11 вересня 2014
Останній раз був на сайті:
13 березня 2023 о 07:04
- 9 червня 2015, 10:35
Рубіні: бульбашки незабаром лопнуть!
Бомба уповільненої дії загрожує світовій економіці: через проведення м'якої кредитно-грошової політики центральними банками все більше і більше грошей витікає на фондові ринки. Це призвело до формування бульбашок, які коли-небудь можуть лопнути.
Негативні процентні ставки в Європі та Японії
Внаслідок цього короткострокові і довгострокові процентні ставки залишаються на дуже низькому рівні (а в Європі і Японії навіть негативні). В результаті, пішло скорочення волатильності на ринках облігацій і збільшення цін на багато активів (у тому числі акції, нерухомість, корпоративні та державні облігації).
Тим не менш, інвестори мають підстави для занепокоєння. Це почалося з «флеш-креш» в травні 2010 року, коли основні фондові індекси США протягом 30 хвилин впали майже на 10%, після чого швидко підскочили назад. Потім навесні 2013 року стався шок, коли тодішній голова ФРС Бен Бернанке оголосив про швидке припинення щомісячних покупок ЦБ довгострокових цінних паперів і довгострокові процентні ставки в США вистрілили вгору на 100 базисних пунктів.
Падіння Wall Street як попереджувальний сигнал
У жовтні 2014 прибутковість американських казначейських облігацій протягом декількох хвилин впала майже на 40 базисних пунктів, що, за статистикою, має відбуватися раз на три мільярди років. Найбільш відомий недавній епізод трапився минулого місяця, коли протягом декількох днів прибутковість німецьких державних облігацій злетіла з п'яти базисних пунктів до майже вісімдесяти пунктів.
Ці події привели до зростання побоювань, що навіть дуже глибокі і ліквідні ринки — такі як ринок американських акцій або ринок державних облігацій в США та Німеччині — можуть виявитися недостатньо ліквідними. Чим загрожує це поєднання грошової ліквідності і неліквідності фінансових ринків?
Стадна поведінка інвесторів посилюється
По-перше, на фондових майданчиках стає все більше високочастотних трейдерів (HFT), які використовують комп'ютерні алгоритми, щоб слідувати тенденціям ринку. Це, природно, призводить до стадному поведінки. Насправді, торги в США сьогодні концентруються на першому і останньому годині торгового дня, коли HFT найбільш активні. У частині дня ринки неліквідні, відбувається тільки кілька угод.
Друга причина полягає в тому, що папери з фіксованим доходом — такі як облігації, випущені урядами, корпораціями та країнами, що розвиваються — не торгуються як акції на більш ліквідних біржах. Замість цього, вони торгуються на позабіржових неліквідних ринках. Це створює загрозу панічних продажів.
По-третє, облігації з фіксованою відсотковою ставкою — які набули широкого поширення завдяки збільшеному надання приватних і публічних кредитів до і після фінансової кризи — не тільки більш неліквідні, але і в більшості випадків знаходяться в управлінні відкритих фондів, які дають інвесторам право негайного виходу з активів.
Уявіть собі, що банк інвестує в неліквідні активи, але вкладникам дозволено в будь-який час відкликати свої гроші, тоді, якщо відбувається набіг вкладників на банк, той повинні буде продавати неліквідні активи, що може призвести до різкого падіння цін, викликаного панічними продажами. По-четверте, банки до кризи 2008 року, були основними дилерами паперів з фіксованою ставкою. Вони тримали великі обсяги цих інструментів, що сприяло ліквідності і вирівнювало підвищену волатильність.
Але через нових правил регулювання, які передбачають покарання за таку торгівлю, банки та інші фінансові установи обмежили свої торгові операції. Тому в періоди сильних цінових коливань облігацій банки тепер надають лише невелике стабілізуючий вплив.
Сюрпризи з негативними наслідками
Коротше кажучи, хоча надлишкова ліквідність центральних банків і змушує знижуватися прибутковість і волатильність облігацій, вона привела до скорочення обсягів торгівлі (зі збільшенням частки HFT, наступних тенденції і стадному поведінки) і збільшенню інвестицій в неліквідні фонди облігацій. Одночасно більш суворе регулювання призвело до того, що первинні дилери більше не можуть виконувати свою стабілізуючу ринки функцію.
Тому можливі несподівані сюрпризи — якщо, приміром, ФРС раніше, ніж очікується, сигналізує про відмову від політики нульових процентних ставок, можуть сильно вирости нафтові ціни, або, якщо посилиться економічне зростання в єврозоні — які призведуть до того, що акції і, особливо, облігації прийдуть до різкого і драматичному руху: в цьому випадку всі учасники вузьких ринків повинні будуть продавати одночасно.
Також і в інших місцях трапляються приклади стадної поведінки: оскільки багато інвестиції розміщені в неліквідні фонди, а традиційні первинні дилери більше не в змозі згладжувати волатильність, продавці будуть змушені панічно розпродавати.
Ризик краху зростає
Однак, чим довше центральні банки створюють додаткову ліквідність, яка пригнічує короткострокову волатильність, тим більше роздуваються спекулятивні бульбашки в акціях, облігаціях і на інших ринках. Чим більше інвесторів інвестує в переоцінені, все більш неліквідні активи — такі як облігації — тим більше буде ризик довгострокового краху.
Це — парадоксальний результат політичної відповіді на фінансову кризу. Надлишкова грошова ліквідність веде до все більших спекулятивним міхурам, але неліквідність ринків зрештою змусить їх лопнути.
Нуріель Рубіні — голова Roubini Global Economics (www.roubini.com) і професор економіки в Школі бізнесу при університеті Нью-Йорка.
Project Syndicate, в 2015. www. project-syndicate.org
Переклад підготовлений за матеріалами Handelszeitung (ForexPF)
|
16
|
- 08:02 Курс на 15 листопада: НБУ продовжує зміцнювати гривню
- 14.11.2024
- 19:04 Які акції експерти радили рік тому, і як змінюється стратегія зараз
- 17:31 Курс валют на вечір 14 листопада: долар та євро подешевшали на міжбанку на 9 копійок
- 17:02 Глобальний криптовалютний ринок перевищив $3 трильйони
- 15:02 Що буде з курсом долара. Прогнозуємо вплив Трампа на валютні ринки (відео)
- 14:00 Дохід Softbank за 3 місяці досяг $7,7 млрд
- 12:03 Які зміни допоможуть спрямувати кошти приватних інвесторів в бізнес, а не в ОВДП
- 11:01 Регулювання криптовалют в Україні: Железняк розповів про прогрес у роботі над законом
- 10:24 Курс валют на 14 листопада: євро в обмінниках подешевшало на 25 копійок
- 08:01 Курс на 14 листопада: НБУ зміцнив гривню на три копійки
Коментарі - 1