Мінфін - Курси валют України

Встановити
okhrimenko
Александр Охрименко Александр Охрименко
Зареєстрований:
16 лютого 2010

Останній раз був на сайті:
25 лютого 2024 о 16:57
Александр Охрименко — Александр Охрименко
экономист
9 листопада 2023, 18:05

Тиск на суд і прокуратуру, як спосіб рейдерського захоплення бізнесу

Тиск на суд і прокуратуру, як спосіб рейдерського захоплення бізнесу

Уже понад десять місяців триває юридичний спір між Argentem Creek Partners та Innovatus з однієї сторони та GNT Group з іншої. Як відомо, Argentem Creek Partners та Innovatus, під час війни з рф, оголосили про примусове стягнення боргу з холдингу GNT Group (стивідорний бізнес, трейдинг агропродукції).

На сьогодні загальноприйнята тенденція інвесторів, щодо позик українських компаній, це реструктуризація. Як приклад, можна згадати реструктуризацію боргу в розмірі в 1 млрд грн українського ритейлера техніки та електроніки «Ельдорадо».

За винятком є випадки коли іноземні інвестори не бажають провести реструктуризацію, а реалізовують примусове стягнення, з метою отримання активу, який коштує значно більше ніж позика.

Таким випадком є саме спір між Argentem Creek Partners та Innovatus, як кредиторами, та GNT Group, як позичальником.

З однієї сторони, маємо унікальну ситуацію коли український холдинг GNT Group, на противагу загально прийнятому правилу в Україні «платять тільки боягузи» заявляє про те, що вони визнають борг та необхідність його погашення, звертаються до кредиторів з пропозицією проведення переговорів щодо реструктуризації боргу, його погашення.

З іншої сторони міжнародні кредитори Argentem Creek Partners та Innovatus, які ігнорують український бізнес, відмовляються від перемовин та націлені виключно на захоплення компанії.

У нещодавній статті, кредитори Argentem Creek Partners та Innovatus звинуватили GNT Group у використанні «нечистих на руку» нотаріусів, з метою протидії перешкоджання примусовому стягненню переданих в заставу активів.

Ті хто спостерігає за даним конфліктом, помітили, що кредитори Argentem Creek Partners та Innovatus, для досягнення своєї мети, а вони її називають «стягнення на заставні активи», а по факту заволодіння бізнесом, вартість якого перевищує суму боргу, проводять активну піар компанію перед певними юридичними процесами. Такі публікації активно використовувались для маніпуляції суспільної думки щодо нібито правомірності дій кредиторів.

Серед іншого, кредитори Argentem Creek Partners та Innovatus активно використовують адміністративний вплив. Вказані кредитори змогли залучити для досягнення своєї мети народних депутатів, які забезпечують тиск на Генеральну прокуратуру України, правоохоронні органи, представників ДП «Одеський морський торговельний порт» у питанні захоплення бізнесу GNT Group.

Піар-кампанія, як інструмент тиску

Отже, що ж це за юридичний процес, напередодні якого кредитори Argentem Creek Partners та Innovatus активізували свою піар компанію та можливо адміністративний вплив.

09.11 та 15.11 2023 року у Верховному Суді слухається касаційна скарга на банкрутство «Олімпекс Купе Інтернейшнл» та «Металзюкрайн корп лтд», які входять до групи компаній GNT Group.

Вочевидь, Argentem Creek Partners та Innovatus вчергове здійняли галас про те, що «ображають» іноземного інвестора, розуміючи відсутність правових підстав дляподальшого банкрутства «Олімпекс Купе Інтернейшнл» та «Металзюкрайн корп лтд».

Можна задати питання, якщо відсутні підстави для банкрутства вказаних підприємств, то чому суди попередніх інстанцій ініціювали такі банкрутства?

Відповідь на це питання одне, адміністративний ресурс який використовують Argentem Creek Partners та Innovatus.

Використання адміністративного ресурсу

В кінці грудня 2022 року Argentem Creek Partners надав GNT Group на виконання зобов’язань ($75 млн плюс відсотки) декілька годин, очевидно розуміючи неможливість виконання такої вимоги. Після цього за допомогою свого агента Madison Pacific Trust Limited змінив директорів трьох українських компаній: «Олімпекс Купе Інтернейшнл», «Металзюкрайн корп лтд» та «Зерновий перевантажний комплекс «Інзерноекспорт». Керувати стивідорним бізнесом призначили людей без досвіду – юристів від юркомпанії Hillmont Partners (Ігоря Кулака та Андрія Дашо). Адресу реєстрації компаній, що природньо можуть вести бізнес тільки біля моря, змінили на Львів (за адресою офісу Hillmont Partners).

Все це відбулось, не зважаючи на те, що згідно корпоративного договору Madison Pacific Trust Limited не мав права призначати своїх директорів, а тільки комерційних директорів, тим паче не мав права змінювати юридичну адресу компаній.

Така зміна адреси знадобилась Argentem Creek Partners, щоб скористатись зв’язками юристів у львівській судовій системі. Два партнери Hillmont Partners – Андріан Арцишевський та Юрій Мельник – є власниками львівського адвокатського об’єднання «Мельник і Арцишевський». Свого часу в даному Адвокатському об’єднанні працювала нинішня суддя Львівського окружного адміністративного суду Олександра Желік.

Згідно корпоративного договору Madison Pacific Trust Limited не мав права призначати своїх директорів, а тільки комерційних директорів. Відповідно сторони почали юридичну боротьбу за те, хто буде керувати компанією.

