Китай посідає четверте місце у світі за числом доларових мільйонерів: 1,3 млн осіб. За останні чотири роки країна обійшла США за кількістю IPO IT-компаній — 145 проти 103. Чому Китай стає все привабливішим для інвесторів, пише «Форбс». «Мінфін» обрав головне.
Чому приватним інвесторам варто придивитися до Китаю
На шляху до першості
Зараз Китай — друга після США економіка світу з ВВП $14,3 трлн у 2019 році проти $21,4 трлн у США. У II кварталі 2020 року це була єдина з найбільших економік світу, яка показала зростання.
За оцінками багатьох експертів, наприклад CABR, в контексті постпандемічного відновлення вже до кінця 2028 року Китай повинен обігнати США за розміром ВВП. Це трапиться на п'ять років раніше попередніх оцінок зміни глобального лідера, коли називався 2033 рік. Важливим аспектом стане наявність як мінімум двох драйверів, або, як ще кажуть, контурів зростання: зовнішнього і внутрішнього.
Читайте також: Хто буде третім зайвим у трикутнику «ЄС — Китай — США»
У колі однодумців
Ще одна подія світового масштабу кінця 2020 року, що стосується розвитку Китаю і минулf непоміченj., — підписання Всеохоплюючого регіонального економічного партнерства (RCEP) 15 азіатськими країнами. Це Китай, Японія, Республіка Корея, Австралія, Нова Зеландія плюс 10 країн АСЕАН — Індонезія, Малайзія, В'єтнам, Таїланд, Сінгапур, Бруней, Камбоджа, Лаос, М'янма, Філіппіни.
Договір відбувся без участі США (Трамп не був прихильником вільної торгівлі) та Індії, яка злякалася напливу дешевих товарів з Китаю. В сумі RCEP — це країни з 32% світового ВВП, всередині частки розподілені так: Китай — 55%, Японія — 13%, Австралія, Нова Зеландія, Республіка Корея — в сумі 10%, АСЕАН — 22%.
Сама ж торговельна угода, за оцінками експертів, даватиме $186 млрд приросту, або 0,2% світового ВВП. RCEP — це дуже перспективна міжкраїнова ідея, про яку будуть багато говоритинайближчим часом, як свого часу про БРІК.
Читайте також: Китай наступає на долар: чи варто запасатися юанем
Боротьба з бідністю
У листопаді 2020 року було оголошено про повне викорінення крайньої бідності в Китаї — останні дев'ять повітів e провінції Гуйчжоу оголосили про подолання бар'єру середнього доходу (менш $1750) при зниженні кількості бідного населення до 5,5 млн осіб. До 2023 року КНР має стати державою з високим рівнем доходу — понад $12 535 в середньому на людину.
Китай посідає четверте місце у світі за числом доларових мільйонерів: 1,3 млн осіб. Споживання в країні помітно зростає, збільшується попит на предмети розкоші, нерухомість. Зростають і ринки інвестицій: капіталізація ринку китайських акцій перевищила попередній рекорд у $10 трлн. І тут варто зупинитися докладніше.
Фондовий ринок: від божевілля до збалансування
Згадаймо в цьому контексті кейс 2012—2015 років, коли в Китаї так само лавиноподібно зростав інтерес приватних інвесторів до фондового ринку. Його навіть називали китайським божевіллям, так як дослідження показували, що 6% майже зі 100 млн приватних інвесторів, що прийшли тоді на біржу, не вміли навіть читати і писати.
Приплив некваліфікованих інвесторів на біржу при нерозвиненості індустрії фондів тоді призвів до плачевних наслідків. Влітку 2015 року відбулося різке падіння. Владі, щоб якось уберегти населення від збитків, довелося піти на ряд жорстких заходів: заборонити продаж акцій на півроку, створити стабфонд для брокерів (його кошти спеціально вклали в ETF, що інвестують в акції), також довелося знижувати ставку і давати гроші на викуп акцій.
Зараз фондовий ринок Китаю збалансований за типами інвесторів: 25% припадає на ритейл, 70% займають інституціонали і 5% — іноземні інвестори. У 2019 році уряд Китаю пішов на широкі заходи щодо лібералізації внутрішнього ринку інвестицій, в тому числі для міжнародних гравців. Обсяг індустрії управління активами в Китаї, за даними Oliver Wyman, на кінець 2019 року оцінювався в $16 трлн. При цьому активно розвивається індустрія фондів, а також інструменти добровільних пенсійних накопичень.
