навряд чи податкова отримала дані щодо доходів саме через CRS.
Чому саме зараз
Головна причина виглядає очевидною: поповнити бюджет у скрутні для країни часи. Однак, дивно, що податкова вирішила отримати дані про доходи тільки зараз і за такий обмежений період: якщо вірити публічним джерелам, то мова йде про 2020−2022 роки. Наведені вище інструменти були у неї в арсеналі і раніше.
Не виключаю також, що податкова хоче підійти до цієї справи підготовленою, щоб із цієї історії зробити показову справу та донести чіткий меседж усім, хто монетизує свій контент на OnlyFans та аналогічних іноземних платформах: не забувайте сплачувати податки.
Що податкова робитиме з отриманою інформацією
Найімовірніше, податкова спочатку надішле запит для уточнення даних щодо отриманих доходів. Якщо вірити опублікованим у мережі документам, то дехто вже отримав такі запити та навіть погодився добровільно сплатити податки.
Якщо не буде відповіді протягом 15 днів, або якщо податкову не задовільнить відповідь, то буде проведена податкова перевірка. У рамках цієї перевірки можуть співставити задекларовані (офіційні) доходи, які наявні у її базах даних, із «нововиявленими» сумами.
Після проведеної перевірки податкова підготує акт та ППР із донарахованими податками і штрафами. Однак результати перевірки можна буде оскаржити через саму податкову або суд.
Якщо не вживати активних заходів, то після виникнення податкового боргу податкова зможе передати майно платника податків у податкову заставу, а через деякий час — продати його для погашення заборгованості перед бюджетом.
Звісно, що це лише базовий сценарій, який не виключає нюансів у кожному конкретному випадку.
Що зі штрафами
Якщо не враховувати кримінальну відповідальність, то найбільший штраф може бути за несвоєчасну сплату податків, який варіюється від 10% до 50% від суми несплачених податків. Також може нараховуватися пеня за кожний пропущений день сплати. Звісно, що за окремі «провтики» є й інші штрафи, але вже меншого розміру. Наприклад, за ненадання відповіді на запит від податкової, про який згадувалося вище, передбачений штраф у розмірі 7 100 грн.
Однак наразі діють певні послаблення, які були запроваджені на період дії воєнного стану та якими творці контенту можуть ще скористатися. Якщо вони захочуть зараз задекларувати доходи від OnlyFans та сплатити усі податки, то податкова вже не зможе донарахувати штрафи і пеню за несвоєчасну сплату.
Що з кримінальною відповідальністю
Потрібно розмежувати кримінальну відповідальність за ухилення від оподаткування та розповсюдження контенту для дорослих. Залежно від обставин, відповідальність в обох випадках може бути у вигляді штрафів або навіть позбавлення волі.
У першому випадку кримінальна відповідальність може настати за несплату податків у «великих» розмірах. При чому для кожного звітного року є свій поріг несплачених податків, по досягненню якого і настає ця сама кримінальна відповідальність.
Наприклад, у 2020 році мова йшла про 3,1 млн грн, у 2021 році — 3,4 млн грн, а у 2022 році — 3,7 млн грн несплачених податків. Тобто на практиці мова йде про досить значні суми отриманих та незадекларованих протягом одного року доходів (понад 15 млн грн).
Щодо відповідальності за розповсюдження контенту для дорослих, то, напевно, головне питання полягає в тому, чи передасть податкова інформацію до правоохоронних органів. Звісно, в теорії таке можливо, але на практиці є нюанси.
По-перше, якщо податкова отримала дані про доходи через один із двох наведених вище міжнародних договорів, то така інформація є конфіденційною. Податкова може ділитися нею і розголошувати у дуже обмежених випадках. Щоб передати її поліції, потрібно отримати дозвіл від Великобританії.
По-друге, у податковій звітності творці контенту не відображають, за що саме вони отримали свої доходи, а також назву контрагенту (наприклад, англійську компанію, яку використовує OnlyFans). Сама ж податкова, зазвичай, також нечасто заглиблюється у ці деталі, якщо податки сплачуються за максимально можливою податковою ставкою (а це і є наш випадок).
Читайте також: Топ-3 схеми ухиляння від сплати податків: як їх змінила війна і боротьба з «тінню»
Окрім того, хоча OnlyFans і не асоціюється з кулінарними або розважальними влогами, отримання доходу від цієї платформи не перетворює автоматично творця контенту на розповсюджувача поки що незаконного у нашій країні контенту.
Коментарі - 14
Моделям і OnlyFans пофіг на твою точку зору. Як і ще 16 міліонам клієнтів з більш ніж 70 країн.
https://euronerd.com/insights/wise-statistics/
До слова серед клієнтів Wise є велика частка українців, особливо після 2022 року. А в тебе картки Wise немає, от ти і бісишся 😁
«„Wise“ (раніше TransferWise) — онлайн-система міжнародних грошових переказів із прямою конвертацією валют за нефіксованим курсом»
Revolut теж технічно є не банком в класичному розумінні, а фінансово-технологічною компанією, яка пропонує банківські послуги.
Думаю він мав на увазі саме це, кажучи що «вайс» це не банк.
