«Мінфін» розбирався, які фактори найбільше вплинуть на курс цього тижня і як поводитиметься валютний ринок.
Чи побачимо на тижні євро за 32 гривні
Хитка рівновага
За минулий тиждень курс гривні до долара США на міжбанку практично не змінився: починали тиждень з котирувань 27,30/27,32, завершили — 27,30/27,33 гривень.
Аналогічна ситуація з євровалютою. На відкритті міжбанку в понеділок, 5 липня, євро коштував 32,39/32,41, тоді як п'ятничні торги (9 липня) завершилися на рівнях до 32,38/32,42 гривень.
На світовому ринку курс євро до долара минулого тижня пробив черговий психологічний мінімум — котирування, хоч і тимчасово, але просідали до 1,1795 $/євро.
Минулого тижня Нацбанк виходив на торги з інтервенціями лише одного разу. Минулого вівторка, 6 липня, регулятор викупив $20 млн. Нагадаємо: тижнем раніше НБУ викупив з ринку до резервів $26 млн.
Готівка дешевша за безготівку
Примітно, що курси готівкового ринку майже весь тиждень були трохи нижчими за міжбанк.
Увечері минулої п'ятниці, 9 липня, обмінки фінкомпаній продавали долар в межах 27,25−27,30 гривень, а євро — в діапазоні 33,28−32,45 гривень. Це на декілька копійок дешевше, ніж тижнем раніше.
Тобто якщо на міжбанку минулого тижня гривня трохи девальвувала, то на готівковому ринку, навпаки, злегка зміцнилася.
Втім, українці поставилися до цього факту байдуже і не поспішали ані купувати, ані продавати валюту.
Читайте також: Мінфін оновив графік виплат за держборгом у 2021 році
Мінфін знову платить більше, ніж залучає
Міністерство фінансів на ОВДП-аукціонах 6 липня залучило до бюджету менше 3,1 млрд грн від розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
Розміщувалися виключно гривневі папери, зокрема, облігації з термінами обігу 1 рік, 1,5, 2, 3 і 5 років. Мінфін не пропонував короткострокові ОВДП, хоча і планував таке розміщення.
Облігації розміщені у повному обсязі згідно із поданими заявками.
Середньозважена дохідність не змінилася, за винятком 2-річних паперів, які подорожчали на 6 б.п. — до 12,06%. Саме завдяки їм Мінфіну вдалося залучити майже половину коштів інвесторів — 1,5 млрд грн.
Наступного дня, 7 липня, Мінфін України погасив ОВДП майже на 7,3 млрд гривень і відсотки за іншим великим випуском. Сумарні виплати склали близько 8,2 млрд грн. Тобто держава знову привернула в рази менше, ніж виплатила.
Така динаміка викликає побоювання. Адже в другому півріччі поточного року погашення в національній валюті складуть майже 86 млрд грн. Для виконання бюджетних призначень треба залучити приблизно на 108 млрд грн більше. Тобто сумарні розміщення повинні скласти майже 200 млрд грн.
ОВДП онлайн від ICU Trade: 3% в доларах США + бонус від «Мінфіну»
Скільки отримаємо від МВФ
Головною подією минулого тижня стало рішення МВФ розподілити $650 млрд між країнами-членами Фонду.
«Виконавча рада МВФ погодилася з моєю пропозицією про новий загальний розподіл SDR, еквівалентний $650 млрд — найбільший розподіл в історії МВФ — для задоволення довгострокових глобальних потреб у резервах під час найсерйознішої кризи з часів Великої депресії», — заявила директор-розпорядник Фонду Крісталіна Георгієва.
Україна отримає від Фонду $2,7 млрд. Але коли ми отримаємо ці гроші, поки що незрозуміло. Очікується, що остаточне рішення про розподіл коштів буде прийняте до кінця серпня.
Кабмін також розраховує, що до кінця року Україна отримає від МВФ транш у розмірі близько $700 млн в рамках діючої програми stand by.
Ринок нейтрально сприйняв цю інформацію.
Читайте також: Скільки НБУ заробляє на золотовалютних резервах
Що вплине на курс і на настрої валютного ринку
Основними мотиваторами для учасників валютного ринку наступного тижня будуть:
1. Зростання аграрного експорту
Агроекспортери вже стали головними валютними продавцями минулого тижня. У південних областях країни почалася збиральна кампанія озимих культур. Завдяки достатній вологості навесні і на початку літа урожай зернових хороший. Тож аграрії зможуть забезпечити міжбанку стабільний валютний потік до кінця літа.
2. Розпродаж валюти держкорпораціями
Минулого тижня «Укрзалізниця» випустила єврооблігації на $300 млн. Трохи раніше це зробив «Укравтодор», розмістивши євробонди на $700 млн. Держкорпорації мають продати левову частку залученої валюти для фінансування внутрішніх потреб у гривні. Це може стати суттєвим джерелом пропозиції долара на міжбанку найближчим часом.
