Останні 10 днів гривня швидко зміцнюється. Станом на ранок 1 березня котирування прийому валюти в обмінках фінкоманій вже просіли до 38,40 — 38,45 гривень за долар, а курс продажу знаходиться в межах 38,98 -39,20 гривень. Деякі найвідчайдушніші банки сьогодні з ранку виставили курс прийому долара ще нижче — близько 38,20 гривень. Що відбувається, розповість «Мінфін».
Готівковий долар обвалився до 39 гривень і нижче: чи може це повторитися
Такий обвал котирувань викликав паніку серед громадян, які зробили ставку на заощадження в доларах, і поки що не знають, що робити далі. Тим більше, що дешевшає не лише «зелений».
Обмінники приймають готівку вже по 40,40−40,45 гривень, а в касах банків євровалюту можна здати по 40,00−40,50 гривень. Купити євро можна по 41,10−41,20 гривень в обмінках та по 41,10−41,90 гривень у банках. Ситуація з євро пояснюється просто: у цьому випадку відбулася корекція курсів євровалюти щодо гривні через перерахунок співвідношення пар євро/долар та курсу готівкового долара щодо гривні.
Ситуацію із обвалом долара пояснити не так просто.
Причин обвалу цінників на готівковому ринку щонайменше шість. Ось основні:
З 11 березня вкотре посилюються нормативи резервування для банків. Ціна питання — «зайві» 60 млрд гривень, які банкам частково доведеться заморозити на коррахунках у НБУ. Дефіцит нацвалюти у банківській системі призводить до скорочення вільних гривневих ресурсів й у фінансових компаніях. У підсумку пропозиція валюти є, а особливого попиту на неї немає.
Читайте також: Банки почнуть розпродаж валюти: як це позначиться на курсі євро та долара в обмінниках
Низька платоспроможність населення у поєднанні із високою інфляцією скорочує обсяги гривні, яку громадяни можуть витратити на купівлю валюти. А низький попит за відносно стабільною пропозицією — прямий шлях до зниження цінників в обмінках.
Активне здавання валюти громадянами, які хочуть заробити на різниці готівкового курсу та курсу, за якими купували валюту в банках при оформленні 3-х місячних депозитів. Наразі терміни цих депозитів закінчуються та їх власники масово здають в обмінники отриману в касі банків валюту, збільшуючи пропозицію.
Відсутність зараз масованої емісії гривні для фінансування касових розривів бюджету. За минулий рік через механізм купівлі ОВДП та військових облігацій Нацбанком у Мінфіну було випущено 400 млрд. гривень для фінансування бюджетних видатків. Цього року цей механізм не використовується, що опосередковано не дає «додаткового палива» готівковому ринку для гри «на підвищення» курсу долара та євро.
Читайте також: Мінфін розмістив на аукціоні облігації на 13,8 мільярда
Постійний продаж долара Нацбанком по 36,9343 гривні на міжбанку у поєднанні зі стабільним отриманням західної допомоги повністю закриває перевищення попиту на валюту над пропозицією на міжбанку та стабілізує безготівковий валютний ринок. Це відбивається і на поведінці готівкового ринку.
Активний запуск банками коротких депозитів у гривні. В умовах дефіциту гривні фінансисти почали пропонувати їх бізнесу та населенню, щоб залучити додатковий ресурс для виконання нормативів резервування. Це частково знижує інтерес громадян та компаній до «швидких витрат» гривні, у тому числі й частково на купівлю валюти.
Що буде далі
Одночасне накладення як мінімум 6 озвучених вище факторів призвело до ситуативного зміцнення нацвалюти на готівковому ринку та скорочення різниці між курсом міжбанку та курсом в обмінках. Ця тенденція збережеться максимум місяць.
Потрібно враховувати, що з 1 березня пенсії понад 10 млн. українських пенсіонерів будуть проіндексовані — вони додатково отримають від кількох сотень до 1,5 тисячі гривень. Такі витрати держави опосередковано додадуть «палива» на валютному ринку та простимулюють певне зростання цін на повсякденні товари (багато в чому, на придбання імпорту), на які, власне, пенсіонери й витратять отриману гривню. Це опосередковано підтримає курс валюти на міжбанку та на готівковому ринку.
Крім того, в умовах війни все одно частина громадян зберігатиме заощадження у валюті. А це, у свою чергу, збереже з їхнього боку попит на неї на готівковому ринку.
