Співтовариство блокчейн-мережі Ethereum перебуває в очікуванні однієї з найочікуваніших подій — The Merge (Злиття). Чим воно є і до яких несподіваних результатів може призвести, написав Barron's. «Мінфін» обрав головне.
The Merge: хто виграє від найбільшого оновлення Ethereum
Якщо Біткоїн (BTC) — це криптовалютна відповідь золоту, то Ефіріум (ETH) — його найближчий родич.
Будь-хто, хто хоче випустити новий токен, запустити криптографічний додаток або витратити $150 тис. на незамінний токен Bored Ape, або NFT, ймовірно, використовує мережу Ethereum. Щодня через Ethereum проходить обсяг транзакцій на суму понад $3 млрд, які торгуються у власному токені мережі Ether. Близько $60 млрд криптоактивів знаходяться у його блокчейні через сторонні програми.
Окрім біткоїну, жодна інша мережа не є важливішою для інфраструктури криптовалюти чи її майбутнього. Возитися з Ефіріумом — не дрібниця. Проте, розробники мережі не збираються просто возитися — вони знаходяться на порозі капітального ремонту основної інфраструктури Ethereum в оновленні, яке ентузіасти називають The Merge.
Ця зміна, яка має відбутися приблизно 15 вересня, є великим технологічним ризиком і може стати вирішальним моментом для криптовалют. Такі компанії, як Coinbase Global (COIN), відчують вплив майже відразу. І, ймовірно, будуть хвильові ефекти у всій галузі, які торкнуться всіх — від майнерів криптовалюти до виробників чипів, таких як Nvidia (NVDA), та інвесторів, які мають деяку кількість ефіру у своїх портфелях.
Читайте також: Падіння NVIDIA та зростання «китайців»: топ-3 найгірших і найкращих акцій минулого тижня
Merge та його суть
«Merge — це найзначніше оновлення в історії криптовалют. Це схоже на заміну двигунів у літаку під час польоту. Один недолік у коді може завдати шкоди криптоекосистемі», — каже Самі Кассаб, аналітик дослідницької компанії Messari.
Роки створення The Merge можуть стати відповіддю криптосвіту критикам, які кажуть, що індустрія криптовалют — це величезна витрата енергії. Ефіріум, ринкова вартість якого становить майже $200 млрд, наразі використовує той самий метод перевірки транзакцій, що й Біткоїн (PoW).
Читайте також: Як інвестувати в крипту не купуючи монети на свій гаманець: альтернативні варіанти
Плюси оновлення
Розробники відмовляються від старої моделі майнінгу та переходять на набагато екологічнішу систему обробки транзакцій, яку називають доказом частки (PoS). Замість майнінгу, власники ефіру використовують свої токени як заставу для перевірки транзакцій, «закладаючи» їх у мережу в обмін на дохід, що виплачується токеном ефіру.
Щоб взяти участь, стейкер має внести 32 токені Ether на суму близько $50 тис. та запустити спеціальне програмне забезпечення. Система випадково обирає валідаторів, як у лотереї. Криптобіржі та інші фірми керують пулами ставок, що дозволяє будь-кому брати участь з меншою кількістю ефіру.
Зміни мають виключити майнінг ефіру. За даними Ethereum Foundation, це скоротить споживання енергії Ethereum на понад 99%, що різко скоротить вуглецевий слід мережі.
Це лише початок великого перетворення. The Merge також має зменшити частку новоствореного ефіру, який виробляється щороку. І розробники планують у найближчі декілька років додаткові оновлення, спрямовані на збільшення пропускної спроможності Ethereum та зниження плати за його використання.
В ідеалі вони прагнуть перетворити Ethereum на криптоінтернет — базовий шар для додатків, фінансових послуг та багатьох інших цифрових активів, таких як NFT.
«Сьогодні ми говоримо про децентралізовані фінанси. Через 10 років, якщо ми досягнемо успіху, люди називатимуть це просто фінансами, і крапка», — каже Джастін Дрейк, дослідник Ethereum Foundation, який допомагає проєкту. «Практично для будь-якої фінансової транзакції вони використовуватимуть Ethereum».
