Українців лякають новим посиленням контролю за картковими переказами. Як повідомила нардеп Ніна Южаніна у своєму Телеграмі, з 1 березня податкова почала отримувати дані про грошові перекази на рахунки громадян та суб'єктів господарювання, які продають товари через Інтернет.
Податок на старі туфлі. Гетманцев відповів «Мінфіну» чи доведеться платити українцям, які продають вживані речі

► Читайте «Мінфін» у Instagram : головні новини про інвестиції та фінанси
Такі дані зазначаються у фіскальних чеках, що видаються фінустановами при прийомі коштів для подальшого переказу (зокрема, при отриманні посилок із відстроченим платежем на Новій пошті чи Укрпошті).
«За інформацією податкової, за перші 20 днів березня було ідентифіковано десятки тисяч платників податків та громадян, які систематично отримують кошти готівки за продані товари. При цьому податкова вже попередила громадян та підприємців, які здійснюють продаж товарів через Інтернет, що для запобігання фінансовій та адміністративній відповідальності в майбутньому потрібно:
— офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання
— проводити розрахунки через РРО
— Дотримуватись податкового законодавства", — пише Южаніна.
Але, на її думку, під ковпак податкової потраплять не тільки підприємці, що торгують товарами, а й ті українці, хто, наприклад, продає вживані речі. Відстежувати, хто реально робить на продажі товарів бізнес, а хто просто чистить шафи, податковій, за словами Южаніної, буде непросто.
«Не здивуюся, якщо все зведеться до систематичності операцій — це більше ніж три рази на рік», — зазначає Южаніна.
«Тобто, якщо людина продала туфлі своєї дитини, що виросла з них, за 200 гривень, то з них має заплатити 64 гривні до бюджету (18% ПДФО і 5% військового збору) і ще зобов'язана подати річну декларацію про доходи. А якщо така людина продасть чотири речі, то що має зареєструвати ФОП», — додала Южаніна.
Вона також пише, що маркетплейси передаватимуть до податкової дані про продавців, які провели хоча б один продаж; Йдеться, наприклад, про OLX, Rozetka та ін. А Міністерство фінансів, нібито, вже підготувало відповідний законопроєкт, згідно з яким українці будуть зобов'язані щороку надавати звіти до податкової, скільки товарів в Інтернеті вони не продали б. У Раді такий проект, щоправда, поки що не зареєстрований.
«Мінфін» звернувся по коментар до голови профільного податкового комітету
Ось що відповів Гетьманцев:
«Підприємництво — це самостійна, на власний ризик, систематична діяльність з метою отримання прибутку. Ні, продаж вживаних шкарпеток, навіть „розпарованих“, навіть понад три і навіть понад 30 не є і ніколи не був підприємництвом. І ні, для цього не потрібно реєструвати ФОП. Іноді виникає враження, що ні тим, хто робить заяви, ні тим, хто їх коментує, просто нема чим зайнятися, а відкрити-почитати закон ліньки. „Зради“ немає, розходимося, Але якщо це реальний бізнес, без реєстрації, тоді так, проблеми будуть. Не бачу жодних підстав, чому ті, хто працює у чорну, мають право на переваги перед тими, хто зареєстрований», — сказав «Мінфіну» Гетманцев.
Як сказав «Мінфіну» співвласник маркеплейсу Rozetka Владислав Чечоткін, він нічого не знає про вимогу передавати дані щодо операцій податкової. «У нас не питали», — каже Чечоткін.
🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.
💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.
Коментарі - 62
ивний заголовок для статті написаної журналістом фінансового порталу.
Людмила, ви не знаєте про існування податку на дохід?
«Людмила, ви не знаєте про існування податку на дохід?»
https://minfin.com.ua/ua/2025/04/08/148595974/
У Податковій запевнили, що не штрафують за продаж особистих речей на OLX та Promua
Роз’яснення Податкової
— продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства;
— лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж;
— посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме в сфері підприємницької діяльності.
