За минулий тиждень долар на міжбанку подешевшав на 2 коп — до 28,13/28,15 грн, а ціна продажу євро просіла на 11 коп — до 34,17/34,20 грн. На користь гривні грала низька ділова активність. Але найближчим часом з'являться нові «збудники», які порушать нинішній спокій.
Перший тиждень лютого: чого чекати від валютного ринку
Минулий тиждень пройшов спокійно і на готівковому ринку. Громадяни не поспішали розлучатися з валютою, як і купувати ВКВ. Ажіотажу немає і це не створює додаткових проблем для курсу гривні.
Але і для її зміцнення не було причин. Продаж Мінфіном 26 січня ОВДП на 7,546 млрд грн лише незначно перекрила суми погашень гривневих облігацій. Це лише частково підтримало нацвалюту на ресурсному і валютному ринках, але кардинально ситуацію не змінило. Через традиційно низьку ділову активність в січні і локдаун несуттєво поки що зіграли на міжбанку і суми відшкодувань ПДВ експортерам.
Читайте також: Світова економіка, ОВДП, курс: чого очікувати? (відео)
Відносно спокійний ритм валютного ринку останніх днів вплине на поведінку учасників торгів і на початку лютого. Але поступове зростання цін на енергоносії, тривалі переговори з МВФ, загальний стан української економіки та проблеми наповнення бюджету на тлі зростання соціальних виплат нададуть додаткового тиску на курс нацвалюти вже найближчим часом.
Читайте також: Дефіцит держбюджету 2020 року збільшився майже втричі — до 217 мільярдів
Що вплине на поведінку валютного ринку та курс
Основними драйверами, що впливають на котирування міжбанка, найближчим часом будуть:
1. Календарний фактор і господарські операції компаній. У понеділок спрацює ефект «першого робочого дня місяця». Клієнти підводитимуть підсумки січня і остаточно визначатимуться зі своїми планами і завданнями на новий звітний період. Це завжди знижує обсяг операцій на торгах. Лише з вівторка міжбанк увійде в свій звичайний діловий ритм.
До кінця тижня експортери продовжать витрачати січневі відшкодування ПДВ, що скоротить їх обсяги продажу валютної виручки і зіграє проти гривні на міжбанку. Частково нацвалюту підстрахує потреба компаній в гривні для розрахунків з персоналом, оплати оренди, закупівель сировини і матеріалів. Компанії-експортери швидко витратять отримані суми відшкодування ПДВ та почнуть активніше продавати свої валютні надходження.
2. Період репатріації дивідендів «дочками» іноземних компаній. «Дочки» іноземних компаній цього тижня почнуть купувати валюту для репатріації дивідендів, що збільшить попит на міжбанку. Традиційно ці операції проходитимуть, в основному, через Сітібанк. Його виходи на торги з покупкою валюти спровокують спекулятивні атаки на гривню.
3. Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 2 лютого і поведінка нерезидентів на вторинному ринку. На момент написання статті Мінфін планує розміщувати гривневі облігації на 105, 364, 805 і 1204 дні. Встановлені обмеження щодо сум розміщень на 105 днів — 500 млн грн, і на 364 дні — 1 млрд грн. На два інших терміни обмежень немає. Чиновники хочуть таким чином збільшити конкуренцію між потенційними інвесторами і знизити дохідність за короткими паперами.
За прогнозами «Мінфіну», їм вдасться трохи знизити вартість залучення коштів на 105 і 364 дні. А ось за більш «довгими» облігаціями дохідність не впаде. Ми прогнозуємо обсяг продажів ОВДП на цьому аукціоні в межах від 4,3 млрд грн до 7,9 млрд грн з дохідністю від 9,60% до 12,15% річних.
Держбанки знову будуть основними покупцями облігацій спільно з великими вітчизняними банками. Але й іноземці продовжать поступово нарощувати свій портфель гривневих ОВДП. Причому, не тільки за рахунок покупок облігацій на первинному ринку, а й за рахунок активізації своїх операцій на вторинному ринку. Це знижує тиск на гривню на міжбанку. Оскільки інвестори- нерезиденти менш активно скуповують валюту на торгах в такі періоди, періодично продаючи її для фінансування своїх покупок українських боргів.
