Частка сектора «Національна безпека та оборони» у загальному обсязі купівлі валюти у січні-жовтні 2023 року становила 29%, від початку війни і до кінця 2022 року вона сягала 31%. Про це йдеться у презентації НБУ про валютний ринок країни за даними про 100 найбільших покупців, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Дві третини валюти Україна витрачає на імпорт зброї і пального — Нацбанк
► Читайте«Мінфін» вInstagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Згідно з нею, більше валюти купує лише паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) — 33%, хоча минулого року його частка сягала 43%.
Водночас у 2023 році вдвічі зросла частка купівлі валюти підприємствами машинобудування — до 12%, тоді як частки купівлі валюти під імпорт хімії та споживчих товарів збільшилися лише на 1 відсотковий пункт — до 6% та 8% відповідно, а інших галузей — зменшилися до 11% з 9%.
«У структурі купівлі валюти у 2023 році відбулося зменшення частки сектора ПЕК (попри збереження провідної ролі галузі у формуванні попиту на валюту), а також сектора безпеки та оборони. Водночас зросла питома вага імпортерів автомобілів та споживчих товарів», — зазначив регулятор.
У Нацбанку зауважвють, що структура попиту на купівлю валюти не зазнала сильних змін. Зокрема купівля з метою проведення імпортних операцій з минулого року знизилася на 1 в.п. — до 89%, тоді як придбання валюти фізичними особами зросло на 2 в.п. — до 6%, у тому числі за рахунок послаблення валютних обмежень у серпні.
Купівля валюти під виконання зобов'язань за кредитами резидентам та нерезидентам залишилася на торішньому рівні - 4% та 1% відповідно, попит у всіх інших напрямках збільшився лише на 0,2 в.п. — до 0,7%.
Нацбанк уточнив, що цього року середньоденний обсяг купівлі безготівкової валюти зріс до $236 млн із $205 млн минулого року, тоді як продаж — до $184 млн із $172 млн (без урахування операцій уряду).
За даними НБУ без урахування коштів уряду, за 10 місяців цього року частка експортної виручки у структурі пропозиції зросла на 3 в.п. — до 66%, а обсяги продажу раніше купленої та невикористаної валюти на 2 в.п. — до 8%.
Тим часом продаж питомої ваги проданої фізособами валюти скоротився на 1 в.п. — до 5%, тоді як частка продажу кредитних коштів коливалася фактично на торішньому рівні: за кредитами нерезидентів вона залишилася на рівні 1%, резидентів — зросла на 1 в.п., до 3%.
Частка власних коштів продавців у пропозиції валюти залишилася лише на рівні 3%.
Залишок коштів у інших напрямах продажу скоротився з 19% у грудні 2022 року до 14% за підсумками жовтня 2023 року.
Лідерські позиції з продажу валюти, за даними НБУ, зберігають за собою агропромисловий (АПК) та гірничо-металургійний комплекси (ГМК): частка АПК збільшилася цього року на 1 в.п. — до 33%, тоді як ГМК скоротилася на 1 в.п. — до 24%.
ПЕК цього року зміг наростити свою частку у продажі валюти відразу до 19% з 14% минулого року, тоді як частка IT сектора знизилася на 3 в.п. — до 8%.
Обсяги продажу валюти міжнародними та благодійними організаціями, а також машинобудівною та транспортною галуззю залишилися на колишньому рівні - 9% та 4% відповідно, а інших галузей знизилися на 1 в.п. — до 4%.
Запрошуємо на найбільшу конференцію щодо інвестицій від Мінфіну — Жити на відсотки.
Це унікальний шанс дізнатися про таємниці інвестицій від експертів: найактуальніші стратегії, практичні поради та можливість поповнити свій інвестиційний арсенал. Простими словами про важливе!
Приєднуйся до нас за цим посиланням !
Коментарі - 4
«забугорно розпродують»??? що ти мелеш? немає ЖОДНОГО ДОВЕДЕНОГО ФАКТУ продажу закордонної військової допомоги!
«була інша тема Велике Крадівництво»??? ЩООО? 30 років було «Велике Крадівництво»?
«яйця по 17»??? так вже скоро як три місяці, як рєзнікОВ НЕ МІНІСТР! нагадай, які там здобутки в умєрОВа за останні три місяці? скільки гектарів української землі звільнено?