Тиждень, що минає, виявився дуже непростим на валютному ринку України. Громадяни та бізнес вже звикли до поступового зміцнення позицій гривні та ще нещодавній рівень котирувань міжбанку близько 36 гривень викликав зневіру хіба що в експортерів.
«Шарахання» на валютному ринку: що буде далі
При цьому НБУ тоді явно грав «на пониження», заливаючи ринок доларом навіть за котируваннями на торгах, що на той час нині складаються. У результаті, в учасників міжбанку та частини громадян створилася ілюзія, що рівень 36 гривень — це саме той поріг, який відстоюватиме Нацбанк безготівковим доларом. І всі пояснювали це боротьбою з потенційним зростанням цін в Україні перед наближенням кінця року та спробою НБУ згладити можливий стрибок цін на імпорт.
Інакше пояснити, навіщо регулятор активно розпродає «дешево» долар із резервів, коли без проблем може це зробити дорожче і без гойдалок за курсом, — аналітики не могли. При цьому в експертному середовищі часто чулися «скарги» експортерів, що їх просто «роздягають», занижуючи курс на міжбанку в дуже складний час. Тим більше, що на даний момент вже «грає» і такий фактор, як скорочення зі 180 до 90 днів термінів повернення валютного виторгу аграріїв та облави Нацбанку (та й самих банків теж) щодо валютного контролю на порушників.
Але вже з початку цього тижня все змінилося
Якщо у понеділок міжбанк стартував з рівнів 36,125/36,145 гривень за долар, то вже в середу ранок розпочинався з котирувань 36,3050/36,3250 гривень, а частина угод точилася й у межах 36,35 гривень за долар.
При цьому все це як би випадково збіглося із завершенням роботи місії МВФ та отриманням згоди Фонду на нове фінансування на рівні персоналу. Очевидно, наші чиновники отримали «добро» і на періодичне розширення коридору котирувань міжбанку, причому у досить пристойних обсягах коливань.
Потім, до кінця тижня Нацбанк почав більш активно придавлювати курс на торгах за допомогою своїх цінників інтервенцій і закінчили п'ятничний міжбанк ми все ж таки вже рівнями котирувань 36,10/36,12 гривень за долар. Тобто, якщо подивитися лише на показники початку та кінця тижня, то загалом за тиждень американська валюта навіть подешевшала на 2,5 копійки — з 36,125/36,145 гривень до 36,10/36,12. Тобто НБУ все ж таки «пригасив» стрибки курсу на міжбанку.
Що відбувалося з євро та доларом
Курс євро традиційно залежав від двох чинників: співвідношення пари євро/долар на зовнішньому ринку та курс пари долар/гривня в Україні. І з огляду на те, що на тижні євро подорожчав до долара понад рівень 1,086 на момент написання статті, та ще й долар у середині тижня пристойно тіснив гривню на нашому міжбанку — дивуватися нема чому. Євровалюта подорожчала на 60 копійок — із рівнів початку понеділка 38,6356/38,6462 до 39,2353/39,2389 гривень на 15:00 за Києвом у п'ятницю на момент закриття торгів євро.
Ось як поводився євро щодо долара на цьому тижні:
І як на це зреагував український міжбанк щодо євро:
Готівковий ринок повністю відбивав усі «шарахання» міжбанку, але без зайвого «фанатизму».
Графік цінників готівкового долара за цей тиждень:
Графік цінників готівкового євро за цей тиждень:
Але тут не в альтруїзмі власників обмінників. Просто низька платоспроможність населення та можливість, як альтернативи, купувати громадянам валюту на карти та на конверсійні депозити за відносно «дешевим» курсом, швидко охолоджують запал фінансистів за максимальним розгойдуванням готівкових котирувань обмінників і кас банків.
У підсумку до вечора п'ятниці долар обмінники фінкомпаній продавали без проблем по 37,75−37,80 гривень, а євро — по 40,75−40,90 гривень. І ажіотажу не було.
Прогноз готівкового курсу долара та євро на 18−19 листопада
Наступного тижня від пари євро/долар особливих сюрпризів не варто очікувати. У США наближається День подяки, а потім «чорна п'ятниця». Що ближче до Дня подяки — то нижчою буде ділова активність в Америці, що призведе до певної сплячки на міжнародних валютних майданчиках.
Тому глобальних ризиків щодо курсу євро щодо долара та гривні наші власники обмінників цих вихідних у свої цінники з євровалюти закладати не стануть. І пропрацюють більшість мереж обмінників цієї суботи та неділі з досить середнім спредом у межах від 20−30 копійок до 50 копійок за доларом і в межах від 20 — 35 копійок до 60 копійок за євро.
Щоправда, частина особливо «жадібних» обмінників продовжить виставляти спред і до 1 гривні на доларі та на євро. Але тільки в регіонах і точках, де конкуренція між пунктами обміну валют низька. Інакше така тактика таких обмінників призводитиме лише до потенційних втрат ними клієнтів.
Особливих сюрпризів від фінансистів у ці дні очікувати не варто, тому що передумов для розгортання котирувань на ринку немає. Але й глобального зміцнення позицій гривні в умовах загострення ситуації на фронті та у світі також не буде.
Курс долара у більшості обмінників фінкомпаній цієї суботи та неділі буде в межах коридору: прийом від 37,30 до 37,65 гривень та продаж від 37,80 до 37,90 гривень.
А курс євро 18−19 листопада в обмінниках буде в межах: прийом від 40,30 до 40,70 гривень та продаж від 40,75 до 40,95 гривень.
Вже традиційно збережеться націнка «за ризик» по долару та євро в межах додаткових 5−10 копійок до розрахованих вище цінників у регіонах України з частими обстрілами цивільної інфраструктури військовими РФ.
Коментарі - 4