Останній тиждень листопада та початок грудня пройдуть на валютному ринку України дуже напружено. Занадто багато факторів одночасно впливатимуть на поведінку клієнтів та самих банків.
Напружений тиждень на валютному ринку: чи витримає гривня тиск негативу
Ключовий фактор — наявність електроенергії та можливість проводити операції в умовах віялових та аварійних її відключень, а також при порушенні транспортної логістики через ракетні обстріли росії.
Читайте також: Скільки ракетних ударів агресора ще доведеться витримати Україні
Багато клієнтів з незалежних від них причин відклали свої валютні операції з середини минулого тижня. Тому всі ці заявки вийдуть на міжбанк на початку цього тижня, що збільшить попит на валюту та статистику торгів. Крім того, наближається кінець місяця і, незважаючи на просідання економіки в умовах війни, працюючі компанії намагатимуться максимально закрити свої операції на звітну дату. Це також додасть обсяг угод на міжбанку з 28 по 30 листопада .
Спрацює і чинник «Чорної п'ятниці». Банкірам треба буде забезпечити фізичне покриття платіжним системам списання громадянами валюти з їхніх карткових рахунків в рахунок оплати за товари на розпродажах за кордоном. Насамперед транзакцій з гривневих карток по валютних оплатах наших громадян, які через війну зараз живуть за кордоном. Це буде особливо актуальним у понеділок-вівторок, коли казначействам банків доведеться серйозно попрацювати за своєю валютною позицією для закриття таких розрахунків.
Це збільшить попит на валюту на торгах вже з боку самих банків. За моїми розрахунками, навіть з урахуванням усіх проблем з електроенергією, інтернетом та логістикою, це становитиме не менше $50−100 млн в еквіваленті додаткового попиту на ринку. Руйнування енергетичної інфраструктури також вимагатимуть додаткових витрат від держкомпаній на закупівлю імпортних комплектуючих. І хоча значну частину їх буде сплачено безпосередньо з валютних рахунків уряду, частина імпорту пройде через купівлю валюти з гривневих рахунків, що також збільшить попит на неї на міжбанку.
При цьому розраховувати на значний розпродаж валюти експортерами зерна не варто. Хоча «зерновий коридор» і працює, поки фактичне надходження валюти від такого експорту малопередбачуване через те, що росія, як і раніше, заважає проходу суден у Чорному морі.
Негативно вплине на валютний ринок і новина про чергові 15 млрд гривень, «надрукованих» НБУ минулого тижня. У результаті регулятор виконує план з викупу військових облігацій на 30 млрд гривень. Портфель викуплених ним держпаперів уже сягнув 674,57 млрд. гривень в еквіваленті. Це не найгірший сценарій для країни, що воює. Обсяги вливань регулятора
ОВДП, які перебувають в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
За фактом, емісія Нацбанку залишається другою за значимістю статтею фінансування бюджетного дефіциту після міжнародної допомоги, і це давить на курс.
Страхувати валюту на міжбанку будуть два основні фактори:
- фізично — Нацбанк, який закриватиме брак долара на торгах за рахунок розпродажу резервів по 36,9343 гривні.
- психологічно — активізація фінансової допомоги наших західних партнерів. Останні заяви Євросоюзу, США, інших міжнародних фінансових організацій та деяких приватних банків говорять про очікуване масоване та прогнозоване щомісячне вливання значних обсягів валюти. Штати вже надають $4,5 млрд, Євросоюз додасть до цього ще 18 млрд євро наступного року. Допомога Європи становить щонайменше 1,5 млрд євро на місяць. Все це піде на фінансування касових розривів українського бюджету та скоротить необхідність емісійного покриття витрат країни на армію та соціалку.
Читайте також: Україна вже отримала більше ніж 70% заявленої міжнародними партнерами допомоги
За моїми розрахунками, для покриття зростання попиту на долар за всіма перерахованими статтями цього тижня Нацбанку доведеться продати на ринку по 36,9343 гривні не менше $350−550 млн.
Залишається дуже актуальною проблема залучення надмірної ліквідності банків у реальний сектор та на ринок військових облігацій для активізації економіки та беземісійного фінансування держбюджету в умовах війни.
Незважаючи на поступове підвищення дохідності облігацій (максимальна дохідність у гривні вже становить 19,25% річних), поки вони залишаються непривабливими для інвесторів. Тому обсяги розміщення на аукціонах залишаються дуже незначними — в межах до 5 млрд. гривень, а частіше й набагато менше. Надліквідність у гривні, яка не працює на економіку, вставила нові антирекорди та перевищила
Обсяг операцій НБУ з регулювання ліквідності банків
Фінансисти та макроекономісти розуміють всю важливість «зв'язування» цієї надліквідності через небезпеку її виходу на валютний та інші ринки. Однак це питання явно потребує узгоджених дій Нацбанку та Мінфіну. Обговорення цієї теми, за моїми даними, відбувається дуже активно і незабаром призведе до реальних рішень.
Чиайте також: Частина 2: Василь Матій про курс долара в Україні до кінця року та що буде з парою євро-долар (відео)
Прогноз курсу долара та євро на 28 листопада — 2 грудня
Міжбанк:
Долар. На торгах американська валюта залишиться у межах коридору Нацбанку від 36,5686 до 36,9343 гривень. Попит з описаних вище причин продовжить перевищувати пропозицію. Для покриття дефіциту валюти на міжбанку Нацбанку доведеться збільшити розпродаж ЗВР цього тижня до $350−550 млн чистими.
Євро. Євровалюта залишиться основним інструментом для спекуляцій. Незабаром буде опубліковано важливі дані щодо економіки ЄС та США за листопад. Також не так багато часу залишається до чергових засідань ФРС США та ЄЦБ щодо процентних ставок. Нервовість на міжнародному фондовому та валютному ринках, підкріплена ще й проблемами Китаю на тлі нового спалаху коронавірусу, додадуть гостроти валютним ралі по парі євро/долар найближчим часом.
Це дуже добре видно на годинниковому графіку цієї пари останнім часом:
Сюрпризи на новинах щодо поведінки євро/долар продовжаться. Тому, за моїми прогнозами, цього тижня коридор парою євро/долар буде в межах від 1,028 до 1,055 долара за євро.
Коридор за курсом безготівкового євро щодо гривні в період з 28 листопада по 2 грудня перебуватиме в межах від 37,59 до 38,97 гривень за євро.
Готівковий ринок:
В умовах невизначеності та військової напруженості українські фінансисти волітимуть зберігати широкий спред між купівлею/продажем як щодо долара, так і євровалюти. У більшості кас банків та пунктах обміну валют фінкомпаній він складе: по долару від 20−25 копійок до 1,05 гривні, а по євро від 25−30 копійок до 1,20 гривні.
Банки по готівковому долару працюватимуть у межах коридору від 39,40 гривень до 41,20 гривень, а євро — від 39,70 до 42,40 гривень.
А в більшості обмінників фінкомпаній коридор по долару та євро буде в межах:
долар — коридор купівлі та продажу від 39,50 до 40,70 гривень,
євро — коридор купівлі та продажу від 40,00 до 41,70 гривень.
Коментарі - 4