Фондовий ринок Китаю цікавий не тільки якісно, але й своїми цифровими індикаторами. Так показник P/E становить близько 13,7, для США він дорівнює 40. Дивідендна дохідність на рівні 2,2%, при 1,6% у S&P 500 і 0,7% у NASDAQ. За капіталізацією ринок КНР хоч і подолав бар'єр в $10 трлн, але поступається американському майже в чотири рази. Але теж чи надовго? Якщо зараз більше відомі бренди американських і європейських компаній, то все частіше і частіше у провідних галузях вже звучать китайські імена. Китай обійшов США за кількістю IPO IT-компаній за останні чотири роки — 145 проти 103. Індекс акцій 30 IT-компаній за рік виріс на 78%.
Читайте також: Приручити дракона: як заробити на фондовому ринку Китаю
З інноваціями на «ти»
Піднебесна стає центром технологічних розробок. Причому пандемія цьому тільки сприяла. Ставши місцем первинного поширення коронавірусу, Китай потім це поширення першим і блокував. Багато в чому цьому сприяла технологія відстеження за допомогою «QR-кодів здоров'я».
До речі, голова КНР Сі Цзіньпін на проведеному в листопаді у віддаленому форматі саміті G20 посилено цю тему рекламував на весь світ як одне з можливих рішень для відкриття міжнародних поїздок. У відповідності зі схемою, яку Китай використовує з лютого 2020 року, користувачам видається санітарний код у форматі «світлофора»: із зеленим індикатором, що дозволяє вільно пересуватися, і помаранчевим або червоним, що вказує на те, що люди повинні бути поміщені на карантин на певний термін.
Коди засновані на комбінації аналізу великих даних про переміщення, результатів тестування та інформації, наданої самими користувачами, про стан здоров'я, спосіб життя і звички. Безумовно, апологетів за права людини і борців з «цифровим тоталітаризмом» ця технологія бентежить. Хоча в тому чи іншому вигляді вона вже використовується в ряді країн, наприклад Сінгапурі та Австралії.
Дістати до небес
Не забуває навіть в умовах пандемії Китай і про розвиток космічних і кліматичних технологій. У 2020 році він став третьою країною, яка доставила на Землю місячний грунт, а навесні 2021 року вже місія на Марс «Тяньвень-1» з марсоходом на борту досягне свого пункту призначення. Китай також будуватиме нову орбітальну МКС. У країні активно розвивається зелена енергетика, боротьба зі сміттям і… управління кліматом. Так, вже через п'ять років Китай має намір керувати погодою: дощем, снігом і градом на величезній території.
Читайте також: Китай обігнав США по залученню прямих іноземних інвестицій
Перший в цифрі
Ну і, звичайно ж, подією 2021 року може стати офіційне впровадження цифрового юаня, який вже зараз активно тестується серед населення, банків і сервісів. У міжнародний обіг його планується запустити до зимової Олімпіади-2022 у Пекіні.
Замість висновків
Безумовно, все не так райдужно і безхмарно щодо Китаю у новому році. Зберігається цілий ряд ризиків. Звичайно, претензії КНР на глобальне лідерство не подобаються США, змушують бажати кращого її відносини з Австралією та Індією. Але все ж таки позитиву на горизонті набагато більше, тому приватним інвесторам не варто випускати з уваги цю країну у 2021 році.
Коментарі - 5
Впродовж 2010—2015 років спеціалізований фонд, який вкладав гроші у країни БРІКС, зменшився у 8 разів. Восени 2015 року Росія і Бразилія зав’язли у рецесії, Китай сповільнив ріст до мінімальних з 1990 року темпів, а економіка ПАР зупинилася. Проект повністю втратив інвестиційну привабливість, і 8 листопада 2015 року інвестбанк Goldman Sachs повідомив про закриття цього фонду. Термін БРІК невдовзі може стати синонімом слова «невдача».
Логічніше було б назвати «Чому приватним інвесторам на московії варто придивитися до Китаю». Адже це стаття передрукована з московського Форбса.