Читайте також: Криптовалютні гаманці: як обрати відповідний
«Жертви» та бенефіціари The Merge
Проте, у The Merge можуть бути й жертви. Це може спричинити збої або втрату токенів, оскільки поточний ланцюжок блоків Ethereum об'єднується з новим, який називається Beacon.
«Потрібний довгий список елементів, які повинні продовжувати безперебійно працювати після злиття, щоб запобігти експлойтам та ліквідації», — каже Шон Фаррелл, голова відділу цифрових активів у Fundstrat Global Advisors.
Ставки високі, тому що багато учасників криптоіндустрії зацікавлені в її продуктивності — від бірж, таких як Coinbase, до платформ NFT та емітентів стейблкоїнів.
Безпосередній вплив може бути на ціну ефіру. З середини червня токен зріс на понад 50%, тоді як біткоїн залишився на минулому рівні. Обидва токени впали приблизно на 60% цього року через зростання відсоткових ставок та зниження попиту на спекулятивні технології.
Водночас, попит може зрости, оскільки власники розміщують свої токени в обмін на дохід. За словами аналітиків, інвестори можуть заробляти від 4% до 8%, роблячи ставки, залежно від того, який дохід приносить мережа, та інших факторів.
Інституційні фонди, уповноважені інвестувати в екологічно чисті активи, так само можуть купувати ефір, оскільки викиди вуглецю в блокчейні стають менш серйозною проблемою.
Оновлення може стати благом для таких компаній, як Coinbase. Біржа розробляє послугу, яка дозволяє інвесторам легко розміщувати свій ефір, а Coinbase отримує 25% будь-якого доходу. Бізнес за ставками вже «перетворився на чудове джерело доходів від підписки та послуг і добре зростає», — сказав генеральний директор Брайан Армстронг під час телефонної розмови про прибутки та збитки у серпні.
У довгостроковій перспективі Ethereum може становити велику загрозу для конкуруючих мереж блокчейнів. Блокчейни та токени, такі як Solana, Avalanche та Tezos, були запущені з обіцянкою бути швидше та ефективніше, ніж Ethereum. Всі вони працюють на основі доказу частки (PoS) та встановили різні способи використання, але, якщо Ethereum проведе свої оновлення, їм може не вистачити часу, щоб довести свою актуальність.
Потенційний конфлікт між блокчейнами змушує компанії обирати бік чи оголошувати нейтралітет. Такі біржі, як Coinbase, Binance та FTX, заявляють, що застосовуватимуть свої звичайні стандарти лістингу до розгалужених токенів і можуть дозволити їм торгувати. Творці криптододатків, таких як Uniswap, Compound та стейблкоїна USDC, зобов'язалися визнавати лише новий блокчейн Ethereum.
Читайте також: Як купити та де зберігати криптовалюту в Україні у 2022 році
В очікуванні на реакцію Вашингтона
Посадові особи Комісії з цінних паперів та бірж вказали, що біткоїни та ефіри варто розглядати як товари, які можуть вивести ці токени з-під контролю SEC. Але, оскільки багато інвесторів купуватимуть ефір із розрахунку на дохідність, деякі юристи вважають, що це може зробити токен більш схожим на цінний папір. Якщо SEC погодиться, криптовалютні біржі, такі як Coinbase, можуть бути вразливими до судових позовів або примусових заходів.
Як і всі у криптосвіті, ажіотаж навколо The Merge вже перевищує реальність.
Прихильники кажуть, що це може стати початком Ренесансу корисних додатків та сервісів, що, нарешті, змусить замовкнути критиків, приголомшених багатомільярдною індустрією, яка ще не знайшла сенсу існування, крім спекуляцій.
І навпаки, якщо вона зазнає невдачі, це стане ще однією невдачею для технології, яка має велику складність і низьку корисність у реальному світі.
Коментарі - 3