Україна може зняти заборону на експорт безпілотників, щоб збільшити виробництво і залучити інвестиції. Про це повідомляє Financial Times.
Україна планує зняти заборону на експорт безпілотників — Financial Times
► Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Українські сили відчайдушно потребують більшої кількості безпілотних літальних апаратів повітряного спостереження, прикриття та ударних безпілотників дальньої дії.
Але з обмеженими державними ресурсами, доступними для оплати військових поставок, компанії, що займаються безпілотними літаками, шукають за кордоном, щоб продати свою надлишкову продукцію та отримати дохід, необхідний для виробництва більшої кількості для армії.
Експорт безпілотників може принести Україні до $20 млрд, заявив Олександр Маріковський, голова економічного підкомітету парламенту.
Після початку повномасштабного вторгнення 2022 року Україна заборонила експорт військових товарів, щоб забезпечити армію необхідним озброєнням.
Але зараз уряду України не вистачає фінансових ресурсів для закупівлі необхідної кількості безпілотників, не кажучи вже про інвестиції в подальші дослідження та розробки. Дозвіл компаніям експортувати свою надлишкову продукцію зараз розглядається як спосіб залучення інвесторів.
Українські війська «мають колосальний дефіцит безпілотників», заявив Дмитро Хасапов, керівник компанії «Укрспецсистеми», одного з найбільших виробників БПЛА.
Він виступив на Форумі оборонної промисловості в Києві минулого тижня, організованого урядом, щоб залучити більше іноземних інвесторів — і покупців.
Хасапов заявив, що його компанія не отримує достатньо державних контрактів на свої виробничі потужності.
Державний бюджет України на озброєння цього року становить лише $6 млрд, приблизно третина з яких припадає на безпілотники — це набагато менше, ніж замовлення, необхідні для покриття нагальних потреб.
Тим часом Москва значно наростила виробництво зброї, а українські учасники галузі оцінюють перевагу росії у бойових безпілотниках у співвідношенні 5−10:1.
Єдиним замовником для українських виробників є держава та фонди, які залучають приватне фінансування для армії. Це означає, що компанії часто стикаються з короткостроковими або відкладеними контрактами та не мають довгострокових гарантій на закупівлю та тестування дорогих компонентів, сказав Маріковський.
«Укрспецсистеми» є однією з небагатьох українських компаній-виробників безпілотників, які нещодавно почали виробництво своєї продукції в Польщі, намагаючись обійти заборону на експорт.
Маріковський сказав, що ця тенденція викликає занепокоєння в Україні, оскільки це може призвести до відтоку кадрів і скорочення податкових надходжень — це ще одна причина для перегляду заборони.
Він попередив, що без відновлення експорту ціни на безпілотники українського виробництва, швидше за все, зростуть.
Roboneers, український виробник повітряних і наземних безпілотників, систем радіоелектронних перешкод і транспортування вантажів для військ на передовій, розповів Financial Times, що виграв державні тендери за ціною, яка покриває лише витрати на виробництво.
«Найбільша проблема для кожної (української, — ред.) компанії — дослідження та розробки», — сказав представник компанії.
Очікується, що скасування заборони на експорт сприятиме тому, що західні партнери почнуть надавати фінансову підтримку українським виробникам. Деякі країни вже пообіцяли виділити кошти на закупівлю дронів для української армії, але ці програми ще на початковому етапі.
Коментарі - 14
Чи хитрожопі депутати знов хочуть вкрасти гроші в армії, а хлопці і дівчата нехай на волонтерських донатах воюють, так виходить?
Дрони не ростуть бесплатно на деревах у лісі, їх виробляють чи просто збирают з імпортованих деталей. Щоб умовна людина виробила чи зібрала дрон — їй треба за це заплатити. Якщо грошей на «заплатити» немає то дрон не буде переданий солдату навіть якщо він вироблений чи зібраний, а скоріше за все він взагалі не буде вироблений чи зібраний бо ніхто не буде працювати на склад коли в самого дронового бізнеса грошей катьма.
Можна на дрони більше не донатити взагалі,
А це яким боком до теми? Ти і не донатив, нічого не помінялось.
Чи хитрожопі депутати знов хочуть вкрасти гроші в армії,
Як можна вкрасти гроші у армії коли продаєш власний вироб за кордон? Я от кожного дня цим займаюсь: роблю роботу яка продаєтся в Європі та Північній Америці — це я кожного дня армію обкрадаю?
а хлопці і дівчата нехай на волонтерських донатах воюють
Ти взагалі якийсь на п'яту букву кент.
Ти ж тільки що писав що не будеш волонтерам донатити на дрони
До слова тут мова не обов’язково про зарплату. Є купа ініціатив які заохочують до самостійної зборки дронів з готових деталей. Для того щоб добровольці могли це збирати ці деталі треба їх купити, наче ж очевидно.
І якщо якись доброволец може один чи два дрона зробити за свій кошт, то якби інші дали йому грошей на деталі він би міг зібрати і 5−10 штук.
Але далеко не всі потягнуть навіть один дрон бо якщо середня зарплата 15к гривень то вартість деталей це десь 2/3 від неї.
І це ж я ще не згадав обладнання, бо батіним паяльником той дрон не спаяти, той паяльник лише для лампової Берьозки підходив.
Якщо люди можуть виробляти/сбирати дронів більше ніж дозволяють купити збори — то це значить що організатори зборів шахраї, а не то що ти к*** мало донатиш на дрони.
ти написав що волонтери шахраї
Здається хтось зливає тему бо його совкові аргументи не витримують критики.