У 2024 році важливою складовою розвитку кредитування залишатиметься участь комерційних банків в реалізації низки державних кредитних програм: кредитування малих та середніх підприємств «5−7−9», «Доступний факторинг» (беззаставне фінансування для мікро-, малого та середнього бізнесу з відтермінуванням платежу за компенсаційною ставкою 13% річних терміном до 360 днів), програми з енергомодернізації будинків «Енергодім», пільгова іпотека «єОселя».
У 2024 році складовою розвитку кредитування залишатиметься участь комерційних банків в державних кредитних програмах
Про це розповіла Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління Глобус Банку.
Щодо розвитку кредитування програми «Енергодім» від Фонду енергоефективності, то фахівчиня нагадала, що ОСББ, що є учасниками програми, мають змогу отримати беззаставний кредит на 5 років під 16% річних з нульовим першим внеском на суму до 3 млн грн. Крім того, Глобус Банк першим з початку повномасштабного вторгнення поновив кредитування ОСББ і вже уклав 5 угод з відшкодування частини кредиту та відсотків за кредитами з Львівською та Рівненською обласними державними адміністраціями, Львівською, Миколаївською та Одеською міськими радами.
«У 2024 році за програмою „Енергодім“ ми розраховуємо видати кредитів на суму понад 200 млн грн, з яких понад 70% припаде на партнерські програми з відшкодування витрат ОСББ», — прогнозує вона.
Водночас керівниця банку зазначила, що через нові виклики для економіки країни та велике фінансове навантаження на державний бюджет, програма «5−7−9» зазнає певної «ревізії»: поступово дія програми розповсюджуватиметься на регіони з високими воєнними ризиками та стосуватиметься тих галузей, які досі не відновилися від початку повномасштабного вторгнення.
«У державному бюджеті на 2024 рік на компенсацію процентних ставок програми „5−7−9“ передбачено понад 18 млрд грн. Однак велика частина цих коштів може піти на погашення заборгованості управителя програми — Фонду розвитку підприємництва, адже заборгованість перед банками-учасниками програми вже складає до 5 млрд грн. Ми очікуємо, що „5−7−9“ значно звузиться, а кредити за програмою будуть більш точковими. Однак поступово зростатиме частка інвестиційних кредитів — на придбання основних засобів ведення бізнесу (спеціальних технічних засобів, автотранспорту, медичного транспорту, виробничого обладнання тощо). Очікується, що частка таких кредитів складе до 30% від усіх виданих позик», — підсумувала Олена Дмітрієва.
Коментарі