Ціна на енергоносії може відіграти вирішальне значення у захисті України від російської агресії, і тут ми можемо сподіватися на політику Трампа. Про те, як корелюються російські фінансові резерви та ціна на нафту, у колонці, опублікованій delo.ua, розповів співзасновник і керуючий партнер FinPoint Сергій Будкін.
Нафта, як ключ до перемоги у війні
Як нафта впливає на російські резерви
Багато речей і подій набули для мене зовсім іншого значення ще в лютому 2022 року, з початком повномасштабної війни росії проти України. Останні новини про заборону президентом Байденом буріння нафти у багатьох районах континентального шельфу США є найкращим прикладом цього. Чотири роки тому я б або прокрутив цю новину, як неактуальну для мене, або сприйняв би її, як ознаку відповідального та довгострокового підходу адміністрації Білого дому. Однак сьогодні я вважаю це чимось, що може зашкодити інтересам України в короткостроковій та середньостроковій перспективі.
Ціна на нафту, ймовірно, є єдиним вирішальним чинником, який може вплинути на війну в Україні в будь-якому напрямку. У 2024 році середня ціна на нафту марки Brent перевищувала $80 за барель. Як результат, золотовалютні резерви росії залишалися здебільшого стабільними протягом року, коливаючись у межах від $600 до $630 млрд і завершивши рік на рівні близько $600 млрд, як і на початку.
За останні три роки війни, схоже, що є певне «магічне число»: Brent понад $80 за барель відповідає зростанню золотовалютних резервів росії, тоді як Brent нижче цієї позначки вказує на зменшення резервів Центрального банку росії. Отже, для України будь-які новини чи події, які можуть негативно вплинути на ціну на нафту, є гарними, а все, що може підвищити ціну або зупинити тенденцію до зниження, є поганим. Останні новини з Білого дому, очевидно, належать до другої категорії.
Є історичний прецедент, який дозволяє оцінити вплив зміни цін на нафту на золотовалютні резерви росії. У 2014−2015 роках ціни на нафту впали з понад $110 за барель у липні 2014 року до приблизно $40 за барель у середньому за 2015 рік (див. графік нижче).
Водночас російські золотовалютні резерви знизилися з приблизно $480 млрд у липні 2014 року до приблизно $360 млрд за той самий період, тобто скоротилися приблизно на $160 млрд, порівнюючи з піковим значенням трохи раніше.
Це частково пояснюється агресивною підтримкою російського рубля, яку надавав тоді Центральний банк росії (і від якої він відмовився в середині 2015 року, щоб зберегти резерви), але це все ж є гарною ілюстрацією масштабів, на які можуть зменшитися російські золотовалютні резерви за умов низьких цін на нафту. У поточних умовах ця ситуація ще більше ускладнюється незбалансованим складом російських золотовалютних резервів.
Як рф зберігає заощадження
Нижче наведена таблиця, яка ілюструє склад російських золотовалютних резервів на початку вторгнення в Україну і тепер. Центральний банк росії припинив публікацію даних про склад золотовалютних резервів незабаром після початку війни, але все ще публікує загальну суму резервів без деталізації. Проте я зберіг таблицю з оригінальним розподілом російських золотовалютних резервів за останню звітну дату до лютого 2022 року і, ґрунтуючись на цьому, склав наступну таблицю:
Ліва колонка представляє вагу різних валют у складі золотовалютних резервів, що адмініструються Центральним банком росії станом на останню дату звітності перед повномасштабним вторгненням в Україну (18.02.2022). Потім я розрахував, що це означає в термінах одиниць (тисячі тройських унцій для золота та мільярди відповідних грошових одиниць для інших валют).
Права частина таблиці представляє екстраполяцію, яку я зробив, ґрунтуючись на таких припущеннях:
Активи ЦБР у євро (EUR), доларах США (USD), фунтах стерлінгів (GBP), єнах (JPY), канадських доларах (CAD), австралійських доларах (AUD) та сінгапурських доларах (SGD) були заморожені, і кількість грошових одиниць на кожному із заморожених рахунків залишилася незмінною.
Все золото, про яке повідомило міністерство фінансів росії у своєму пресрелізі у жовтні 2024 року, було зараховане до золотовалютних резервів ЦБР.
Очевидно, що це дуже груба екстраполяція, оскільки, я підозрюю, що деякі баланси ЦБР у західних юрисдикціях уникнули арешту й були врятовані ЦБР. Однак я просто шукаю якісну картину, а не дуже точний результат із чотирма знаками після коми. Ґрунтуючись на звітах різних агентств про заморожені російські активи, я вважаю цю картину якісно правильною.