Яким боком відстутність дій податкової для покарання людей які не ухиляются від сплати податку до мого питання про те чи знає Людмила про існування цього податку?
А ви, пане, знаєте що податок на дохід це не лише податок на зарплату, а і податок на будь який дохід вцілому? Навіть якщо наприклад чоловік за гроші задовольнив сусідку він має заплатити з цього доходу податок.
«А ви, пане, знаєте що податок на дохід це не лише податок на зарплату, а і податок на будь який дохід вцілому? Навіть якщо наприклад чоловік за гроші задовольнив сусідку він має заплатити з цього доходу податок»
Поясню лише один раз, більше відповідати не буду на це, вище, я надав тобі посилання, де податкова зазначає, що у випадку продажу особистих речей — штрафу за несплату податків не буде (не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства), в твоєму ж трактуванні, будь-які дії результатом котрих є отримання прибутку, навіть гривні — це вже операція котра зобов`язує людину сплачувати податок на отримання прибутку. Тобто виникає колізія, твоє слово проти слова податкової, хто з вас більше правий — вирішуй сам)
Критерії чого саме? Тай коротку відповідь, бо ти примудряєшся писати багато безсенсовного тексту який мені лінькі читати.
Пікресленно тобою так само немаж відношення до мого питання бо я питав Людмилу не про те чи карає податкова порушників, а про те чи знає вона про існування податку
Пояснюю тобі ще раз — моє питання було не про штрафи. Побачів, ні?
Простий приклад з нефінансової сфери. В правилах дорожнього руху заборонено переходити пешохідний перехід на червоний сигнал світлофора. Але якщо ти в 12 ночі десь на вулиці Садовій будеш стояти і чекати зеленого і не дочекавшись підеш на червоний — тебе за це ніхто не оштрафує. Бо по-перше поруч немає нічого хто міг би таке зробити. По-друге поліція не буде шукати по соц.мережах розповіді про те як людина вночі переходила перехід на червоне. От податкова пише про те саме: вони не збираются шукати всіх порушників які не сплатили податок з доходу від продажу на ОЛХ чи просто сусіду по дому.
Так от, повертаємося до нашої теми: я питаю Людмилу чи знає вона про правила дорожнього руху і про те що на червоне переходити заборонено? А ти мені цитуєш відповідь яка каже що Людмилу ніхто не оштрафує якщо вона це зробить вночі на безлюдній вулиці де остання машина проїзжала годину тому.
Чи особисте чи ні. Чи нове, чи вживане. Дохід від продажу є і він однаковий.
Стаття 167. Ставки податку вводить три ставки:
— 18% яку ми добре знаємо і яка застосовуєтся як загальний випадок, пункт 167.1.
— 5% на яку я звертаю увагу всіх хто читає цей текст, пункт 167.2.
— 0% яка ніде не затосовуєтся, точніше на пункт 167.3. немає відсилок в інших статтях закону, хоча така ж сама ставка застосовуєтся при оподаткуванні подарунків на
— далі там йде ще дікілька ставок, але ці ставки застосовуются в дуже обмеженому колі випадків і для нас не цікаві
Так от, читаємо уважно другий пункт статті:
167.2. Ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом
А тепер шукаємо де ж є відсилки на цей пункт, і знаходимо ось що:
173.1. Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу.
Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
А що таке рухоме майно? А це будь яке майно яке не відноситься до нерухомого, тобто не є земельною ділянкою, будинком чи квартирою в будинку!
https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/vii-ruhome-majno-krim-transportnyh-zasobiv/
Під рухомим майном слід розуміти будь-які матеріальні об'єкти (речі), які можуть бути переміщені без заподіяння їм шкоди (наприклад, ювелірні вироби, персональні або домашні електронні пристрої, одяг, антикваріат, твори мистецтва, меблі, зброя, тварини тощо).
