vshapran
Виталий Шапран
Зареєстрований:
5 жовтня 2011

Останній раз був на сайті:
21 серпня 2019 о 19:03
31 липня 2019, 18:09

Чому відбувається зміцнення гривні

Друзі, на Ваші численні запити хочу вам прокоментувати ситуацію на валютному ринку, висловивши свою особисту точку зору. Але спочатку про оперативну ситуацію. Хто не встиг з ранку купити по 25,05, потяг вже пішов, зараз міжбанк торгується з середніми котируваннями на продаж 25,145 грн за долар.

1. Головний фактор, якому гривня «має подякувати» за укріплення, – це приплив нерезидентів на ринок гривневих ОВДП. З початку року на ринок ОВДП нерезиденти принесли 67,4 млрд. грн. Останні успішні розміщення, зроблені Мінфіном, звісно підсили притік коштів нерезидентів на валютний ринок. Тільки з 22 липня вкладення нерезидентів у ОВДП збільшились на 4,6 млрд. грн. Сплеск попиту на ОВДП від нерезидентів спричинило очікування зниження облікової ставки НБУ після публікації прогнозів НБУ щодо динаміки облікової ставки, на фоні очікувань зниження облікової ставки Федерального резерву.

2. В свою чергу, НБУ згідно із своєю стратегією валютних інтервенцій не повинен зламувати ринкові тренди, а згладжувати надмірні коливання, що і було успішно зроблено. З початку року НБУ викупив з ринку у ЗВР чистими 2,2 млрд.доларів США. Я нагадаю, що надмірний викуп валюти з ринку збільшує обсяг вільної гривні в обігу, що підвищує інфляційні ризики. От у чому не зацікавлене українське населення, так це в розкручуванні інфляційної спіралі. Звісно, надлишкову гривню можна було б стерилізувати і в НБУ є для цього всі інструменти, але ж це йде у розріз з інтересами бізнесу, оскільки буде означати відхід від анонсованого зниження процентних ставок. Така моя особиста експертна думка.

3. На щастя, кон’юнктура світових ринків розвернулась зараз на користь України. Ціни на залізорудну сировину тримаються на рівні 120 доларів за тонну вже третій тиждень, при прогнозованих рівнях 60-65 доларів за тонну. Така динаміка цін на ЗРС підтримує ціни на сталевий прокат, який є важливою частиною експорту. Непогано тримаються і ціни на зернові. Ціни на пшеницю коливаються на рівні минулого року, а от кукурудза за 12 місяців зросла на 10-15%. В свою чергу, ціни на нафту коливаються навколо відмітки у 65 доларів да барель. Тобто наш основний експорт дорожчає, а енергетичний імпорт по цінам топчеться на місті. Звісно, це позитивно вплине на торгівельний баланс України і цю ж статистику дивимось не тільки ми з вами, а й інвестори-нерезиденти.

4. Плюси та мінуси для Мінфіну. Безумовним плюсом укріплення гривні є зниження обслуговування зовнішнього державного боргу. Я нагадаю, що на кінець першого кварталу 2019 року держборг складав 1,858 трлн. грн, з них 1,094 трлн грн (59%) приходилось на зовнішні запозичення. Зміцнення гривні означає як зниження витрат на відсотки по держборгу, так і витрат на його погашення. Сподіваюсь, Мінфін встигне скористатись ринковим трендом і попіклується про купівлю валюти за оптимальним курсом. З іншого боку, я допускаю, що міцна гривня може негативно відображатись на показниках виконання державного бюджету за доходами, особливо по митниці. Але зараз стратегічно важливим є вже не питання до Мінфіну, скільки до економічного блоку уряду та нової Верховної Ради, що ж це за фіскальну модель ми побудували, де є залежність між міцністю національної валюти та виконанням бюджету. За визначенням, фіскальні інтереси не повинні стояти на заваді курсовій стабільності, а Мінфін не може свідомо чи несвідомо бути весь часзацікавленим у слабкій гривні.

