Цей тиждень буде дуже цікавим як в частині курсоутворення на міжбанку вже до кінця травня, так і в частині подій, які суттєво вплинуть на поведінку фондового, ресурсного та валютного ринків найближчим часом.
Прогноз курсу долара і євро на цьому тижні: основні загрози і головні союзники для гривні
На підтримку гривні зіграє:
сприятлива кон'юнктура цін на основні статті українського експорту — метал і зерно. Це забезпечує активний приплив валюти на міжбанк з боку металургів та аграріїв;
період бюджетних платежів у клієнтів. Пік розрахунків з державою за податками пройде саме цього тижня, що традиційно збільшить пропозицію валюти на торгах;
низький попит на готівкову валюту з боку населення на тлі її активної здачі громадянами. В результаті готівковий ринок перетворюється на постійного постачальника валюти на міжбанк через операції з валютній позиції банків.
За даними НБУ, тільки за квітень цього року українці купили готівкою $1,37 млрд, а продали на $470 млн більше — $1,84 млрд у доларовому еквіваленті. Якщо ж додати до цього ще й безготівкові продажі валюти громадянами зі своїх поточних валютних рахунків, то позитивне сальдо між продажем валюти населенням і її купівлею зросло до рекордних $545,9 млн.
Подібна тенденція зберігається і в травні: в період свят громадяни активно витрачали свої валютні заощадження для фінансування гривневих витрат.
Проти нацвалюти спрацює:
Поступове зростання попиту на валюту з боку окремих великих клієнтів. У період жорсткого локдауна основними покупцями валюти на міжбанку були тільки нафтотрейдери і представники великих ритейлерських мереж (в першу чергу — продуктових і електроніки).
Зараз же до них приєдналися і ті компанії, які вже вийшли з карантинних обмежень, і тепер активно купують імпортну продукцію для ведення своєї діяльності — ресторани, частина транспортних компаній, що скоротили перевезення через локдаун, представники малого та середнього бізнесу, які торгують імпортними товарами.
Серед основних покупців валюти знову «засвітилися» і автодилери, оскільки попит на автомобілі в період пандемії значно збільшився.
Невизначеність результатів аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП 18 травня на тлі майбутнього цьоготижня погашення значних сум за раніше випущеними облігаціями.
Не враховуючи погашень відсотків за кількома випусками 17 травня, Мінфіну необхідно погасити тільки 19-го травня гривневих паперів на суму понад 13,5 млрд гривень з урахуванням відсотків.
Попередній аукціон 11-го числа пройшов відверто слабо — було продано ОВДП всього на 1,427 млрд гривень. І від того, як пройде аукціон цього тижня і куди інвестори спрямують одержувані 13,5 млрд гривень 19-го травня, багато в чому залежить ситуація на ресурсному, фондовому і валютних ринках аж до кінця весни.
На момент написання статті Мінфін планує розмістити 18 травня гривневі ОВДП на суму 500 млн гривень на термін 84 дні та на терміни 441, 553, 735 і 1099 днів — без обмежень, а також валютні папери в доларі — на 624 дні і в євро на 274 дні без обмежень за сумою.
Інвестори чекають від Мінфіну нових поступок щодо дохідності. Чиновники, звичайно, не горять бажанням її підвищувати і торг за дохідністю між потенційними покупцями ОВДП і Мінфіном тільки посилюється.
З одного боку, у Мінфіну є «подушка безпеки» у вигляді коштів від нещодавнього розміщення євробондів. Нагадаємо, 30 квітня Україна отримала $1,25 млрд від розміщення нових 8-річних єврооблігацій. Таким чином, в бюджеті були кошти для погашення інвесторам 427 млн євро 13 травня і є ресурси для покриття витрат в 13,5 млрд гривень для погашень гривневих паперів 19 травня.
