Пристрасті з приводу рішень ФРС та ЄЦБ щодо відсоткових ставок на міжнародних ринках відшуміли минулої п'ятниці. Тому поточного тижня поведінка вітчизняного валютного ринку буде спокійнішою. Проте, це зовсім не виключає можливості несподіваних потрясінь. Що може їх спричинити, розповість «Мінфін».
Долар та євро цього тижня: чи надовго заспокоїться курс євровалюти
Наразі діюча відсоткова ставка Федрезерва знаходиться на рівні 4,75% річних, а ключова ставка ЄЦБ закріпилася на рекордному для Європи рівні — 3% річних. Тобто розрив між ставками двох основних світових фінансових регуляторів скоротився до 1,75% річних.
Після таких потрясінь на міжнародних майданчиках настане недовгий період корекції. Це не означає відсутності коливань за парою євро/долар. Просто учасники ринку зараз почнуть коригувати свої плани на підставі останніх рішень американського та європейського регуляторів.
Це призведе до короткочасного бокового тренду за парою євро/долар, що в українських реаліях дещо знизить пристрасті навколо стрибків курсу євро щодо гривні. Цього не станеться буквально за день, але протягом цього тижня реалізація такого сценарію є цілком реальною.
Читайте також: Чому долар знову почне дорожчати
При збереженні Нацбанком вже усталеного коридору за доларом у межах 36,5686 — 36,9343 гривні, така поведінка євровалюти щодо долара частково згладить коливання курсу євро щодо гривні на нашому міжбанку до кінця першої декади лютого.
За моїм прогнозом, цього тижня пара євро/долар перебуватиме в межах коридору 1,082 — 1,096. В результаті, коридор за безготівковою євровалютою на українських торгах встановиться в межах від 39,56 до 40,48 гривень за євро.
Крім цього, нагадаю, що підвищення вже з 11 лютого нормативів резервування на коррахунках банків у Нацбанку, з перспективою вже озвученого регулятором ще одного підвищення цих вимог із 11 березня, змушує фінансистів перегруповувати свої активи. Процес зміни структури активів саме зараз у розпалі.
Читайте також: НБУ змусив банки полювати за грошима населення
Такі зміни банкам необхідно проводити, щоб збільшити залишки на коррахунку в НБУ на початок другої декади лютого, а потім — і до другої декади березня. Для цього фінансисти змушені поступово скорочувати вкладення у депсертифікати НБУ. Така тенденція дуже добре прослідковується на графіку Нацбанку:
Обсяг операцій НБУ з регулювання ліквідності банків
Якщо на початок року розмір вкладень у депсертифікати знаходився на рівні 477,5 млрд гривень, то на ранок 03 лютого він скоротився на 131,4 млрд гривень — до 346,1 млрд. Паралельно банки продовжать масово скуповувати у Мінфіну на первинних аукціонах бенчмарк-ОВДП, які дозволяють закрити частину нормативу резервування та зберегти дохідність за активами.
Наявність таких облігацій у списку паперів Мінфіну до розміщення і буде зараз головним критерієм оцінки обсягів ресурсів, які чиновники можуть залучити до бюджету через аукціони ОВДП. Враховуючи підвищення нормативів резервування, цього тижня банки збережуть інтерес до придбання привілейованих облігацій.
ОВДП, які перебувають в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
На аукціоні 7-го лютого пропонуватимуться ОВДП та військові облігації у гривні на 4 терміни — від 231 до 833 днів. Зокрема, і бенчмарк-ОВДП із первісним обмеженням за сумою. Також будуть запропоновані папери у доларах на 162 дні, та у євро — на 183 дні. Вони зазвичай також є цікавими для певного кола банків та інших інвесторів.
На минулому аукціоні 31 січня попит на бенчмарк-ОВДП перевищував пропозицію у 2,5 рази. Тому поява таких паперів на аукціоні цього тижня гарантує його успішність для чиновників Мінфіну. Це, зі свого боку, додатково відкачає з ринку частину гривневої ліквідності, знижуючи тиск на валютному міжбанку. А це завжди страхує курс гривні.
Окрім цього, Нацбанк продовжить активно закривати дефіцит пропозиції долара на міжбанку та утримувати коридор безготівковим доларом у межах 36,5686−36,9343 гривень за рахунок своїх інтервенцій. За моїм прогнозом, цими днями регулятор продасть на торгах для закриття дефіциту валюти близько $540 — 770 млн.
Головними покупцями залишаться держкомпанії, які забезпечують потреби армії та соціалку, а також імпортери енергоносіїв. Серед продавців безумовним лідером, як і раніше, буде Нацбанк із продажем долара за 36,9343 гривні, дещо пожвавляться аграрії. Вони дедалі більше потребують гривневих ресурсів задля забезпечення майбутнього весняного агросезону. Але з огляду на військовий чинник, особливо на зростання продажу валюти з їхнього боку я б, на місці чиновників Нацбанку, зараз не розраховував.
Додатково на валютний ринок (переважно готівковий) впливає ситуація на фронті. Вона продовжить психологічно впливати і цього тижня.
Але з огляду на значне зниження платоспроможності українського ринку як серед бізнесу, так і серед громадян, особливих запасів вільної гривні ні в кого немає, що не дозволяє спекулянтам особливо «розганяти» курс.
Загалом, за рахунок підвищення потреби банків у гривневих ресурсах для виконання підвищених нормативів резервування, і за рахунок майбутньої корекції пари євро/долар на зовнішніх ринках після нещодавніх валютних ралі, цього тижня поведінка валютного ринку буде спокійнішою, ніж усі попередні дні. Основна частина клієнтів працюватиме у звичному режимі, звичайно, з огляду на все ж таки постійну поправку на військовий фактор.
Прогноз курсу долара та євро на 6−10 лютого
Міжбанк:
Долар перебуватиме у межах стандартного коридору НБУ від 36,5686 до 36,9343 гривень, а євро — у межах від 39,56 до 40,48 гривень за євро.
Готівковий ринок:
Зміни у співвідношенні пари євро/долар на міжнародних майданчиках продовжать відразу відбиватися на котируваннях євровалюти щодо гривні. Досить широкий спред між купівлею-продажем долара, і особливо євро, збережеться.
У більшості обмінників фінкомпаній та в касах банків він цього тижня перебуватиме в межах: за доларом — від 20 копійок до 80 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 1,10 гривні.
Банки за готівковим доларом виставлятимуть свої котирування в межах широкого коридору купівлі та продажів від 39,60 до 41,00 гривень, а за євро — від 42,20 до 44,20 гривень.
Цінники обмінників фінкомпаній з долара та євро перебуватимуть у межах вужчого коридору:
долар — коридор купівлі та продажу від 39,80 до 40,60 гривень,
євро — коридор купівлі та продажу від 42,70 до 43,95 гривень.
Основна частина обмінників банків та фінкомпаній сконцентрує свою роботу на готівковому ринку на форматі «з обігу», без особливої гри на розгойдування курсу, але при цьому продовжать оперативно реагувати на всі зміни за парою євро/долар на зовнішніх майданчиках.
Коментарі - 9