Це означає, що доступні для росії валютні резерви сьогодні складаються з двох класів активів:
- Золоті запаси на суму близько $217 млрд.
- Портфель різних валют на суму близько $35 млрд, який, найімовірніше, складається переважно з юаня (Renminbi).
Це не є найліквіднішим ресурсом для маневрів і робить росію вразливою до будь-яких різких змін у ціні на нафту. Поточна структура російського бюджету, де приблизно 1/3 йде у тій чи іншій формі на війну, також не дає російській державі великої гнучкості у разі зниження доходів від нафти.
Читайте також: Останній рік стабільності: що насправді відбувається з економікою рф
Як наслідок, будь-яке тривале зниження цін на нафту, ймовірно, створить значний тиск на бюджет росії і обмежить її здатність продовжувати війну в Україні. І я сподіваюся, що 2025 рік принесе таке зниження, щоб допомогти Україні здобути перевагу в економічній війні з росією. Зрештою, подальше заморожування російських активів і повторення ситуації 2015 року залишать росію з дуже невеликими резервами для продовження фінансування війни.
Коментарі - 14
Особливо коли під час такої війни, ви транзитом прокачуєте через свою територію нафту (і газ також) ворога, по суті надаючи щорічно ворогу на вас заробляти 11+ мільярдів доларів США за транзит нафти та газу, а потім на кожному кроці волаєте про потужну «перемогу», продовжуючи насичувати ворога грошима з транзиту нафти та газу своєю територією :)
«Україна отримає військову і фінансову допомогу від ЄС нафту через український трубопровід отримують також країни ЄС. Саме тому Україна переймається виконанням умов договору.»
Але це максимально неспівставні речі, всі чудово вже знають, як і на які суми Пентагон закуповував кацапську нафту, на скільки мільярдів ЄС закуповує продукції в рф, скільки отримує з транзиту Україна при цьому (менше мільярда за нафту і газом разом взяті) і скільки отримує мордор щорічно за транзит газу і нафти Україною (по 11 мільярдів доларів).
ніфіга не зрозумів не неспівставність
я їх і не співтавляю тим більш за сумою
це взаємозалежні речі
Тим більш що в темі про будапештський момерандум сам пан дуже наполягав на тому що не можна ніяким чином ображати наших парнерів. Одностороннє розірвання контрактів на постачання значно більше вразить партнерів ніж те що Зеленський матюкнувся на мові яку ніхто крім поляків не розуміє. Підкреслю розірвання. Газовий ми саме не стали продовжувати, а не розірвали.
«Бо Україна виконує договори, а росія ні. Як договір по транзиту газу закінчився — то одразу закінчився транзит»
Вивчи поняття форс-мажору в міжнародних контрактах, особливо в тих, котрі на мільярди доларів, а потім пиши щось, бо війна в країні це якраз форс-мажор, бо трошки туповато виходить, ти воюєш з ворогом, але надаєш йому щорічко по 11 лярдів доларів і не розриваєш за форс-мажором договір, будь-які контракти розриваються, тримаю в курсі.
А така інформація є цікавою, дякую)
Цікаво було б, за можливості, розглянути розподіл за конкретними активами таких країн як: США, Китай, Великобританія, Німеччина, Франція
«Тут важливіше яка ціна нафти буде для Росії»
«Лише на постачаннях нафти через нафтопровід „Дружба“ Росія щорічно заробляє близько $6млрд, ще близько $5млрд — на продажі газу, що йде нашою ГТС.»
https://tsn.ua/exclusive/ukrayina-zupinyaye-tranzit-rosiyskogo-gazu-skilki-groshey-vtratit-moskva-ta-chim-vzhe-shantazhuyut-kiyiv-2734248.html
Но ведь на нефть из России действует ценовой потолок. Действует же? Действует?
В 2014 доля нефтегаза в бюджете РФ была выше 50%. Сейчас — 30%, и, скорее всего, продолжит снижаться. Понятно желание видеть знаки свыше, предрекающие скорую победу. А что, по большому счету, ещё остается, кроме как выдавать желаемое за действительное?
Ще з плюсів, Китай ставить в 2025 році на потужний розвиток електромобілів в своїй країні.
В перспективі це також має знизити попит на нафту, зокрема й на нафту з рф.