Читайте також: Як купити єврооблігації України: «поріг» входу, дохідність, комісії
З іншого боку, такі витрати бюджету, навіть з урахуванням залучення євробондів — значна сума і її чиновники Мінфіну планують перекривати за рахунок проведення найближчих аукціонів з ОВДП.
Якщо аукціон пройде позитивно і Мінфін розмістить облігації на суми, які перекриють цю діру в бюджеті, тиск на курс гривні на міжбанку буде мінімальним. Але якщо чиновники і потенційні інвестори не знайдуть компромісу в цьому питанні, гривневий навіс від погашення 19 травня 13,5 млрд гривень стане загрозою для стабільного курсу гривні найближчими днями.
Читайте також: Вперше українські суверенні євробонди розміщені на Лондонській фондовій біржі (відео)
За нашими даними, Мінфін поки що не готовий істотно поступатися щодо дохідності, а ті з нерезидентів, хто отримає 19 травня гривню від погашень ОВДП, ще не визначилися зі своїми планами в частині спрямування цих коштів. Можливо, частина з них вийде на валютний ринок.
Необхідність сплати податків клієнтами, результати аукціону Мінфіну від 18 травня і дії нерезидентів в частині спрямування гривні, отриманої від погашень ОВДП 19 травня, — ось основні чинники, які вплинуть на курсоутворення цього тижня.
За прогнозом «Мінфіну», на аукціоні 18 травня дохідність за гривневими паперами складе від 9% до 12,40% річних, залежно від термінів обігу облігацій, в доларі — до 3,9% річних і в євро — близько 2,5% річних. А загальний обсяг розміщення ОВДП складе від 6,3 млрд до 11,4 млрд у гривневому еквіваленті.
Певна надлишкова ліквідність на ринку (на ранок минулої п'ятниці залишки на коррахунках банків перевищували 63,5 млрд гривень), а також готівковий ринок зараз не стануть «проблемами» для курсу нацвалюти на міжбанку.
Справа в тому, що основна частина цього гривневого навісу піде з коррахунків банків у вигляді податкових платежів клієнтів на рахунки Держказначейства. За прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 46 до 69 млрд гривень.
А на готівковому ринку, як ми вже відзначали вище, зараз спостерігається активна здача населенням валюти при низькому рівні попиту. Тому готівковий ринок залишиться тільки постачальником додаткової валюти на міжбанк через валютну позицію банків і цими днями буде «союзником» для гривні.
Прогноз котирувань міжбанку і готівкового ринку на тиждень
На міжбанку. За розрахунками «Мінфіну», в період 17−21 травня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,40 — 27,75 гривень, а євро — в межах 33,10 — 33,75 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
Понеділок-четвер — в межах до $125−165 млн при укладанні до 440−620 угод;
У п'ятницю — в межах до $110−135 млн при укладанні до 410−540 угод.
На готівковому валютному ринку. Особливого ажіотажу з купівлі готівкової валюти з боку громадян ми не очікуємо.
Фінансисти виставлятимуть свої курси прийому і продажу готівкової валюти в обмінниках і касах банків, виходячи з:
- ситуації на міжбанку;
- поведінки пари євро/долар на міжнародних ринках;
- реального попиту і пропозиції з боку населення з готівкової валюти у своєму регіоні.
«Мінфін» прогнозує на 17 — 21 травня коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 27,40 — 27,75 гривень при спреді в 15−20 копійок і в банках 27,35 — 27,80 гривень при спреді в межах 20−25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 33,10 — 33,65 гривень при спреді від 17 до 25 копійок і в банках 33,05 — 33,80 гривень при спреді від 20 до 30 копійок.
Коментарі - 6
>Минфину необходимо погасить только 19-го мая гривневых бумаг на сумму свыше 13,5 млрд гривен с учетом процентов.
имхо, зря такой акцент делаете, там 11 по коротким бумагам. и «нерезов» среди их владельцев, близко к нулю. поэтому не так страшен черт…