3. Виплати дивідендів «дочками» іноземних компаній
Фактор покупок валюти «дочками» іноземців для виплати дивідендів поступово знижуватиме свою значимість, так як цей процес не є нескінченним. Хоча минулого тижня «дивідендний» момент все ще давався взнаки.
4. Аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП 13 липня.
Попередньо, після тривалої перерви Мінфін планує розміщувати не тільки гривневі, але й доларові ОВДП.
На ОВДП-аукціонах наступного тижня планується дорозміщення 6 гривневих випусків із термінами обігу — 105 днів, 371, 497, 770, 1085 і 1 764 дні.
Випуск облігацій, номінований в доларах США, має термін обігу 344 дні.
Ліміти встановлені за гривневими ОВДП:
- короткостроковими — в обсязі 500 тис.;
- за двома середньостроковими випусками (371 і 497 днів) — в обсязі по 2 млн.
Наступного тижня Мінфін має виплатити:
- 14 липня — відсотки за 2 випусками гривневих довгострокових облігацій із номінальною дохідністю 11,87% і 14,10%;
- 15 липня — відсотки за середньостроковим доларовим випуском облігацій із номінальною дохідністю 3,7%.
Іноземні інвестори не дуже цікавляться українськими держоблігаціями вже майже місяць. Звідси і слабкі обсяги залучень на останніх аукціонах.
Втім, іноземці можуть повернутися на ринок у будь-який момент. Видимих причин, які б стримували їх, не спостерігається.
5. Інтервенції НБУ, готівковий ринок і ліквідність у банківській системі.
Інтервенції НБУ. Останнім часом Нацбанк виходить на ринок дуже рідко, переважно для покупки валюти. Хоч істотного довгострокового тиску в бік зміцнення гривні не спостерігається. Швидше за все, НБУ збереже свою тактику, як мінімум, на найближчий тиждень. Тобто активної участі в торгах не передбачається, але ефект присутності на ринку підтримуватиметься регулятором.
Готівковий ринок. У ситуації хиткості і невизначеності на міжбанку обмінники орієнтуватимуться головним чином на реальний попит і пропозицію з боку населення.
Ліквідність банків. За розрахунками «Мінфіну», залишки на коррахунках банків у період з 12 до 16 липня перебуватимуть на високих рівнях — у коридорі від 42 до 54 млрд грн. Цього достатньо для виконання всіх вимог Нацбанку щодо ліквідності і резервування на коррахунку в НБУ. Вільної ліквідності, яка є в розпорядженні першої за активами двадцятки банків, вистачить і на проведення періодичних спекулятивних атак на гривню в моменти максимальних перекосів попиту і пропозиції на торгах.
Читайте також: 6 перспективних криптовалют для покупки в липні
Прогноз готівкового і міжбанківського курсів на тиждень:
На готівковому ринку власники обмінників, виставляючи котирування, орієнтуватимуться на:
1) реальний платоспроможний попит за валютою з боку громадян у своєму регіоні;
2) поведінку міжбанку;
3) співвідношення пари євро/долар на міжнародних ринках.
Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній триматимуть в межах від 15 до 25 копійок, а банки — від 20 до 25 копійок.
Спред за євро в касах банків перебуватиме в межах ширшого діапазону — від 25 до 30 копійок. А у пунктах обміну валют фінкомпаній значно менше — в межах 20−25 копійок.
«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 12−16 липня в обмінниках фінкомпаній в межах 27,15 — 27,30 гривень, в банках — 27,10 — 27,35 гривень. А за готівковим євро: в обмінниках фінкомпаній коридор в межах 32,10 — 32,40 гривень, в банках 32,0 — 32,30.
На міжбанку. Ситуація на торгах загалом очікується досить спокійна. Але не виключені активні дії спекулянтів під час ситуативних перекосів попиту і пропозиції на торгах.
За розрахунками «Мінфіну», 12−16 липня коридор за безготівковим доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,10 — 27,50 гривень, а за євро — в межах 32,15 — 32,45 гривень.
Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:
Понеділок — $115−125 млн при укладанні 415−605 угод;
Вівторок — четвер — $110−120 млн при укладанні 395−515 угод;
П'ятниця — в межах $100−115 млн при здійсненні 360−385 угод.
Коментарі - 4
краткосрочным — в объеме 500 тыс.;
по двум среднесрочным выпускам (371 и 497 дней) — в объеме по 2 млн.»
Автор, наверное, хотел написать :
«Лимиты установлены по гривневым ОВГЗ:
краткосрочным (на срок 105 дней) — в объеме 500 тыс. штук на сумму 500 млн грн;
по двум среднесрочным выпускам (371 и 497 дней) — в объеме по 2 млн штук на сумму по 2,0 млрд гривен каждый».
с возвращением