Останніми днями американська валюта знову почала дорожчати: до середини дня вівторка котирування зросли з нещодавніх 35,25 гривень до 35,50−35,70 гривень. «Мінфін» розбирався, що відбувається і що буде з курсом найближчими днями.
Чому долар знову дорожчає
Ситуація в Україні
Серед українських факторів, які зараз впливають на курс, можна виділити два основні. Це новини з фронтів, де напруга зростає, а також нещодавня покупка військових облігацій Нацбанком на 70 мільярдів гривень. Загалом НБУ вже купив цих паперів на 190 млрд.
Викуп такої суми облігацій регулятором за фактом є емісією, що є негативним для курсу гривні та інфляційних процесів. Саме тому, починаючи вже з кінця вихідних, котирування продажу долара пішли вгору.
НБУ «відкачує» з ринку частину надлишкової ліквідності за рахунок продажу імпортерам долара на міжбанку (минулого тижня, наприклад, ця сума становила близько 22,7 млрд гривень в еквіваленті). Крім того, банки повернули регулятору рефінансування, що подорожчало, на 11 млрд гривень. Проте, загальна математика поки що не на користь нацвалюти.
Якщо додати до цього проблеми дефіциту бюджету та уповільнення фізичного надходження міжнародних коштів на його покриття за рахунок зовнішніх джерел, ми маємо додатковий фактор тиску на гривню з середини червня.
Розрахунок регулятора на швидке підвищення ставок банками після підвищення облікової ставки відразу до 25% річних поки що повною мірою не спрацював. Дрібні та частина середніх банків почали їх підвищувати, але досить стримано. А великі банки поки що зайняли вичікувальну позицію, воліючи розміщувати свою ліквідність під 23% річних у депсертифікати НБУ. Але при цьому вони не поспішають «ділитися» своїми заробітками з вкладниками. Тому регулятору поки що не вдалося глобально знизити тиск на валютний ринок за рахунок «стерилізації» зайвої банківської ліквідності та «зв'язування» коштів громадян у вигляді збільшення зростання термінових вкладів. На це точно піде ще не один тиждень.
Вимога Нацбанку щодо купівлі валюти на міжбанку лише під фінансування критичного імпорту також обмежує можливості регулятора щодо вилучення гривні з ринку через механізм валютних інтервенцій. І тут НБУ можна зрозуміти і підтримати — йому треба берегти резерви, які поступово тануть.
Збереження дефіциту палива у всій країні та продовження блокади Росією повноцінного експорту українського зерна та олії створюють додаткові перекоси попиту та пропозиції на міжбанку. Це посилює темпи скорочення ЗВР та створює додатковий тиск на курс гривні.
Міжнародні фактори
Серед міжнародних факторів, що впливають на валютний ринок України, ключовим є засідання ФРС США. 15 червня Федрезерв повинен вкотре підвищити ставку, щоб протистояти наростаючій інфляції в Америці. Питання лише в тому, чи підвищить він ставку на 0,25%-0,5% річних, чи піде на радикальніший крок — і підвищить її на 0,75% — з 0,75−1% до 1,50−1,75% річних.
На фоні продовження «сумнівів і мук» ЄЦБ щодо підвищення ставки — американці виглядають впевненіше. Тому валютні ралі за парою євро/долар вже почалися і поки що долар зміцнився вже до рівнів нижче 1,05 долара за євро. Стрибки пари євро/долар знову зроблять євро головним інструментом для валютних спекуляцій в Україні найближчими днями.
Прогноз курсу долара та євро до кінця цього тижня
Міжбанк
Долар. Офіційний курс долара залишається «замороженим» на довоєнному рівні 29,2549 гривень, усі обмеження Нацбанку зберігаються. Тому долар продовжить коливатись у межах коридору від 29,25 до 29,55 гривень. Перевищення попиту над пропозицією збережеться і НБУ його закриватиме за рахунок інтервенцій. За прогнозом Мінфіну, регулятору цього тижня доведеться витратити на інтервенціях ще не менше $660−890 млн резервів.
Євро. Ключовою для курсу євро на українському міжбанку буде поведінка пари євро/долар на міжнародному ринку в момент оголошення рішень ФРС США щодо відсоткової ставки.
За оцінкою «Мінфіну», пара євро/долар цими днями перебуватиме в межах коридору від 1,033 до 1,068 долара за євро. Тому курс євро щодо гривні буде схильний до значних коливань, починаючи з 14-го та до ранку 16-го червня (період корекції ринку через можливі рішення ФРС). За нашими розрахунками, міжбанківський коридор курсу євро щодо гривні перебуватиме в межах від 30,21 до 31,56 гривень за євро.
Щоденні обсяги операцій на торгах (як купівлі, так і продажу) не перевищать еквівалента від $140 млн до $320 млн. Основну частину операцій з купівлі банками долара закриватиме НБУ.
Готівковий ринок
Обмінники фінкомпаній залишаться головними операторами з купівлі/продажу готівкової валюти.
Більшість банків за готівковим доларом працюватимуть у межах коридору від 34,40 гривень до 36,10 гривень, а за євро — від 36,00 до 38,15 гривень.
Обмінники фінкомпаній продовжуватимуть оперативно змінювати свої цінники залежно від ситуації на ринку протягом дня. Особливо під час валютних ралі за парою євро/долар у період із 14 до 16 червня. Спред між купівлею та продажем валюти, залежно від близькості регіону до зони військових дій, становитиме за доларом — від 20−25 копійок до 80−90 копійок та за євро — від 30 копійок до 1,4 гривень.
За прогнозом «Мінфіну», котирування у більшості обмінників фінкомпаній цими днями перебуватимуть у межах:
- долар — коридор купівлі та продажу від 35,10 до 35,95 гривень,
- євро — коридор від 36,80 до 38 гривень.
Коментарі - 6
ох уж эти мамкины финансисты