Економіка КНР, якій не так давно пророкували світове лідерство, гальмує фактично на всіх напрямах. Із якими структурними проблемами стикається КНР, які сфери на цьому фоні продовжують зростати, та чи вистачить їх для подальшого вибухового розвитку країни, розповів економіст Олексій Петрівський.
Диво закінчилося: чому більше ніхто не вірить, що Китай стане економікою №1
Причини розчарування
Не так давно більшість економістів пророкували Китаю місце першої економіки світу, вправляючись в тому, хто точніше спрогнозує терміни. Чомусь більшість експертів ігнорували структурні проблеми Китаю і сумнівність економічних показників, що публікуються. Сьогодні майбутнє економіки КНР не здається таким багатообіцяючим, як донедавна, — уже цілком очевидно, що епоха швидкого економічного зростання добігла кінця. Колишні драйвери розвитку економіки вичерпують свій потенціал. Відновлювальне зростання економіки фактично завершене, бурхливий приріст працездатного населення у минулому.
Історично одним із основних факторів зростання ВВП у Китаї були масштабні інвестиції в нерухомість та інфраструктуру. Багаторічні інвестиції у будівництво виробничих потужностей, доріг та хмарочосів перетворили економіку країни на одну з найбільших у світі, однак можливості для продовження такої політики, схоже, вичерпуються.
Сектор нерухомості, що становить близько 30% від ВВП країни, перебуває у кризі з 2020 року, і це основна причина уповільнення економічного зростання.
На сектор нерухомості зав'язані безліч інших індустрій, починаючи з виробництва будматеріалів, транспорту і закінчуючи електронікою з фінансами.
Урбанізація практично зійшла нанівець, і це теж починає позначатися на банках. Частка проблемної заборгованості у структурі позик представникам галузі у більшості банків зростає, при тому що на будівельний сектор припадає близько чверті всіх виданих кредитів.
Ще одна проблема — падіння експорту внаслідок уповільнення світової економіки. Зі свого боку, низький внутрішній попит не дозволяє бізнесу розширювати виробництво — рівень споживання домогосподарств щодо ВВП залишається досить низьким, особливо для такої великої економіки.
Стимулювати попит за допомогою прямих дотацій населенню теж недоцільно, з урахуванням населення 1,4 млрд. Що стосується таких заходів стимулювання, як, наприклад, зниження податкових ставок, відсоткових ставок за кредитами, зменшення норм обов'язкових резервів для банків для вивільнення додаткової ліквідності, — всі ці заходи вже застосовуються китайською владою, але поки що цього також недостатньо для того, щоб спинити уповільнення темпів зростання.
Геополітика посилює загрози
Наступна проблема — демографія. У Китаї вперше за 60 років зафіксовано скорочення загальної кількості населення. За 2022 рік китайців поменшало на 850 тисяч людей. На додачу — середній вік китайців стрімко зростає, населення старіє, а отже, створює додаткове навантаження на економіку. Люди похилого віку споживають менше, і тим самим менше стимулюють економічне зростання.
Паралельно б'є рекорди кількість безробітних серед молоді: у червні 2023 року їхня частка досягла 21,3%, що майже вдвічі перевищує допандемійний рівень.
Китай — найбільший покупець енергоресурсів у світі. А також — головний торговий партнер рф. Економічні проблеми у КНР можуть вплинути на світові ціни на нафту та іншу сировину. Тож проблеми Китаю — проблеми кремля.
Ще одне з гальм китайської економіки — торгова та технологічна війна зі США. Будь-яке подальше зближення з росією додасть аргументів американцям для посилення тиску на Китай та ускладнить спроби Сі зберегти добрі відносини з Євросоюзом — головним ринком збуту китайських товарів.
Напружені відносини зі США, в тому числі на тлі російсько-української війни, відлякують іноземні компанії. Вони не поспішають вкладатися в Китай або через вже запроваджені обмеження, або через побоювання майбутніх санкцій, у тому числі через Україну або Тайвань. Західні компанії шукають нові локації для розширення виробництва, і гроші йдуть до Індії, В'єтнаму, Єгипту, Туреччини, Мексики.
Сьогодні уже цілком очевидно, що Китаю не вдасться обігнати США, оскільки уповільнення темпів економічного зростання матиме суттєвіший характер, ніж вважалося раніше, скорочення іноземних інвестицій у китайську економіку, демографічні проблеми на додачу до ослаблення економічних зв'язків зі США лише поглиблюють проблеми в економіці, викликані структурними проблемами.
Найбільша довгострокова проблема Китаю полягає в тому, що в нього просто немає такої міцної бази внутрішнього споживання, яку мають США. Китай не може покладатися лише на себе для підтримки свого економічного зростання. А основні споживачі китайської продукції — це ЄС і США, відносини з якими стають дедалі прохолоднішими…
Тож, цілком ймовірно, що найближчі десятиліття чергові експерти примірятимуть роль економіки номер один на Індію чи Мексику, як колись уже міряли на Японію та Китай.