Тобто абсолютно все що ми продаємо на ОЛХ — опадатковужтся за ставкою 10% = 5% власне податку на доход і 5% військового збору. А не 23%=18%+5% як це зазвичай вважаєтся і на що нажаль не звернули увагу журналісти не тільки Мінфіна, а і інших ЗМІ.
А їй і не треба. Мета податкової щоб і перші і другі сплатили податки. Податкова не ставить на меті щось інше. Людмина могла б спитати в Южаніної чи знає та про існування податку на дохід. Але як, якщо сама Людмила про це не знає.
…
Підприємництво — це самостійна, на власний ризик, систематична діяльність з метою отримання прибутку. Ні, продаж вживаних шкарпеток, навіть «розпарованих», навіть понад три і навіть понад 30 не є і ніколи не був підприємництвом.
Або Мінфін нас дурить і спитав він у Гетманцева про необхідність реєструватись ФОП для продажу вживаних речей, а не про податок. Або Гетманцев ввімкнув дурника і відповів не те що питали. Нажаль ніхто не зможе пояснити і залишаєтся лише гадати.
Дивно що не обклали податками безкоштовні продажі, або хоча б зобов’язали створювати ФОП якщо віддав більше 3 речей безкоштовно.
У Податковій запевнили, що не штрафують за продаж особистих речей на OLX та Promua
Роз’яснення Податкової
— продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства;
— лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж;
— посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме в сфері підприємницької діяльності.
Пояснення податкової цілком логічне, якби ти продавав систематично по 100 штук, умовно, процесори і харди — то це підприємницька діяльність, а за продаж 2−3 хардів — ти не стаєш підприємцем, бо це вживані тобою речі, типу, в тебе нема асортименту де в тебе на вибір 20−30 хардів різних виробників і моделей)
Пояснення податкової не має стосунку до того що пише людина: дохід від продажу є, податок має бути сплачений.
Податкова пише зовсім про інше: що вона не буде шукати та карати людей які отримують невелику суму доходу від невеликої кількості операцій залишаючи питання сплати податку питанням совісті цих людей.
«Пояснення податкової не має стосунку до того що пише людина: дохід від продажу є, податок має бути сплачений.»
продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства;
Гаразд, як скажеш)
«що вона не буде шукати та карати людей які отримують невелику суму доходу від невеликої кількості операцій залишаючи питання сплати податку питанням совісті цих людей.»
За посиланням якщо перейдеш, то там немає слів «невелика сума доходу», «невелика кількість операцій», «сплата податків на совісті цих людей», або скажи в якому абзаці і реченні роз`яснення податкової ти таке знайшов.
Погано що ти вперто вмикаєш режим трампа і робиш вигляд що не розумієш.
Ці ознаки є в законі про підприємницьку діяльність і не важливо чи згадала податкова їх у своїй відповіді.
Саме тому коли я продаю одну стару зарядку на ОЛХ це не підприємницька діяльність, а коли такі самі зарядки продає Розетка чи МТА — це вже підприємницька діяльність бо вони продають їх по-перше з метою отримати прибуток, а по друге продають багато.
До слова продаж вживаного теж може бути підприємницькою діяльністю: нігде не заборонено заробляти гроші на продажу вживаного. Той же секонд-хенд це чудово демонструє.
Дохід тут буде, ти ж все це продаєш, а не роздаєш безплатно.
, але ФОП зареєструй бо вже «бізнесмен».
дивні фантазії — щоб щось продавати не треба обов'язково бути підприємцем
Дивно що не обклали податками безкоштовні продажі,
У безкоштовного «продажу» немає доходу томі і немає обов'язку сплачувати податок для продавця. А от для того хто отримав щось з такого продажу податок цілком може виникнути бо такий продаж по суті є даруванням, а подарунки в грошовій формі обкладаются податком на дохід на загальних умовах. Тому питання тут як податковий кодекс дивится на подарунки у негрошовій формі.
