Цей тиждень на валютному ринку буде одним із найскладніших і може істотно вплинути на подальше курсоутворення в червні.
Курс долара і євро найближчими днями: чому знову стабільність гривні під питанням
По-перше, останній робочий день травня на українському ринку — вихідний у США, День поминання. Тому наш міжбанк всі угоди за доларом змушений буде проводити на умовах ТОМ — розрахунки у гривні цим днем, поставка валюти наступного, тобто вже 1-го червня.
Це не тільки мало популярна форма розрахунків у наших клієнтів, але ще й виникне необхідність відображення у звітних балансах компаній за травень даних сум в розділі дебіторсько-кредиторської заборгованості по валюті, чого дуже не люблять ані податківці, ані головні бухгалтери компаній.
Тому обсяги клієнтських угод у понеділок в доларі будуть мінімальними, що знизить загальну статистику торгів 31 травня. Низькооб'ємний і млявий ринок — завжди шанс для спекулянтів «поганяти» курс у потрібну для них сторону.
Читайте також: Зростання акцій в США. Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю. Імпорт авто в Україну. Прогноз курсу (відео)
По-друге, після такого не зовсім стандартного закриття травня вже 1-го числа спрацює фактор початку місяця. Клієнти реального сектора підбиватимуть підсумки і остаточно визначатимуться з планами на новий звітний період. У такі періоди міжбанк досить «сонний» в частині активності клієнтів і знову ж малооб'ємний. Що знову спровокує спекулянтів спробувати «качнути» курс в потрібну для них сторону.
Читайте також: Відкриті дані. Українцям стала доступна фінансова звітність компаній
По-третє, аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 1 червня також внесе свій елемент інтриги в частині поводження нерезидентів щодо купівлі українських облігацій. Чиновники запропонують гривневі облігації на 500 млн гривень терміном 119 днів без обмеження по сумі — на 413, 539,721 і 1085 днів. Також будуть запропоновані і папери в доларі на 407 і 610 днів.
За нашим прогнозом, 1 червня Мінфін зможе розмістити гривневі ОВДП з дохідністю від 8,50% до 12,35% річних, залежно від їх термінів, а доларові з дохідністю від 3,70 до 3,90% річних при загальному обсязі продажу облігацій в межах еквівалента від 8,9 до 17,5 млрд гривень.
Лише починаючи з середи, клієнти реального сектора увійдуть в звичайний діловий ритм, але цього дня вже спрацює фактор розрахунків покупців за аукціоном Мінфіну від 1-го числа за куплені облігації. І це знову позначиться на поведінці всіх учасників міжбанку — як місцевих, так й іноземних.
Але і це ще не кінець переліку чинників, що серйозно впливають цього тижня на курс. Спрацює також:
фактор виведення дивідендів «дочками» іноземних компаній. Вже пройшли збори акціонерів найбільших компаній України та банків з іноземним капіталом. Розподіл, терміни і суми виплат дивідендів затверджені.
Суми покупок валюти під ці операції поступово істотно зростуть протягом найближчих 2−6 місяців. Одні тільки акціонери «Райффайзен Банк Аваль» та «АрселорМіттал Кривий Ріг» планують виплатити дивіденди в сумі 2,037 млрд гривень і 9,610 млрд грн, відповідно.
В основному на цю гривню буде куплена валюта. Є й інші великі компанії, які також виводитимуть за кордон отриманий прибуток і періодично купуватимуть під це долари і євро. Тому фактор покупок валюти «дочками» іноземців істотно вплине на курсоутворення в перші декади, принаймні, найближчих декількох місяців.
погашення 2 червня Мінфіном 11,3 млрд гривень ОВДП і відсотків за ними, виплати відсотків ще за 7 гривневими випусками облігацій і погашення 3 червня доларових ОВДП на $806,2 млн і відсотків за ними.