Для унеможливлення подальшої заміни керівників, указаних вище підприємств, 6січня 2023 року суддя Желік ухвалою заборонила змінювати директорів – львівських юристів Ігоря Кулака та Андрія Дашо, призначених кредитором Argentem Creek Partners в компанії холдингу GNT Group.

Дана ухвала хоч і була незаконною, але на те щоб її відмінити знадобилось шість місяців, аж до поки своєю постановою від 04.07.2023 у справі №ЗД/380/1/23 Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду не скасував ухвалу, яку приймала суддя Желік.

Все це вписувалось у логічну схему – на директорів компаній були призначені свої юристи, зміну яких на довгі місяці заблокував львівський суд. Отже проблем з відкриттям процедури банкрутства не повинно було виникнути проблем.

І навіть, якщо реальних підстав для банкрутства не має, є зв’язки у «судовій системі». Адже чоловік згаданої судді Олександри Желік – суддя Західного апеляційного господарського суду Максим Желік, відноситься до банкротної колегії суддів.

Банкрутство через зв’язки у судах? Чи просто рейдерство?

Все відбулось як по писаному. Господарський суд Львівської області у лютомувідкриває провадження у справі про банкрутство «Олімпекс Купе Інтернейшнл». А у березні – про банкрутство «Металзюкрайн корп лтд». Обидва рішення прийняв суддя Андрій Цікало.

У свою чергу GNT Group безуспішно оскаржує ці рішення у Західному апеляційному господарському суді. Таку позицію апеляційного суду, можна обґрунтовувати виключно адміністративним тиском.

На часі розгляд касаційних скарг у Верховному Суді, і адвокати Argentem Creek Partners, розуміючи слабкість правової позиції, вдаються до провірених трюків з адміністративним тиском та чорною піар компанією.

Незаконність банкрутств українських компаній GNT Group полягає у наступному:

По-перше, агент від Argentem Creek Partners – компанія Madison не мала права ініціювати банкрутства у судах, так як взагалі не є кредитором компаній «Олімпекс» та «Металзюкрейн». Кредитував холдинг GNT Group саме Argentem Creek Partners, а не Madison, який є лише кредитним агентом.

По-друге, згідно кредитному договору спір між сторонами повинен вирішуватись в арбітражному порядку відповідно до Регламенту Лондонського міжнародного комерційного арбітражного суду (LCIA). Суддя Цікало взагалі не повинен був розглядати справу про банкрутство по суті. Тобто, мав відмовити заявнику Madison.

По-третє, ще 7 лютого 2023 року Окружний суд міста Нікосія (Кіпр) прийняв наказ, який забороняє кредитору Argentem Creek Partners та його агенту Madison вчиняти дії, направлені на заволодіння терміналами GNT. Адже спір потрібно розглядати саме в арбітражному суду Лондону. У такому випадку відкривати процедуру банкрутства не можна.

По-четверте. Ініціювати справу про банкрутство можливо, якщо компанія, яка брала кошти в кредит, не може розрахуватись за пред’явленим боргом. У судових позовах «некредитор» Madison виставив вимоги на суму біля 15 млн грн до «Олімпекса» та біля 80 млн грн до «Металзюкрейн». Новопризначені директори від кредитора – юристи Hillmont Partners Ігор Кулак («Олімпекс») та Андрій Дашо «(Металзюкрейн») – без заперечень (і вочевидь незаконно) визнають заборгованість перед Madison, а також заявляють, що компанії не здатні погасити заборгованість через відсутність коштів у необхідному розмірі, хоча при розгляді апеляційних скарг, апелянти надавали докази наявності вказаних коштів.

По-п’яте. Заборгованість GNT Group перед Argentem Creek Partners та Innovatus не є безпірною, тобто такої, яка підтвердження судовими рішеннями. Навпаки, наразі наявні активні арбітражні спори, в яких вирішується питання щодо того, чи мали право кредитори починати процедуру стягнення.

Тобто, наявний спір про право, що виключає відкриття провадження у справі про банкрутство, в тому числі, відповідно до сталої практики Верховного Суду, яку вірогідно хочуть змінити щоб догодити одному інвестору, який діє рейдерськими методами.

Замість підсумку

Цікавим в цій історії являється і те, що Madison рекомендував і своїх арбітражних керуючих, Сокола Олексія розпорядником майна «Олімпекс Купе Інтернейшнл», а Абрамова Віталія розпорядником майна «Металзюкрайн корп лтд». В такій ситуації можна відверто говорити, що Madison (ініціюючий кредитор), Ігор Кулак (директор «Олімпекс»), Андрій Дашо (директор «Металзюкрейн»), Сокол Олексій (розпорядник майна «Олімпекс») та Абрамов Віталій (розпорядник майна «Металзюкрейн») є заінтересованими особами в розумінні Кодексу з процедур банкрутства.

Крім того, банкрутство було ініційовано Madison не зважаючи на те, що Argentem Creek Partners та Innovatus мають в заставі нерухомі та рухомі активи GNT Group, які повністю перекривають суму боргу.

Очевидно, що мета Argentem Creek Partners проста – скористатися воєнним станом та отримати у власність знеціненний бізнес, реальна вартість якого в чотири рази більша, ніж борг у 100 млн. дол. США, який міг бути погашений GNT Group, проте українськийбізнес ніхто не хоче чути.

Переглядів: 1580, сегодня — 0
Стежити за новими коментарями

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися