Видобуток залізної руди, який нещодавно був ключовим джерелом валюти в Україну, зараз жевріє на рівні самоокупності. Найближчим же часом він може стати збитковим. Що на це впливає і чи є шанс покращити ситуацію, розповів співзасновник і керуючий партнер FinPoint Сергій Будкін.
Чому нове родовище в Гвінеї ставить під загрозу видобуток руди в Україні

Глобальні зміни на ринку
Як же сильно все змінилося за десять років… Залізна руда припинила бути настільки важливою складовою експорту, якою вона була раніше, — у 2014 році майже третину нашого експорту складала залізна руда та вироби з неї, у 2024 році залізна руда та вироби з неї склали лише 11%.
Крім того, весь експорт залізної руди з України зараз під загрозою, бо події 2025 року можуть зробити його економічно невигідним дуже і дуже надовго. Річ у тім, що наприкінці 2025 року в Сіманду (це в Гвінеї, в Африці) запускається найбільший у світі кар'єр із видобутку залізної руди, який будувався понад 25 років консорціумом з австралійсько-британської Rio Tinto та китайської Chinalco.
Історія його побудови — ще той детектив, в якому є все: від військового перевороту до ізраїльского торгівця алмазами, від звинувачень всіма всіх у хабарях до абсолютної сваволі місцевих чиновників. Так от, Сіманду через тридцять місяців після запуску має вийти на проєктну потужність в 90 мільйонів тонн руди, тобто один кар'єр вироблятиме приблизно втричі більше, ніж вся Україна.
Це все відбуватиметься на тлі очікуваного зниження попиту на залізну руду в Китаї, де держава все менше і менше зацікавлена в подальшому будівництві нескінчених житлових кварталів, бо вже збудовані немає кому продавати, а будівництво — головний чинник формування попиту на сталь.
Тому прогнози ціни на залізну руду на 2026−2027 роки і надалі є доволі невтішними. Австралійські аналітики змагаються в тому, чий прогноз буде найпесимістичнішим, проте консенсус зараз виглядає приблизно так: ціна на залізну руду впаде до $85 за тонну наприкінці 2025 року, після того — до середнього значення в $80−82 за тонну у 2026 році, і триматиметься на цьому рівні в більш-менш крихкій рівновазі декілька років. Тут ще треба додати, що це — ціна залізної руди в найбільшому порті її розвантажування, китайському порті Тянцзінь, яка є стандартом для всього світу, бо для України це дуже важливо.
Скільки коштує українська руда
Тепер давайте подивимося на це, з погляду України. Ви видобули тонну залізної руди, наприклад, на Полтавському ГОКу. Собівартість видобутку, за останніми даними Ferrexpo, складає $76,5 за тонну окатишів із вмістом заліза в 65%. Вартість таких окатишів трохи вища, ніж стандартної руди із вмістом заліза в 62%, і сьогодні складає $116,5 за тонну.
ПГОК вантажить свої окатиші на вагони Укрзалізниці, платить $5 за тонну УЗ за транспортування до Одеси/Чорноморська. Там платить ще $5 за тонну за перевантаження в порту із залізничного вагону на судно, і після того платить ще $30 (до війни було $20 доларів, але зараз ставки фрахту з Одеси до Китаю, у зв'язку з війною, підвищилися в середньому в півтора раза) за те, аби окатиші доїхали до Китаю. Тобто ПГОК продає в Китай окатиші, ціна яким сьогодні $116,5 в порту Тяньцзінь, і заробляє на цьому рівно $116,5 мінус собівартість $76,5, мінус Укрзалізниця $5, мінус порт $5, мінус фрахт $30… Дорівнює… Дорівнює… Нулю дорівнює.
В цій арифметиці є один резерв — якщо буде будь-яке стале припинення вогню, вартість фрахту може повернутися до передвоєнних показників в $20 на тонні і ПГОК буде прибутковим. Проте невідомо, коли буде таке припинення вогню, і чи буде воно сталим, а от ціни на залізну руду точно падатимуть наступні декілька років, і економіка видобутку залізної руди в Україні точно не поліпшуватиметься. При $85 за тонну стандартної руди продукція ПГОК продаватиметься приблизно за $92−93, тобто навіть при сталому припиненні вогню і зменшенню ставок фрахту з України до $20 за тонну ПГОК працюватиме в збиток.
Читайте також: Припинення атак на морі: у чому інтерес США, росії та Туреччини
Тут треба зупинитися і уточнити. Бо собівартість також не є сталою величиною, вона може збільшуватися або зменшуватися, залежно від того, що до неї входить, — від амортизаційних відрахувань на відновлення основних засобів до заробітних плат робітників, і від вартості електроенергії для промислових споживачів до рівня рентної плати за видобування. Проте в поточних умовах я не бачу великої ймовірності суттєвого зменшення основних компонентів собівартості в галузі видобутку залізної руди в Україні, тому приймаю поточний показник Ferrexpo за сталу величину.
Отака досить сумна арифметика, перспективи поліпшення якої протягом наступних трьох-чотирьох років не дуже бачаться на горизонті.
Коментарі - 29
Чим складніша продукція, тим важче її продати.
Не так безапеляційно. Розвиток таки був. На перший погляд, недостатній, але потрібно розуміти, що це бізнес, а не філантропія.
Но не совсем.
Давайте несколько заводов Мичигана, сравним.
Олександр Міщенко, якщо я чогось не знаю, то це не означає, що його немає.
Звичайно, в основі, які мартени і конвертори були, такі і залишились. Звісно їх ремонтували.
Але.
На старті вихідного контролю не було взагалі. Зараз всюди стоять установки з промислової дефектоскопії.