Думаю що мало кому вдасться продати бв процесор чи блок живлення дорожче чим вони купувалися нові. Просто факт продажі не є прибутком. Якщо людина купила акції Тесла за 600$ рік-два тому, а продала зараз по 300$ то який податок вона має платити?
«дивні фантазії — щоб щось продавати не треба обов’язково бути підприємцем»
Це був коментар до цього пасажу зі статті: «Не здивуюся, якщо все зведеться до систематичності операцій — це більше ніж три рази на рік»
Факт продажу доводить отримання доходу. Прибуток це той окремий випадок отримання доходу коли дохід від продажу більший за витрати на придбання та продаж предмету продажу — ось ця різниця між витратами на предмет продажу та операцію продажу та доходом від продажу і складає прибуток.
Наче очевидно річь, але ви оцінюєте необхідність сплати не розуміючи цього.
Якщо людина купила акції Тесла за 600$ рік-два тому, а продала зараз по 300$ то який податок вона має платити?
Той самий податок який платится в будь якому випадку, навіть у випадку якби людина продала ту тесту за 3000000$ — податок на дохід. Ви і цього не знаєте, а беретесь оцінювати необхідність сплати податку.
Це був коментар до цього пасажу зі статті: «Не здивуюся, якщо все зведеться до систематичності операцій — це більше ніж три рази на рік»
Цей пасаж стосуєтся того кого шукає податкова — вона шукає підприємців. А податки з продажів мають платити всі: і підприємнці і непідприємці. І податки і підприємців і непіпідприємців зазвичай дуже різнятся — у непідприємців вони вище.
Ой, пан нарешті відкрив податковий кодекс! Вітаю!🥳🥳🥳🥳🥳
Пан нарешті знайшов частний випадок опадаткування доходу від операцій з цінними папірами через брокерів який на його думку підтверджує його слова про опадаткування будь якого доходу.
Тоді ще нагадаю пану що опадаткування для спадку та дарунків від осіб першого та другого спорідеення опадатковуются за ставкою 0% — це ще один часний випадок.
Але це аж ніяк не доподить що податок на будь який дохід становить 0% теж.
Тож залишаємо окремо прописанне опадаткування інвестиційного прибутку яке використовуєтся лише виключно для специфічних операцій і повертаємось до нашої теми — загального правила розрахунку податки на дохід.
Після прочитання податкового кодексу чи вистачить у пана хоробрості визнати що він неправильно оцінював що і як має опадатковуватись?
Так, визнаю. Податки в Україні можуть сплачуватись як з прибутку, так і з доходу. Але ваше питання про хоробрість зайве і не має ніякого відношення до нашого обговорення податків.
для зменьшення оподаткування прибутку»
це вже підприємницька діяльність та її декларування,
хоча тема про продаж вживаних туфель
та шкарпеток через мережу інтернет…
Перепрошую, але це той випадок, коли репутація щипача біжить попереду вас, економісте трускавецький.
Редакція Мінфіну продовжуйте висвітлювати цю тему. І якщо вийде, то візьміть ще коментарі представників OLX, Нова Пошта, Укрпошта та Податкової служби з цього приводу.
Якщо сплатиш — так.
Бо ж продажів однотипних речей через той же OLX тоді буде не 2−3
кількість продажів немає ніякого значення
кількість продажів оцінює податкова коли визначаєтся чи їй розбиратись з окремим потенційним нелегальним підприємцем, чи ні бо це просто звичайний громодянин несплата податків яким податкову цікавить мало
Редакція Мінфіну продовжуйте висвітлювати цю тему.
Так як це робить редакція — то мабуть хай краще б не висвітлювали. Бо по-перше вони вбивают в голову читачів думку що продаж особистих вживаних речей не опадатковуєтся, по-друге не задають питання читачів чиновникам, а коли щось справді питають то пишуть зовсім інше.
