Тиждень, що минає, був інформаційно насиченим для фінансових ринків. Ось основні події, які вплинуть на них.
Підсумки тижня з Михайлом Федоровим
США
Допомога відкладається
Черговий пакет заходів допомоги економіці США на суму $ 1,9 трлн., запропонований президентом США Джо Байденом, мабуть, не буде прийнятий швидко і в повному обсязі. Двопартійна група сенаторів висловила своє невдоволення занадто великими витратами.
За словами лідера демократів в Сенаті Чака Шумеру, даний пакет може бути ухвалений протягом 4−6 тижнів. Глава ФРС Джером Пауелл в своєму виступі за підсумками засідання ФРС в середу припустив, що обговорення цього пакету може затягнутися до березня.
Підсумки засідання ФРС
ФРС США за підсумками свого засідання не сказав нічого нового про «нові гроші». Основна ставка була збережена на рівні 0−0,25%, а обсяг викупу активів з боку Федрезерву залишиться незмінним — на рівні $ 120 млрд.
Без прийнятої чергової програми допомоги економіці з боку уряду у ФРС немає предмета і підстави для збільшення стимулювання.
Реакція ринку
Можливо, ці дві події — затримка із затвердженням нових стимулюючих заходів економіці і збереження нинішньої політики ФРС стали головним спусковим гачком для падіння американського ринку акцій, що почався на цьому тижні. Раніше інвестори заклали занадто оптимістичні очікування, які не змогли втілитися швидко.
Американці продовжують економити
За даними статистики, що оприлюднені у четвер, ВВП США в минулому році впав на 3,5% (рік до року). У четвертому кварталі американська економіка зросла на 4% в річному численні, проти очікувань зростання на 4,2%. У структурі ВВП слабкими виявилися дані із зростання приватного споживання, яке в четвертому кварталі зросло лише на 2,5% в річному обчисленні, тоді як аналітики очікували на зростання у 3,1%.
Читайте також: Економіка США показала рекордне падіння з часів Другої світової
Слабка споживча активність гальмує відновлення економіки. Пандемія в США, все ще має суттєвий негативний вплив.
Тиждень звітності за 4-й квартал 2020 р
Звіт Microsoft виявився сильним. За квартал компанія отримала прибуток у розмірі $15,5 млрд., що виявилося вищим за прогнози на $ 3 млрд. Для порівняння: за аналогічний період 2019 року, прибуток компанії склав $ 11,6 млрд.
Хороший результат показала Apple. Компанія повідомила про рекордну виручку в розмірі $ 111,4 млрд., хоча аналітики очікували всього $ 103,1 млрд. Прибуток за квартал склав $ 28,6 млрд.
Tesla розчарувала інвесторів. Виручка компанії за квартал склала $10,7 млрд., що було вище очікувань ($ 10,4 млрд.). Але прибуток виявився нижчим за прогнози аналітиків — 80 центів на акцію проти очікувань в 104 цента на акцію.
Європа
ЄЦБ готовий боротися зі зміцненням євро
В інтерв'ю Bloomberg TV член керуючої ради ЄЦБ Клаас Кнот заявив, що Європейський центральний банк може ухвалити рішення про подальше зниження процентних ставок. Зараз основна кредитна ставка ЄЦБ становить 0%, а депозитна — «мінус» 0,5%. Мова в даному випадку, ймовірно, йде про депозитну ставку. В ЄЦБ стурбовані зміцнненням курсу євро за останній рік і хочуть зупинити цей процес.
За словами економіста «Goldman Sachs» Свена Ярі, зміцнення євро на 10%, веде до зменшення реального ВВП на 1% протягом двох років. А в минулому році євро зміцнився на 10%.
Німеччина відновлюється повільніше
За попередніми даними Федерального статистичного бюро ФРН, в четвертому кварталі ВВП країни скоротився на 2,9% в річному вираженні, що виявилося кращим за прогнози експертів опитаних Рейтер. Вони оцінювали зниження економіки Німеччини на 3,4%.
Уряд Німеччини скоригував свій прогноз по зростанню ВВП країни в 2021 році з 4,4% до 3%. Про це повідомив міністр економіки Німеччини Петер Альтмайер. За його словами, «оздоровлення продовжиться в 2021 році, хоч і з меншою динамікою, ніж очікувалося».
Китай
Китай стає інвестиційною Меккою
За даними Конференції ООН з торгівлі і розвитку (ЮНКТАД), в 2020 році Китай обігнав США за обсягом прямих іноземних інвестицій. У минулому році економіці Піднебесної вдалося залучити іноземні інвестиції в розмірі $ 163 млрд або на 4% більше, ніж роком раніше.
У той же час обсяг інвестицій в США впав майже вдвічі — до $ 134 млрд. Світовий інвестиційний ринок скоротився на 42% до $ 859 млрд.
Інвестиційна першість Китаю багато в чому пов'язана з тим, що Пекіну вдалося успішніше протистояти пандемії. А китайська економіка вже до літа минулого року майже повністю відновилася. Чого не можна сказати про економіку США, яка до сих пір страждає від коронакризи. Але в перспективі при нормалізації економічної діяльності в США її економіка, швидше за все, знову поверне собі перше місце за обсягом іноземних інвестицій.
Компанія Джека Ма знайшла компроміс з владою
За інформацією The Wall Street Journal, фінтех Ant Group Джека Ма планує трансформуватися у фінансову холдингову компанію, в результаті чого вона підпадатиме під нагляд Народного банку Китаю. Це означає, що фінтеху доведеться дотримуватися вимог до капіталу і слідувати жорсткішому регулюванню, як і банкам. А подібний підхід негативно позначиться на розвитку компанії, як фінтеху.
Восени минулого року мало відбутися IPO Ant Group. Обсяг первинного розміщення акцій на біржах Шанхая і Гонконгу на $37 млрд міг стати найбільшим у світовій історії. А загальна оцінка вартості компанії, за даними Bloomberg, тоді становила $ 320 млрд. У поточних же умовах, за словами аналітика «Bloomberg Intelligence» Френсіса Чана, фінансовий гігант може коштувати менше $ 108 млрд.
Банк Китаю вдарив по пузирях і спекулянтах
З початку поточного тижня Народний банк Китаю став вилучати зайву ліквідність з фінансової системи країни. За три дні вилучено 328 млрд. юанів або приблизно $50 млрд. У результаті вперше за довгий час ставки РЕПО на грошовому ринку Китаю злетіли до 3%. У грудні, наприклад, через надлишок ліквідності ставка РЕПО падала до рекордно низького рівня — 0,59%.
Перед цим радник китайського центробанку Ма Юн, повідомляв, що на ринку акцій і нерухомості сформувалися пузирі і Народний банк Китаю має скоригувати курс своєї монетарної політики.
Чим жив світ
МВФ на цьому тижні порадував поліпшенням прогнозу із зростання світової економіки в 2021 році, піднявши свою оцінку з 5,2% до 5,5%. Поліпшення прогнозу пов'язане з початком вакцинації в світі.
Читайте також: Світова економіка, ОВДП, курс: чого очікувати? (відео)
У швейцарському Давосі відкрився ювілейний Всесвітній економічний форум. Він проходить в онлайн-режимі. Головна ідея нинішнього форуму — «перезавантаження капіталізму», що переживає проблеми в зв'язку з пандемією.
Читайте також: Капіталістична модель економіки вже не працює — Макрон
Михайло Федоров
Коментарі - 2