Минулий тиждень був досить складним для гривні, і минув із трендом на девальвацію нацвалюти щодо долара. Основною особливістю цих днів можна вважати поступове зростання обсягів операцій на міжбанку, що пов'язано з уже швидким наближенням закінчення року та зростанням активності клієнтів банків щодо закриття зовнішніх зобов'язань. Усі дні тижня за системою торгів Блумберг обсяг операцій перебував у межах від $202,81 млн до $268,66 млн, що чимало для статистики міжбанку в умовах війни.
Готівкова валюта: чи варто українцям побоюватися швидкого нового зльоту котирувань і чому
При цьому, хоча попит на валюту і продовжував перевищувати пропозицію, періодичні розпродажі валюти експортерами, а також інтервенції Нацбанку зробили свою справу, і можна сказати, що все ж таки курс долара за цей період особливо не зріс.
У результаті за 9−13 грудня долар під час продажу на міжбанку подорожчав на 30 копійок — зі стартових рівнів понеділка 41,40/41,42 до 41,705/41,725 гривень.
З євро теж було все непросто, але закінчилося для гривні краще, ніж у ситуації з доларом. Курс євровалюти то падав до рівнів близько 43,51 гривні, то знову швидко повертався до цифр близько 43,74−43,85 гривні за євро.
Але якщо подивитися лише на курси початку тижня та його кінця, то міжбанківські котирування продажу євро за цей же період майже не змінилися і зросли лише на 2 копійки — з 43,7432/43,7519 до 43,7652/43,7695 гривень. Ці «фокуси» нашого валютного ринку за євро переважно були пов'язані із зовнішніми чинниками.
Річ у тім, що 12 грудня відбулося чергове засідання ЄЦБ щодо відсоткових ставок. Це завжди призводить до лихоманки пари євро/долар на зовнішніх ринках і, відповідно, до зростання волатильності курсу євро в Україні.
І хоча ЄЦБ досить очікувано знизив свої ставки на 0,25 в.п. до рівнів депозитної ставки в 3%, ставки за основними операціями рефінансування — до 3,15% річних, і ставки за маржинальними кредитами — до 3,4%, цей раз також не став винятком за валютними ралі пари євро/долар, що негайно позначалося і на курсі українського міжбанку за євровалютою щодо гривні.
Графік пари євро/долар за тиждень
Графік курсу євро на міжбанку за тиждень
Тепер усі учасники міжнародного валютного ринку з нетерпінням чекають 18 грудня, коли своє слово щодо відсоткових ставок скаже Федрезерв США.
Економічні показники у США значно кращі, ніж у ЄС. І тому на даному етапі ФРС навіть може дозволити собі як варіант збереження своїх ставок на діючому рівні в межах діапазону 4,75−5,00% річних, так і сценарій зі зниженням їх на 0,25% річних — тобто до діапазону 4,5−4,75% річних.
Нагадаю, що цикл зниження ставок розпочався вже як у Європі, так і в США, але тактики європейського та американського регуляторів у цьому питанні виявилися різними. Для пожвавлення економіки ЄЦБ цього року 4 рази знижував свої ставки по 0,25% річних, а Федрезерв вважав за краще зробити це поки що один раз — 18 вересня, але відразу на 0,5% річних.
Після чергового зниження ставки ЄЦБ на 0,25% річних, майбутнє рішення американців буде дуже важливим сигналом всім світових гравців як фондового, і валютного ринків. Тим паче, напередодні вступу в січні 2025 року Дональда Трампа на посаду президента США та очевидну перспективу значної кількості торгових (читай — і валютних) воєн США з Китаєм, Євросоюзом та іншими великими світовими економічними гравцями за переділ ринків та сфер впливу.
На тлі всіх цих коливань міжбанку наш готівковий валютний ринок вже традиційно повівся «плавніше» і особливо самостійно не грав на розгойдування ринку:
Графік готівкового курсу долара
Графік готівкового курсу євро
Власники обмінників особливо не «гойдатимуть» курс і цими вихідними. Причина в тому, що, з одного боку, висока конкуренція на ринку валютообміну не дозволяє їм особливо «розгулятися» за курсом.
А з іншого — прискорення інфляційних процесів в Україні з постійним повзучим збільшенням цін, та ще з настанням опалювального сезону, коли комунальні платіжки виростають у рази, і, до того ж, у період майбутніх гривневих витрат на новорічні подарунки, знижує кількість потенційних покупців валюти серед пересічних громадян. У них просто суттєво скорочується обсяг гривні, яку вони можуть дозволити собі витратити на придбання готівкової валюти.
При цьому нечисленні великі і платоспроможні клієнти вже давно всі «розібрані і розпещені» оптовими мережами обмінників. І тому основна конкурентна боротьба між роздрібними обмінниками вже перейшла до сегмента середніх, за обсягами операцій, клієнтів (від 500 до 3 000 доларів в еквіваленті разових операцій обміну валюти) і навіть невеликих (від 100 до 500 доларів або євро). А для цих категорій клієнтів різниця в 3−5 копійок на доларі чи євро є досить принциповою, і вони не готові щось «переплачувати» обмінникам.
У цій ситуації власники обмінників змушені підлаштовуватись під реалії воєнного життя в Україні та боротися за кожного клієнта. Тому формат роботи «з обороту» з досить середнім, за українськими мірками, спредом у 15−25 копійок на доларі та у 20−30 копійок на євро — це основний варіант роботи обмінників, який зараз приносить їм відносно стабільний дохід.
Прогноз курсу готівкового долара та євро на 14−15 грудня
Але, попри високий рівень конкуренції між обмінниками, про що написано вище, власникам обмінників також немає сенсу зараз і особливо знижувати свої цінники продажу валюти. Адже попит на неї з боку населення продовжує перевищувати обсяги здавання валюти громадянами:
Операції фізосіб із купівлі/продажу іноземної валюти (30 днів)
Тому фінансисти пропрацюють цієї суботи та неділі у форматі «з обороту» з уже відносно стандартним рівнем спреду між купівлею та продажем валюти в межах від 20 до 25 копійок за доларом та від 20 до 30 копійок за євро.
Приєднуйтесь до multi валюти. Мобільний застосунок, який допомагає вигідно обмінювати валюту
Курс готівкового долара 14−15 грудня у більшості обмінників фінкомпаній та працюючих вихідними відділень банків перебуватиме в межах коридору: прийом від 41,25 до 41,65 гривень та продаж від 41,70 до 42,05 гривень.
А курс готівкового євро цими вихідними перебуватиме в межах коридору: прийом від 43,20 до 43,90 гривень та продаж від 44,00 до 44,50 гривень.
Коментарі - 4