Такі значні суми виплат істотно вплинуть на поведінку ресурсного та валютного ринків найближчими днями. І від того, куди буде спрямована інвесторами гривня і валюта від даних погашень, багато в чому залежить курсоутворення у всю першу декаду червня і в подальшому протягом всього місяця.
За нашими даними, основні суми доларових погашень будуть перевкладені в нові валютні облігації. На близько 6−8 млрд гривень пройде перевкладення гривневих ресурсів держбанками. А ось за іншими 5−7 млрд гривень — інвестори (в тому числі й іноземні) — ще остаточно не визначилися. І цей фактор може спрацювати проти гривні найближчим часом на міжбанку.
Тож всі дні тижня, що залишилися, також будуть дуже напруженими. Ми не виключаємо, що при істотних перекосах попиту і пропозиції без втручання Нацбанку у вигляді інтервенцій з продажу сум долара, яких не вистачає, вже буде не обійтися.
Тим паче, що у експортерів ще залишається гривня від нещодавніх відшкодувань ПДВ. І вони не будуть готові продавати свою валютну виручку дешево, що також може на тлі зростання попиту на валюту спровокувати швидкий стрибок котирувань на міжбанку.
У цій ситуації різко зросте вплив на курсовий тренд спекулянтів, які почнуть користуватися будь-якою ситуацією для розкачки курсу, а також курсових завдань і поведінки найбільших місцевих гравців і нерезидентів.
Якщо НБУ, в разі необхідності, своїми оперативними виходами з інтервенціями з продажу долара зможе припинити всі спекулятивні спроби «розігріти» курс, ринок перебуватиме у відносному спокої.
Але якщо регулятор буде несвоєчасно або не в повному обсязі вирівнювати попит і пропозицію на міжбанку на тлі спекулятивного «розігріву» курсу, це призведе до істотних коливань котирувань з середи і до п'ятниці.
Ліквідність у банківській системі в період з 31 травня до 4 червня збережеться на високому рівні і, за прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 51 до 72 млрд гривень.
Читайте також: НБУ надав 8,93 мільярда рефінансу чотирьом банкам
Прогноз курсів готівкового ринку та котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Готівковий ринок залишиться повністю залежним від поведінки міжбанку і періодично змінюватиме свої цінники за доларом і євро, залежно від того, що відбуватиметься на торгах. У разі спекулятивного «розігріву» курсу на міжбанку — готівковий ринок також почне гру «на підвищення».
«Мінфін» прогнозує на 31 травня — 4 червня коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 27,35 — 27,70 гривень при спреді від 15 до 25 копійок і в банках 27,25 — 27,75 гривень при спреді в межах від 20 до 25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 33,25 — 33,70 гривень при спреді в межах 20 — 25 копійок і в банках 33,10 — 33,75 гривень при спреді від 20 до 30 копійок.
На міжбанку. Основними драйверами при курсоутворенні на торгах в період 31 травня — 4 червня будуть:
- поведінка найбільших місцевих клієнтів і нерезидентів з понеділка до середи;
- результати аукціону з розміщення ОВДП 1-го червня і рішення інвесторів після погашення ним значних обсягів гривні і валюти 2-го і 3-го червня;
- дії спекулянтів в частині можливих спроб розгойдування курсу протягом напружених сесій з середи до п'ятниці і своєчасність реакції на те, що відбувається з боку НБУ;
- поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках і відповідний перерахунок курсу євровалюти щодо гривні на українському міжбанку.
За прогнозами «Мінфіну», 31 травня — 4 червня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,40 — 27,75 гривень, а євро — в межах 33,30 — 33,75 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — в межах до $90−110 млн при укладанні до 370−410 угод;
У вівторок — середу — в межах до $130−165 млн при укладанні до 480−660 угод.
У четвер — п'ятницю — в межах до $110−135 млн при укладанні до 410−490 угод.
Олексій Козирєв
Коментарі - 8
Скажите, по чему Вы постоянно так надеетесь на укрепление доллара? Зачем -это Вам?.. С ув.
И по чему Вы ждете? Если сидите и так в долларе?