Читайте також: Аналітик RoboForex: нерезиденти нарощують свої портфелі в ОВДП на вторинному ринку
4. Інтервенції НБУ, готівковий ринок і ліквідність у банківській системі.
Інтервенції НБУ. Нацбанк вже понад двох тижнів не виходив на торги з інтервенціями з купівлі/продажу долара. У разі значних курсових коливань відсидітися осторонь у регулятора не вийде. Але його добровільний «помічник» Укргазбанк згладжуватиме основну частину коливань.
Лише при великих коливаннях курсу долара протягом дня (понад 12−15 коп за сесію) НБУ буде змушений виходити на торги. В цьому випадку його цінники при інтервенціях знову стануть основним курсовим орієнтиром для міжбанку. Але при поточній ситуації і активних втручаннях Укргазбанку подібні інтервенції Нацбанку можуть і не знадобитися.
Готівковий ринок. Обмінники при виставленні своїх цінників залишаться заручниками поведінки міжбанку і своєї гри «на пониження» або «на підвищення» вести не будуть. Працювати готівковий ринок буде у форматі «з обороту» з невеликим або середнім рівнем спреду. Лише в разі істотного зльоту котирувань на міжбанку і невтручання в ситуацію Нацбанку готівковий ринок почне свою гру «на підвищення».
І то — тільки при наявності реального платоспроможного попиту з боку населення, якому зараз і так не до валюти через пандемію.
Ліквідність банків. Цього тижня у банківській системі переліквідність збережеться, але її нерівномірний розподіл між великими, середніми і дрібними фінустановами дасть про себе знати.
Перші 15−25 банків за рейтингом активів відчуватимуть значний надлишок ліквідності. Але ось іншим доведеться активно виходити на ресурсний ринок в пошуках необхідних обсягів гривні.
За розрахунками «Мінфіну», залишки на коррахунках банків на ранок з 1-го до 5-го лютого знаходитимуться в межах від 41 млрд грн до 63 млрд грн, чого достатньо для виконання всіх вимог Нацбанку за ліквідністю і резервуванням на коррахунку в НБУ.
Прогноз міжбанківського та готівкового курсів на тиждень
На міжбанку. Ситуація на торгах залишиться залежною від:
- поведінки і завдань найбільших клієнтів, в тому числі «дочок» іноземних компаній в період репатріації дивідендів;
- результатів аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП і дій нерезидентів на вторинному ринку;
- «швидкості», з якою експортери витратять наявну у них гривню від січневих відшкодувань ПДВ і дат їх повного повернення на міжбанк з продажем наявної валютної виручки;
- активності спекулянтів у спробах «розгойдати» курс в моменти виходу на торги великих покупців, у тому числі нерезидентів і «дочок» іноземних компаній.
За розрахунками «Мінфіну», 1−5 лютого коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 28,05−28,35 грн, а за євро — 33,90−34,40 грн.
Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:
Понеділок — за рахунок ефекту «першого дня місяця» в межах до $150−180 млн при укладанні до 420−530 угод;
Вівторок — четвер — до $190−220 млн при укладанні до 570−600 угод як за рахунок операцій клієнтів з господарської діяльності, так і за рахунок розрахунків у середу з Мінфіном за проданими на аукціоні у вівторок ОВДП;
У п'ятницю — до $155−180 млн при здійсненні до 440−530 угод за рахунок зниження ділової активності клієнтів перед закінченням тижні.
На готівковому ринку фінансисти при виставленні курсів орієнтуватимуться на:
- поведінку міжбанку;
- реальний платоспроможний попит на валюту в своєму регіоні;
- співвідношення пар євро/долар і долар/рубль на міжнародних ринках.
Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній триматимуть в межах 15−20 коп, а в банках — від 15 до 25 коп.
Спред за євро в касах банків перебуватиме в межах 20−35 коп, а в обмінниках фінкомпаній — до 25 коп.
«Мінфін» прогнозує на 1−5 лютого коридор:
За доларом: в обмінниках фінкомпаній в межах 28,05 -28,30 грн, в банках — 27,95 — 28,40 грн.
За євро: в обмінниках фінкомпаній в межах 33,85 — 34,30 грн, в банках 33,70 — 34,45 грн.
Коментарі - 2
27.80000 28.16901
33.65000 34.12969