МБЛЗ були як щось екзотичне. Зараз доволі багато.
Вагонна продукція НТЗ, КВБЗ досить якісна.
Виробництво вагонів було розвинене. Інша справа, що на ринок СНГ.
Рейки, — Азовсталь.
По Нібулону, якщо можна точніше, мені цікаво.
Стратегія виробництва. ВІнК, типу Форда минулого століття, дуже сумнівна.
Основа будь-якої стратегії, — стабільний ринок сбуту своєї продукції.
В нашому випадку. Наші металурги не винні в тому що Кравчук просрав ЧМП+. Хоча, особисто я дуже сумніваюсь, що могло бути інакше.
90-ті почали будувати зерносховища,
2003 — перший термінал з перевантаження
2009 — початок розвитку власної річнової інфраструктури для транспорутвання зерна, замовлення побудови барж
2010 — замовлення будівництва буксирів
2012 — купує рештки суднобудівного заводу і створює власний суднобудівний завод
2013 — власний флот вже 29 барж і 7 буксирів
2013 — на власних верфях починають будувати буксири самі
2016 — ремонт суден на підводних крилах і запуск пасажирських перевезень на них…
Шлях усьго 25 років 1991—2016, і далі йде розивиток. Що металургам заважало діяти подібним чином, вкладати гроші у: транспортування власними баржами руди до власного терміналу перевантаження на власні кораблі, замість того щоб нити на високі тарифи Укрзалізниці і ціни транспортування на чужих судах до Китаю? А Ви ще й приплітаєте до причин проблем металургів покійного Кравчука…
А Ви вже віддали Маріуполь?
Якщо будувати, то на базі Запоріжсталі.
Також в зоні бойових дій.
По Нібулону. Занадто коротко.
І, загалом, це просто інший бізнес. І не зрозуміло наскільки він вдалий.
Напрям бізнесу для Нібулона, згідно Вашої стратегії,
Кукуруза коштує 10 грн./кг.
Спирт знеї - 100 грн.
Бурбон — 500 грн.
Але Нібулон продає кукурузу за 10 грн., а міг би продавати бурбон за 500.
І інвестицій треба не так уже й багато.
Чому?
Стосовно Нібулону можете почитати більше розгорнуто у Вікіпедії і на сайті самого Нібулону. Якщо не подобається приклад Нібулона, візьміть Нову Пошту або Рошен. Усі три приклади — це розвиток десятиліттями і розширення бізнесу та його диверсифікації у різні сфери. Нібулон навів як приклад тому, що він мав схожі проблеми з металургією — питання логістики та її вартості, і ця компанія вирішила значною мірою ці проблеми за рахунок будівництва: сховищ, терміналів, портів, барж, буксирів, а також розвитку власного парку вантажівок, вагонів, локомотивів, це саме могли робити і металурги, але не робили, а тепер ниття і скарги на дорогу логістику, бо за 30 років вистачило бажання тільки дещо покращити виробничі процеси і то далеко не радикально, а можливості протягом 30 років були. Стосовно бурбону, не здивуюся, якщо колись Нібулон почне робити і його, а поки ця компанія освоює розмінування, що більш актуально на мій погляд
---
Не вірю, що за 3 роки не можна освоїти виробництво рейок для залізниці, для порівняння 3 роки тому Україна практично була 0 у виробництві дронів, а зараз № 1 у світі, а номенклатура сотень повітряних, морських і наземних дронів це значно складніше ніж один виріб з металу
---
Зовсім різні речі.
Якщо ставити питання, виріб за будь-яку ціну, то це просто.
Якщо ці рейки повинні бути по ціні ринку, — питань дуже багато.
Спобуйте знайти міні завод, який випускає прокат обємом біля 50 тис. тон. на рік.
---------
за 30 років вистачило бажання тільки дещо покращити виробничі процеси і то далеко не радикально, а можливості протягом 30 років були.
----------
Це так здається.
Те що я написав, це не покращення, а радикальні зміни.
Інша справа, — здається, що можна було більше.
Але це не знаючи ситуацію.
В мене за спиною біля пів сотні різних проектів. Третина з них невдала.
Як Вам такий завод
https://www.interpipesteel.biz/about/pro-zavod
давайте порівняємо фін. результати цих двох заводів.
ТОВ «ССЗ «НІБУЛОН»
https://opendatabot.ua/c/44234776
ТОВ «МЗ «ДНІПРОСТАЛЬ»»
https://opendatabot.ua/c/33718431
Що Ви маєте на увазі під словами «більша додана вартість»?
1. Я просто показав сучасний металургійний завод.
2. Ви горете правильні речі, типу чисто теоритично. Але приводите невдалий приклад.
Я не розуміюсь на методиці підрахунку доданої вартості, але, абсолютно точно, «МЗ „ДНІПРОСТАЛЬ“» випускає продукцію з більшою доданою вартістю ніж «ССЗ «НІБУЛОН».
При чому значно більшою.
Ви вибрали невдалий приклад.
Валова додана вартість дорівнює різниці між випуском та проміжним споживанням. Визначається також як сума первинних доходів, одержаних у результаті участі в процесі виробництва: оплати праці найманих працівників, інших податків за виключенням інших субсидій, пов’язаних з виробництвом, та валового прибутку, змішаного доходу.
Візьміть і порахуйте.
https://www.interpipesteel.biz/about/rozkrittya-nformats
Даних ССЗ немає, але очевидно, що вони значно поступаються.
Половину руди дійсно продають в Китай.
Другу половину — сусідам.
Але транспортне плече від Гвінеї приблизно таке саме.
Гвінея, скоріш за все буде конкурентом Бразилії.