5. І нарешті, про те, що буде далі. Я так розумію, що план по запозиченням у гривневих ОВДП на 2019 рік виконується із випередженням, далі обсяги запозичень будуть не такими значними і облікова ставка буде знижуватись, а разом з нею буде знижуватись і дохідність ОВДП. Тому такий фактор впливу, як приплив іноземного капіталу на ринок ОВДП, до кінця року буде втрачати свою вагу. НБУ як і раніше буде дотримуватись режиму гнучкого курсу і стратегії інтервенцій,яка не викривляє ринкові тенденції, а лише дозволяє уникнути надмірних коливань курсу.

Віталій Шапран

Головний експерт Ради НБУ

Переглядів: 6111, сегодня — 79
Стежити за новими коментарями

Коментарі - 11

+
0
Graycat
Graycat
31 липня 2019, 19:13
#
Не совсем понял про. Мог бы автор пояснить? «Звісно, надлишкову гривню можна було б стерилізувати і в НБУ є для цього всі інструменти, але ж це йде у розріз з інтересами бізнесу, оскільки буде означати відхід від анонсованого зниження процентних ставок.»
+
+31
Виталий Шапран
Виталий Шапран
31 липня 2019, 21:48
#
Денежный оборот анализировать непросто. Если к вам приходять иностранцы с валютой, вы ее покупаете, ваша гривна отданная иностранцам идет Минфину, тот платит пенсии, степендии, рефинансирует новые ОВГЗ, т..е. косвенно эти действия влияют на М1, при прочей равной товарной массе - рост М1 при той же скорости оборота - ведет к банальному повышению цен, на хлебущек, помидоры, сахар и т.д.
+
+13
PetrLund
PetrLund
1 серпня 2019, 22:06
#
Объясните, пожалуйста: c 19 по 30 июля идет устойчивое укрепление гривны независимо от объема торгов. Причем, если почитать сводки межбанка, то 26-29 числа «устойчивое превышение предложения над спросом», хотя объемы торгов по доллару в разные дни от 250 до 450 млн. Откуда, начиная с 1 числа, берется превышение спроса над предложением, если на следующей неделе выплаты зарплат и новый аукцион?
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
31 липня 2019, 20:32
#
Не считаете ли Вы, что нужно не дожидаясь стандартный сроков, когда НБУ пересматривает ставку, сейчас анонсировать снижение учётной ставки на 1?%? Как по мне это почти не скажется на заимствованиях, будет ещё дешевле и даст бизнесу более дешёвый ресурс по кредитованию, так как июньское снижение на 0.5% мало повлияло на рынок. Украина сейчас привлекательна, потом нужно резко снижать % по заимствованиям и оперативно решать проблему с МВФ новой ВР и новому Кабмину.
+
+16
Виталий Шапран
Виталий Шапран
31 липня 2019, 21:50
#
В принципе согласен, но именно сейчас нет. Я не знаю какие перлы будет издавать новый Кабмин. Не факт что ставку будут снижать и дальше. Возможно будут, но тут слово «возможно» ключевое.
+
0
stochastic
stochastic
1 серпня 2019, 12:56
#
Благодарю за публикацию!
+
+44
Rebel
Rebel
1 серпня 2019, 15:04
#
Хіба не може Мінфін самостійно скоригувати дохідність (номінальну або реальну) ОВДП, не чекаючи зниження ставки НБУ?
+
0
Виталий Шапран
Виталий Шапран
1 серпня 2019, 21:10
#
Теоретично може, але поки що кореляція за історичними даними 90%.
+
0
Kanarej
Kanarej
1 серпня 2019, 17:13
#
Воно вже не відбувається :)
+
0
Виталий Шапран
Виталий Шапран
1 серпня 2019, 21:09
#
Дійсно так!
+
+13
unknown unknown
unknown unknown
3 серпня 2019, 13:06
#
Аллах акбар, дедолларизация успешно закончилась... лол
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
сторінку переглядають 2 незареєстрованих відвідувача.