Останніми місяцями євровалюта стала одним із головних інструментів спекулятивних заробітків. Підтримував таку репутацію євро й останні декілька місяців, то опускаючись майже до 0,95 долара, то злітаючи вище за рівень у 1,042 і потім поступово просідаючи нижче 1,04 долара:
Євро стрімко зростає: які котирування побачимо до кінця року у світі та Україні
Колосальна, за європейськими мірками, інфляція (понад 10%), війна Росії проти України, газовий шантаж РФ, активна робота «друкарських верстатів» під час пандемії через політику «кількісного пом'якшення», і перегони «відсоткових ставок» між ФРС США та ЄЦБ, що відбулись після цього, а також повний різнобій у рівні економічного розвитку членів ЄС — ось ті причини, які підштовхують пару євро/долар до ще більшої волатильності.
Стрибки курсу євро щодо гривні практично завжди перебувають у ринковому світовому тренді. Тобто всі перипетії поведінки євро на зовнішніх ринках негайно передаються й українському валютному ринку:
Динаміка офіційного курсу гривні до долара США та євро
Не відстає від змін офіційного курсу євро й курс міжбанку. Якщо, наприклад, на вечір
Ще «веселіше» на готівковому (найменш зарегульованому Нацбанком) ринку. Євро то продавався значно нижче 39 гривень, то злітав вище 42 гривень, а на момент написання статті котирується під час продажу в обмінниках фінкомпаній у межах коридору 41,20−41,50 гривень.
Через низку причин, збереже спекулятивний потенціал євровалюта й до кінця цього року.
Що наразі відбувається з євро
Інтрига щодо темпів подальшого підвищення відсоткових ставок ФРС США та ЄЦБ триває.
На сьогодні головними ньюсмейкерами для розгойдування пари євро/долар є чиновники Федрезерву та ЄЦБ. Після нових позитивних новин щодо інфляції в США (а вона виявилася значно нижчою за прогноз) шанси на активне підвищення ставок ФРС США в грудні 2022 року, здавалося б, знизилися. Після цього євро негайно пішов до паритету з доларом і навіть вище. Спекулянти заробили на цьому.
Але чиновники Федрезерву знову почали говорити, що, всупереч позитивним зрушенням щодо інфляції у Штатах, темпи підвищення ставки на 0,75% річних у грудні мають бути збережені. А мета 4,75% до кінця року має бути досягнута. Це дозволило спекулянтам зіграти на нових суперечливих почуттях інвесторів.
Далі ринок сполошив прогноз погоди у Європі з даними про теплу зиму, а також статистика з енергозбереження в ЄС, що обнадіює. За даними Engie SA, у жовтні сукупний попит на газ у Євросоюзі впав на 22%. При цьому, за рахунок, переважно, домогосподарств і дрібного бізнесу. А ось промисловий сектор збільшив споживання на 14%, що говорить про деяку активізацію великого та середнього бізнесу.
Тобто з'явилися перспективи поліпшення ситуації щодо показників європейської економіки з констатацією факту, що загроза глобального газового колапсу цієї зими зведена до мінімуму. Це також плюс для євро. І хоча базисні ціни, як і раніше, поки що втричі вищі за середній показник за останні 5 років, вони все ж таки вже впали на 60%, порівнюючи зі серпневим піком.
У результаті, інвестори почали оптимістичніше дивитися на ситуацію в ЄС, що психологічно також грає на користь зміцнення євровалюти.
Що буде далі з парою євро/долар у світі та курсом євро в Україні
Таке стрімке зміцнення євро — тимчасове явище, після активного зльоту євровалюти неминуче слідуватиме корекція. За моїми прогнозами, коридор за парою євро/долар на другу половину листопада-початок грудня 2022 року становитиме від 1,015 до 1,065 долара. На нас чекають чергові валютні ралі в моменти оголошення ключових економічних новин по ЄС та Штатам, а також перед і під час оголошення рішень ЄЦБ та ФРС США щодо відсоткових ставок.
Перегони відсоткових ставок ФРС США та ЄЦБ, найімовірніше, триватимуть. ЄЦБ у грудні знову підвищить ключову ставку на очікувані 0,75% річних — до 2,75%. А Федрезерв — до 4,75% річних. Але вже з початку наступного року процес зростання ставок різко загальмується.
В Україні курс міжбанку за доларом збережеться в межах коридору, що утримується Нацбанком, — 36,57−36,93 гривні. Це призведе до коридору за безготівковим євро на торгах у межах 37,11 — 39,33 гривні.
Готівковий курс євро залишиться головним інструментом для спекуляцій до кінця 2022 року. Враховуючи значну волатильність міжнародного ринку за парою євро/долар, власники обмінників збережуть широкий спред між курсами купівлі/продажу євро в межах від 20−25 копійок до 1,10 гривні.
У банків традиційно коридор за євровалютою буде значно ширшим, ніж у обмінників фінкомпаній. Готівковий євро в банках до кінця 2022 року котируватиметься з купівлі/продажу в межах коридору від 38,50 до 42,60 гривень. В обмінниках фінкомпаній він буде дещо вужчим — від 38,70 до 42,50 гривень.
До зазначених вище цінників обов'язково збережеться «націнка» пунктів обміну, залежно від близькості регіону до зони бойових дій. Вона становитиме додатково плюс-мінус 10−15 копійок. Швидка зміна ситуації щодо євро продовжить «годувати» як світових, так і місцевих спекулянтів уже до самісінького кінця 2022 року.
Коментарі - 2
Локальные ахметки и порошенки доигрались в демпинг и давление конкурентов, конкуренты свалили в китай и получают газ и прочее в 3 раза дешевле.