Додатково треба розуміти, що зниження курсу призведе до небажаних наслідків для бюджету — знизяться надходження від податків, прив'язаних до курсу (наприклад, з імпортних товарів).
У результаті чекати обвалу курсу готівкового долара до однакових або близьких до рівня офіційного курсу 36,5686 гривень за долар, я не став би. Але ситуативне зміцнення позицій гривні на готівковому ринку може ще фіксуватися до кінця березня, поки банки остаточно не перебудують свою роботу в умовах підвищених норм резервування. Потім надходження коштів військовим та у соціальній сфері поступово знову додаватимуть «палива» готівковому ринку та зміцнення гривні закінчиться.
Найближчим часом я б поки що орієнтувався на потенційне просідання готівкових котирувань покупок та продажів долара в межах 37,80 — 39,20 гривень. Котирування євро продовжать традиційно реагувати на поведінку пари євро/долар на міжнародному ринку у прив'язці до котирувань долар/гривня на нашому готівковому ринку.
Коментарі - 43
НБЮ что-то сильно горячится игрой в стабильность гривны, в магазинах на полках не заметна стабильнось гривны, попытка всех обыграть, может как раз сыграть против НБЮ
Крайности обвала доллар/евро на 1-2 гривны за сутки это не здоровая ситуация
Смотрим что будет за 2 недели
Возможно правительство хочет показать стабильность и хоть какую то победу в чем то. Странная картина
Я не вірю що готівковий курс просяде до офіційного.
Готівковий курс зрівняється з офіційним, але це буде вже після війни, і офіційний при цьому буде уже не 36,56…
Те що зараз банкам підвищили резервування в гривні, і це знижує курс — то колись це зіграє в протилежну сторону.
приведет к нежелательным последствиям для бюджета
— снизятся поступления от налогов, привязанных
к курсу (например, с импортных товаров).»
Что за бред…
Какое отношение курс в обменках имеет к налогам и сборам…
«Дополнительно, нужно понимать, что массированное снижение курса приведет к нежелательным последствиям для бюджета, так как многие товары „завязаны“ на курсе и его снижение приведет к понижению цены на товары и проседанию поступлений от налогов и сборов, которые платит бизнес. Прямой связки тут нет, так как официально бизнес покупает валюту на межбанке по уже устоявшемуся ранее коридору по доллару 36,5686 -36,9343 гривны, но опосредованно малый и средний бизнес все равно закладывают рыночный (наличный) курс в свои ценники. И если он снизится — частично среагируют и цены. Это „хорошо“ для покупателей товаров (они будут иметь хоть какое-то снижение цен на импортные товары), но „плохо“ для государства в части снижения объемов налоговых сборов, привязанных к ценам в гривне на импортные товары.»
«Редактор несколько сократил мысль.»
Рекомендую перечитывать свои тексты ещё раз уже после редакторских правок…
И не стоит меня обвинять в том, что я внимательно читаю весь контент сайта Минфин,
не забывая отправлять редакторские проколы кнопкой «сообщить об ошибке»
обратно в редакцию и это происходит почти каждый день, что очень меня огорчает.
Фіксований курс буде до кінця війни.
— Це не найближча перспектива, але я не можу виключати того, що ми матимемо ці передумови ще до закінчення періоду високих безпекових ризиків». (Сергій Ніколайчук).
Звичайна відповідь — ні вашим ні нашим
і хай кожен думає що хоче…
Тому й пише не про військовий стан,
а якісь безпекові ризики, от і розумій,
що він цим хотів підкреслити…
вот в конце февраля и появился дефицит гривни…
Но вот что меня крайне удивляет так это то, что такой «крупный финансист», как Owerty1999,который неоднократно всех упрекал в серъзности минфиновского сайта, вдруг вякает о том, что гле-то «ходят слухи» и он этими слухами наполняет такой серъёзный сайт не проверенными им слухами!!! Во оно как!
А ведь «серъёзный финансист», а ведет себя, как дворовый глашатый!
Вывод: вы нас ожидаемо разочаровали, граф !
Значит слухи не подтвердились, хотя истерики
на форуме Минфина было хоть отбавляй…
В нормальных банках гривна есть и под снятие зарплат с БПК
и под выплаты гривневых депозитов наличными.
В ущербных банках валюту по окончании
депозита выдают через 7−10 дней,
а гривну надо заранее заказывать.
Если в оптовых обменках нет гривны,
значит они затарены баксом и это их проблемы.