Ну, а у ваші розборки поза термінологією «вайс — банк чи ні» я не влізаю, розбирайтеся самостійно)
А щодо виведення коштів з онліка: https://onlyfans.how/uk/vyvedennya-groshej-z-onlyfans/
Зараз, на жаль, з таким же успіхом срана кацапня транзакції з ютуба отримує через boosty.
Так, трилітровий, давай одразу, перш ніж ти почнеш шось виписувати) я тут суто про термінологію і вивід коштів тобі написав, про «Беженец» від цифрового вище тут я його не підтримую, не знаю шо за сеча йому в голову там вдарила, це так, для довідки)
нульлітровий, хіба я це заперечую при тому що в мене рахунок в цьому банку більше п’яти років?
чи може ви прсто два задроти які хочуть щоб я кожний раз писав повну назву Wise Payments Limited і сказував що це оператор електроних грошей з посиланням на два британських реєстри?
А ти сам кожний банк пишеш з повною назвою і додаєш номер ліцензії?
Це дичина, повна. Замість того, щоб перестати красти, наші казнокради, ой, депутати тобто, намагаються обкрадати якомога більше людей.
По-перше, об`єктивно, більшість (якщо не всі) моделей онліфанс та патреон — це жінки, жінкам виїзд за кордон ще не заборонили, то вони поїдуть за кордон і все, таким чином, замість того, щоб витрачати зароблені гроші тут, вони будуть витрачати зароблені гроші за кордоном, браво пан гетьманцев, ви щойно втратили частинку потенційного наповнення бюджету з ПДВ за товари.
По-друге, їм не обов`язково мати резиденство будь-якої країни, адже їм головне доступ до інтернету і фотоапарат або відеокамера, тому їм на громадянство України м`яко кажучи — насрати.
Яким боком сплата податків до обкрадання?
Знов побутові корупціонери виступають за «трошки корупції для себе» не забуваючи при цьому огульно звинувачувати всіх інших в тому що вони щось крадуть.
По-друге, їм не обов`язково мати резиденство будь-якої країни, адже їм головне доступ до інтернету і фотоапарат або відеокамера, тому їм на громадянство України м`яко кажучи — насрати.
Але там доведеться платити податки, і вони такі ж самі чи навіть більші за українські. А ще там набагато дорожче оренда житла, витрати на комуналку ти продукти. Саме тому вони і працюють тут, а не там.
«Яким боком сплата податків до обкрадання?»
Задайся питанням, чому люди не бажають сплачувати ці податки, можливо відповідь лежить на поверхні, одразу після новин про крадіжки на тендерах, мільйонах доларів при обшуках, нових дорогах в вже окупованих містах, висаджуваннях квітів, ну і звісно червоної і чорної ікри для полярників, замість нового житла переселенцям.
«Але там доведеться платити податки, і вони такі ж самі чи навіть більші за українські.»
Безумовно, але там ти будеш бачити реально куди йдуть твої податки, а не читати про чергові майбахи і корупційні схеми депутатів.
«А ще там набагато дорожче оренда житла, витрати на комуналку ти продукти.»
Так, сто відсотків, але з їх доходами це не критична проблема, плюс загальний рівень життя якби з лихвою компенсує всі ці мінуси.
«Саме тому вони і працюють тут, а не там.»
Зокрема, але не виключно. Якщо вставляти їм регулярно палки в колеса, як це прийнято в нашій державі, то люди виїдуть. Задайся питанням, як багато людей виїхало б вже сьогодні, якби кордони реально відкрили, чи лишилися б вони тут після цих двох з половиною років, навіть якби війна закінчилася, відповідь очевидна.
тому що їх так виховали
і тебе теж
Безумовно, але там ти будеш бачити реально куди йдуть твої податки
тут ти теж будеш бачити куди йдуть твої податки, а якщо відірвати дупу від дивану ти навіть зможеш приймати участь в цьому розподілі
точно така сама демократія як в Польщі чи Великій Британії
«тому що їх так виховали
і тебе теж»
ну, я бачу факти і аргументи в тебе класично закінчилися і ти переходиш до свого улюбленого переходу на особистості, абсолютно не цікаво, така манера якраз показує більше твоє виховання, зважаючи на те, що я не переходив на особистості і писав тобі виключно по темі, але тобі видно не дано дискутувати використовуючи аргументи і факти))
«тут ти теж будеш бачити куди йдуть твої податки, а якщо відірвати дупу від дивану ти навіть зможеш приймати участь в цьому розподілі»
Знову черговий перехід на особистості, я був про тебе трошки більшої думки ніж ти є насправді, це так банально, на такі переходи на особистості вже ніхто не ведеться, спробуй обговорювати саме тему і писати аргументи і факти, а не ось цей дитячий садочок влаштовувати, ти вічно з кимось срешся в коментарях, при чому тобі сильно привід тут не треба)
Тож я так бачу, після двох переходів на особистості ти злитий в унітаз, твій злив зараховано, на майбутнє, якщо починаєш писати, спробуй говорити в площині теми, з аргументами і фактами, а то в тебе як тільки не вистачає аргументів, то починаються ці дитячі переходи на особистості і колкощі, ти «патєшний»))0
Ну, те що банки зливають інформацію на клієнтів порушуючи не тільки моральні норми, а і закон про банки в частині банківської таємниці — в поточних умовах зовсім не дивує. Цікавить лише назва банку щоб закрити там рахунок якщо раптом маю.