Чиновники звітують, що вітчизняна бнківська система витримала перший шок від війни і вже адаптувалася до поточної ситуації. Та чи все так гладко насправді, на своїй сторінці у фейсбук розповів асоційований експерт CASE Україна Євген Дубогриз. «Мінфін» публікує ключові тези.
Стабільність банківської системи: шо насправді приховують банки
Два графіки про стан банківської системи. Перший — це нормативи капітала. Іх зараз можна не дотримуватися. Нацбанк за це не карає.
Що ми бачимо? Що, попри кризу і втрату 20% (за оцінками НБУ; я більш консервативний тут) кредитного портфеля та більшої частини забезпечення під усі кредити, загальний розмір регулятивного капіталу майже не змінився, порівнюючи з початком року. Так само, як і нормативи адекватності.
Власне кажучи, на банки впала величезна криза — мінімум 20% кредитного портфеля немає, немає і застави під більшість кредитів, не тільки втрачених. Це мало б відбитися на капіталі. Фактично, «зїсти» його в нуль з тих 200 млрд, які були на початок року. Але ми бачимо, що з капіталом — за даними самих банків — фактично нічого не змінилося.
Так може бути? Може. Є два варіанти.
1) Банки знайшли якусь альтернативу, раптові доходи — під час війни — які лише за 4,5 місяці змогли перекрити ті величезні збитки.
2) Банки щось домальовують (якісь доходи), і щось недомальовують (якісь збитки) — у підсумку в них ситуація погана, але у звітності все гаразд.
Логіка підказує, що правильний другий варіант, бо де взяти такі величезні доходи, яких не було раніше. Ще й під час війни. Але логіка не завжди працює. Тож краще цифри.
Другий графік. Як змінився портфель «працюючих кредитів» під час війни. Якщо дивитися на офіційні дані — зріс. Кредити бізнесу, порівнюючи з 1 лютим, зросли на 23,5 млрд грн, щоправда, кредити населенню впали — на 5,1 млрд. Попри те, що 20% кредитів, щонайменше, припинили працювати. Нових кредитів не видали стільки, аби компенсувати втрату такого великого портфеля.
Ба більше, якщо помітимо, станом на 1 березня обсяги працюючих кредитів ще й зросли, порівнюючи з тими, що на 1 лютого. Тобто — почалася війна, а працюючих кредитів стало більше. Так не буває. Єдине пояснення — це те, що банки різко визнали «працюючими» частину кредитів, які не працювали навіть до 24/02. І що не визнають непрацюючими ті кредити, які з початком великої війни не працюють.
Тобто таки «малюють», і ще в особливо великих розмірах.
До речі, відзначу, що юридично вони мають на це право — «кредитні канікули». Але ж пруденційні нормативи — вони на те й пруденційні, що мають покладатися на реальність, а не на намальовані цифри.
Читайте також: Уже 17%. Великі банки почали підвищувати ставки за депозитами у гривні
Що з цим робити? Вмикати, чи то пак розбудити банківський нагляд. Можливо, повертати певні нормативи та заходи впливу. Треба і знати, і давати реальну картину щодо банків — бо ця банківська криза не з тих, хто сама себе вилікує.
Коментарі - 13
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/126467/
Если по мнению автора,
банкам нельзя делать послаблений,
то и клиентам банков тоже…
Все участники должны
быть в одинаковых условиях.
Интересно, что это даст хорошего? Да, «на бумаге» будет нарисовано много денег, которых нет. Рано или поздно весь этот обман всплывёт — и банки полетят один за другим. Если, конечно, их не будут подкармливать напечатанной гривной.
ОК, пусть «рисуют» дальше какие угодно цифры, если так нравится. Вот даст ли это толку банковской системе? Очень сомневаюсь.
Скорее всего через какое-то время как это всё всплывёт — банковская система потерпит серьёзную перезагрузку. Придут на место старых — новые банки или старые будут вынуждены принять новую модель работы.
Посмотрим, время всё покажет.
Мегабанк ушёл, а вместо него никто не пришёл…
Так будет и с остальными ушедшими…
Экономика сократилась минимум на треть
и продолжает сокращение, а значит и банковский
сектор должен «усохнуть» минимум на треть, а то и больше…
Тут скорее вопрос как скоро разоблачат эти все фиктивные отчёты и какой запас прочности у конкретных банков.
то оставшиеся смогут выйти
на безубыточный уровень
своего существования,
только и всего…
Вас очень волнуют
вопросы — кто и когда?!
А какая вам разница,
ведь сейчас компенсируют
все 100% суммы вклада…
Если полетит половина банков — оставшиеся станут прибыльными.
У нас уже из 184 сейчас осталось меньше 70 и ничего страшного с банковским сектором экономики не произошло…
Если сдохнут все частные банки, то минимум три госбанка продолжат свою работу — Эксим, Приват и Ощад.
Так что без банков не останемся.