Національний банк вважає за необхідне внести зміни у державну програму іпотечного кредитування «єОселя». Про це перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова сказала в інтервʼю Forbes.ua.
В НБУ радять подумати над тим, як змінити програму «єОселя»
►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Що кажуть в НБУ
За словами Рожкової, «єОселя» дає змогу купити житло в кредит за занадто малою ставкою. Світовий досвід свідчить про те, що іпотека не працюватиме, якщо ставки перевищуватимуть 15%.
«До прикладу, в Польщі середня ставка за іпотекою становить 4,75%, у Німеччині — 3,5%. В Україні найближчими роками вона точно не знизиться до рівня 3%. Щонайменше через рівень інфляції: НБУ має середньострокову ціль з інфляції 5%. За таких умов іпотека має коштувати 10−11%», — пояснила Рожкова.
Якщо «єОселя» продовжуватиме кредитувати під ставку 3%, ринок не зʼявиться. Для програми це великий ризик у середньостроковій перспективі, наголосила перша заступниця голови НБУ.
Компанія «Укрфінжитло», яка реалізує проєкт, має 50 млрд грн капіталу у формі держоблігацій. Гроші компанія бере у банків під заставу ОВДП. Зараз Укрфінжитло видало кредитів на 20 млрд грн, тобто решта капіталу просто генерує компанії процентні доходи.
«Але якщо Укрфінжитло витратить усі 50 млрд грн, це призведе її до збиткової діяльності. Тому вже зараз, поки попит на іпотеку лишається пригніченим, варто думати над тим, як змінити програму, зробивши її допоміжною до ринкового кредитування», — сказала Рожкова.
Нагадаємо
«єОселя» — програма доступного кредитування житла, ініційована Президентом України. Українці можуть придбати квартиру, будинок або таунхаус під 3% або 7% — залежно від пільгової категорії.
«Мінфін» писав, що Кабінет Міністрів зменшив перший внесок по іпотеці за програмою «єОселя» до 10% для громадян до 25 років включно.
Коментарі - 11
«Хіба в договорах не плаваюча ставка, в залежності від державного фінансування програми?»
Якби гроші по іпотечному кредиту банк давав свої, а держава компенсовувала відсоток до рівня 7% чи 3% - то тоді б відсоткова ставка була б плаваюча, і залежала б від того чи виділить держава кошти на фінанссування програми. Типу якщо держава компенсує відсотки банку, то буде 7%, якщо бюджет не виділить кошти, то заплатите банку ринкові % в районі 21%… І відсотки були б плаваючі з привязкою до UIRD…
Але схема інша. Краща для позичальника. Договори на фіксований відсоток. Банк кредитує не своїми грошима, а грошима укрфінжитла.
Так само і людям які стоять на квартирному обліку - житло за рахуно державного бюджету.
так само і безробітним — допомога по безробіттю за рахунок державного бюджету.
тому краще нехай буде дешева іпотека, і менше безробіття за рахок створення додаткових робочих місць в сфері будівництва і виробництва будматеріалів.
еОселя — це вигідна можливість, якою може скористатися кожен. Тільки чомусь у мене складається враження що Ви не радієте цій можливості, а дивитесь на неї з позиції ніби ваші гроші роздають комусь як халяву…