Читайте також: Країна, до якої «переїжджають» Apple та Samsung: як Ханой підкорює серця інвесторів
Варто зазначити, що в Китаї є певні галузі, які переживають справжній бум: електромобілі, сонячна та вітрова енергетика. Але чи здатні ці галузі найближчим часом компенсувати вигальмовування китайської економіки і, тим паче, тримати попередні темпи зростання? Великий оптимізм щодо цього хіба тільки в китайців.
Коментарі - 86
«Главное чтобы не ногами вперёд- остальное приложится.»
Насмотрелись американских фильмов,
если надеетесь жить вечно…
Не вы один вывели и бабло и свой бизнес из Украины в Европу,
а теперь пишите о потенциале.
Потенциал как был раньше, так и остался потенциалом,
но безнаказанно воровать и дерибанить ранее созданное,
намного легче, чем работать честно и созидать…
І так вважає більшість. Поки розумні люди розвивають бізнес або особисту додану вартість як спеціаліста, умовний пролетаріат мріє, але сидить на дупці рівно.
Перший — це будівництво як ключовий драйвер росту. Цим фактором у нас завжди нехтували. А потенціал у нас величезний — купа старезного житла, дуже погано розвинена інфраструктура і дороги. Тобто — будувати і будувати. Що дає величезний відкладений потенціал росту.
Другий — активний пошук інвесторів, куди б вкласти гроші замість Китаю. І Україна в цьому плані потенційно дуже приваблива за рахунок дешевої робочої сили і близькості до ринку ЄС з вельми непоганої перспективою вступу. Це дає потенційну можливість кратного зростання прибутку від інвестицій.
Фактично, у нас було лише два економічні етапи — дружба з росією та війна з росією. І що цікаво, по добробуту людей вони практично рівноцінні. Що дає дуже просту відповідь — від дружби з росією така ж користь, як від війни.
«Да один только завод Дерипаски в Николаеве давал налогов на 3 млрд грв в год»
Могли бы и уточнить, что Николаевский глинозёмный завод построен
в далеком 1980 году, когда Олежечке Дерипске было всего 12 лет…
--- Да один только завод Дерипаски в Николаеве…
Дерипаска получил НГЗ с обязательством восстановить производство на ЗАЛКе.
Можете навіть графік ВВП відкрити для наглядності.
Ну і ви забули про втрату базису ВВП — купи підприємств донбасу. Які також треба було компенсувати.
Отака вона користь від дружби з росією. В мирний час жили так само погано як і під час війни.
Олігархи є в усіх країнах світу, так в нас їх більше, але основна проблема це війна. З розвитком країни і демократії = олігархат буде все більше обмежений.
Тому давай вали звідси ботик)
За Китай и особенно за Си можешь не переживать они переживут, а Мы живя на помощь Запада может нет, если Они передумают помогать.
Людей интересует их уровень жизни, а не ВВП страны.
Наприклад якби у України було 1 чи 2 місце по ВВП у світі, то Росія б на нас не напала. Цього пункту думаю цілком достатньо, щоб сказати, що «з ВВП є толк».
Ну і ще дрібниці типу: зовнішньополітичної ваги, торгових преференцій у різних куточках світу, безвіз з більшою кількістю країн і т. д.
«Наприклад якби у України було 1 чи 2 місце по ВВП у світі…»
Ну вот зачем нести откровенную пургу…
Или вы даже не догадываетесь, что ВВП зависит от численности населения страны, ведь именно население конкретной страны генерирует ВВП, а не марсиане…
Справочно
Численность населения Украины в четыре раза меньше, чем в россии.
Численность населения Украины в десять раз меньше, чем в США.
Численность населения Украины в сорок раз меньше, чем в Китае.
ВВП (ППС) на душу населения 2022 год, в USD:
США = 76399
россия = 36485
Китай = 21476
Украина = 12671
Теоретично Україна могла б мати населення 100 млн наприклад (можете для порівння взяти Єгипет, на 1991 рік там населення було як і у нас біля 50 млн, зараз 100+ млн). Також теоретично Україна могла розвинутися до рівня Польщі наприклад. При населенні 100 і розвитку умовної Польщі, ВВП у нас біг би бути на 2021 — 1,8 трлн, а не 0,2 трлн. От тереп і подумайте, яка ймовірність нападу країни з населенням 130−140 млн, на країну з населенням 100 млн і при рівному ВВП 1,8 трлн проти 1,8 трлн. Думаю дуже малоймовірно, що при такому розкладі на нас зважилися б нападати
Якщо ж узяти географічні реалії України: площа, водні ресурси, виробництво їжі, то і 200 млн населення тут цілком могло б жити, і тоді потраплянні в топ-5 країн за ВВП цілком могло б відбутися.
Але маємо на жаль те, що маємо…
Олександр Міщенко, як думаєте, якщо ВВП цього року буде 2 трлн, долл., то що зробить росія? А якщо 10 трлн.
mantis05, хочу названия тех производителей, которые сделают это, в обход запрета США.
1 комплекс поставлять за 3 млрд. або за 3 трлн., яка різниця?