Нажаль це так.
Як приклад фінмониторинг в банках коли під раздачу потрапляють люди які просто роблять трохи нестандартні операції чи просто використовують рахунок виключно для наприклад продажу товарів на ОЛХ при цьому не підпадаючи під ознаки підприємницької діяльності. Тобто банк карає людину не тому що вона щось справді порушує, а тому що шаблон її поведінки відрізняєтся від «отримав зарплату» →! купив продукти" → «сплатив комуналку» → «скинув грошей дружині/чоловіку/батькам/дітям».
Тож хоч це і припущення з мого боку, але принаймні мені воно здається цілком ймовірним
В кращому випадку дізнатись про це можна буде з чіїгось чужого досвіду прочитавши тут статтю чи відгук, а в худшому на своєму власному. Бо податкова поки не орієнтована на обслуговування громодян.
Буду продовжувати слідкувати за статтями та відгуками. Дякую за пораду.
Я от теж не зрозумів.
Тут одне з двух: або Мінфін і питав його про необхідність статусу підприємця для продажу на ОЛХ, а в статті написав клікбейтну фразу про старі туфлі, чи Гетманцев справді ввімкнув дурня. У другому випадку редакція мала б не публікувати цю недовідповідь, а перепитати і добитися відповіді саме на своє питання.
Однак тут вже давно не журналісти працюють, а просто копірайтери. Тому вийшла дивна суміш яка не дає ніякої корисної (майже не дає) інформації читачу.
Вдячний вам за коментарі. Реально корисне по темі в них отримав.
«Якщо в зв’язку з переїздом буду розпродавати, наприклад, свою бібліотеку…»
Куплю оптом, если есть что-то стоящее — высылайте список книг и общую стоимость…
Очевидно, що податкова не буде бігати за тисячами звичайних громадян, які продають через ОЛХ чи якось ще, товари час від часу. На це просто не вистачить адмінресурсу.
Але якщо хтось реалізує товарів, умовно, на 50 000 грн щомісяця, то, будь ласка, реєструйся ФОПом і плати податки, а не будь хітрішим за інших
Зовсім неочевидно.
Що не відміняє обов’язку сплатити с такого продажу податок. Однак це буде справа совісті продавця, податкову це не цікавить.
Кроме того, вводится новый налог на осадки: за обыкновенный дождь — 100 лир, за проливной дождь — 200 лир, с громом и молнией — 300 лир»
текст ответа Гетьманцева, вместо того, чтобы своими словами что-то пересказывать…
И как всегда на Минфине — заголовок статьи ещё то днище…
Податок платится з прибутку тільки якщо ти ФОП або ТОВ яке працює на загальній системі опадаткування прибутку підприємств.
Якщо ти ФОП 1−3 груп або просто фізична особа то ти платиш або единий податок, або податок з доходу.
А если я продаю на ОЛХ старые туфли за 200 грн, но в свое время купил их за 1000 грн, то какая же здесь прибыль? Тут убыток.
А ти зберіг чек щоб прикласти його до податкового звіту своєї фірми з продажу вживаний речей?
Налог платиться не должен.
Щоб робити такі заяви треба хоча б раз В ЖИТТІ прочитати закон.
Прибуток є лише у бізнесу і тільки бізнес може платити податок з прибутку.
До слова щоб заплатити податок з прибутку бізнес має відобразити у податковій звітності свої витрати. А ти подавав податкову звітність коли купував телефон? Отож!
«Не здивуюсь якщо податки на воду, світло, бензин ще піднімуть скоро…»
Не пиши дурниць…
чи штрафам. Лише систематичний продаж однотипного товару, що має ознаки
підприємницької діяльності, може бути оподаткований.
Но Южаниной да и форумным всепропальщикам пофиг — лишь бы забить
своими домыслами и предположениями украинское медиапространство.