Це, як Франція допомогла. Допомогла звичайно. Не питання.
Ніхто такого не зробив, бо нікому не було потрібно.
А суто теоритично, то чорний квадрат коштує 20 млн.
Тоді 10 трлн., це 500 тис. таких картин.
Не проблема.
«очередь из желающих продать нам
дальнобойные ракеты в любом количестве»
Никаких очередей не было, нет сейчас и не будет в будущем…
Компании, производящие оружие не штампуют его, как китай унитазы, а выполняют работы исключительно под заказ своего государства или других стран после получения разрешения на экспорт конкретного количества установок и/или боеприпасов.
Да и мощности западного производства боеприпасов значительно уступают мощности производства четырёх стран мировой оси зла — россии, ирана, северной кореи и китая…
Но ФРС напечатал 7 трлн. за два года.
Примерно тоже и ЕЦБ.
А список производителей, которые в очередь станут, сможете дать?
А почему Китаю не продают технологии, тоже денег мало?
Если бы запрета не было — Украина давно бы уже купила хотя-бы одну наземную пусковую установку и пару десятков ракет Tomahawk, но никто не продаёт без разрешения правительства США.
«Деняк нет»
Бюджет обороны на 2024 год — около $40 млрд - из этой суммы $30 млрд - это зарплаты и выплаты военнослужащим, из оставшихся $10 млрд, без учета расходов на ГСМ и форму, на покупку вооружений остается $6 млрд.
На 100% уверен, что Украина смогла бы изыскать валютные резервы и купить до 400 крылатых ракет наземного базирования «Томагавк» на суму ~ $1,7 млрд, как это разрешили сделать Японии.
https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3815384-aponia-zakupit-u-ssa-sotni-raket-tomagavk-na-17-milarda.html
Когда пишут о достижениях Китая, почему-то напрочь забывают
о жителях Синьцзян-Уйгурского автономного района Китая.
«Там даже без экстремумов…»
Вполне согласен, плюсую
и прекращаю обсуждать
проблемы китая.
Мне хватает и своих проблем.
1 с каждым годом население будет падать все быстрее, лет через 10 — уже на несколько млн в год и по итогу — минут 300−400 млн к концу столетия. или даже больше
2 развитие ИИ сильно высвобождает рабруки с рынка труда, а для гигантских стран это еще болезненнее
3 Запад переориентирует все больше инвестиции на другие страны
Да, у Китая есть прорывные отрасли экономики, но для 1,4 млрд населения это явно не то.
Поэтому, думаю, Китай ждут «интересные времена» в этом столетии. И я весьма этому рад. Не буду скрывать.
В останній час були гучні розстріли лише за вбиства дітей та за наркоту.
А дурники десятиріччами вірять в святий безкоррупційний Китай =)
Вже багато років ніяких масових розстрілів немає за корупцію.
Там така корупція (гуансі) що нам і не снилася — будуть цілі міні містечка без дозволів, закривають очі на знищення екології виробницством.
Байка про розстріли вже себе вичерпала =)
Был не один раз в Китае, поэтому и пишу то что знаю.
А я там жив в оточенні китайців в звичайному місті на півночі біля Пекіну.
Мій китайский керівник міг по знайомству все що завгодно зробити — наприклад запросити на робочу візу іноземця без профільного диплому, або отримати пільги для бізнесу. І він казав, що «гуансі» вирішують все в Китаї…
Економіка зростала, бо попередники кончелиги сі дали правильний імпульс державі - на зближення з заходом, на індустріалізацію та створення власного виробництва. А сумна стара панда вирішила, що час бути володарем світу та все профукала.
Досі спілкуюсь з дівчатами з Китаю в вічаті. Вони скаржаться на те, що все менше людей зазирають в далеке майбутнє, багато хто відмовляється створювати сімʼї та купувати власне житло. Поширюється явище схоже на японських хікоморі.
Тож забирай з собою свого космонавта та не пиши тут маячні про розстріли…
Жодним чином не повʼязане з торгівлею або виробництвом.
Бочу я щодо твого досвіду на 100% вгадав, бувалий китаїсте =)
Соответственно, молодёжь сравнивает себя и с своих родителей, и челик видосы пилил, как он, кто в отличием окончил школу, поступил в универ, закончил 5ым на потоке- получает столько же бабоса, сколько и его сын: бездельник, закончил среднюю школу, играет в баскетбол и приставку днями, 4 часа в день на доставке работает. Вот от этого и такое у них движение.
Вот запустит Китай свой среднемагистральник, тогда и посмотрим, чего стоят китайские технологии. Если получится стоящее поделие — звизда Боингу и Эйрбасу.
gorobezus, там нет экономики, там политика.
И закончится как и российский аналогичный проект.
Может дольше протянет, но конкуренцию Боингу не составит.
Конечно, если Боинг не накроется.
Коммунистическая паритя Китая его сама похоронит и без помощи Запада.
«Вот запустит Китай свой среднемагистральник»
Что в сегодняшнем Китае получается лучше всего — это
клонирование чужих разработок…