На тлі повномасштабного російського вторгнення державні банки з великої регіональної мережі відчули суттєві складнощі із забезпеченням їх безперебійної роботи. У 2022 році державні банки закрили кожне п'яте відділення. Скорочення відбувалися як на тимчасово окупованих територіях, так і у Харківській, Херсонської області та м. Київ.
Регіональна мережа держбанків: як уроки війни вплинуть на майбутнє
Таку динаміку пояснюють міркуваннями безпеки, однак разом з цим причиною такої тенденції є і цифровізація банківських процесів, розвиток цифрових технологій, зокрема мобільного банкінгу. З лютого 2022 року навіть ті клієнти, які ніколи до цього не користувалися цифровими банківськими послугами, навчилися зручно і комфортно одержувати такі послуги онлайн. Очевидно, що у майбутньому ця тенденція буде набирати обертів.
Багато — не значить ефективно
Державний Укрексімбанк — потужний корпоративно-інвестиційний банк, історично не мав розгалуженої регіональної мережі з огляду на свою бізнес-модель. Більше того, до повномасштабного вторгнення банк проводив політику на скорочення кількості відділень і філій, підвищуючи натомість якість у функціонал мережі. Тому у 2022 році всі відділення й філії банку працювали на повну потужність, були забезпечені джерелами безперебійного електропостачання, обладнаними для роботи укриттями, стабільним інтернет-зв'язком. 5 відділень, переважно ті, що опинилися в тимчасово окупованих містах, працюють дистанційно. Філія у Херсоні знову відкрила двері для клієнтів вже через кілька тижнів після звільнення міста від російської окупації. Повномасштабна війна остаточно довела, що багато — не значить ефективно.
Дистанційно працюють 5 відділень, 4 з них діяльність за місцем реєстрації тимчасово припинена — Маріуполь, відділення 6 Харків, Краматорськ, Нова Каховка) і дистанційно працює відділення 2 у Кривому Розі проспект Гагаріна, 25а.
«Ми продовжуємо йти шляхом трансформації, централізації функцій та передачі їх до Головного Банку, відходимо від застарілих форматів обслуговування клієнтів. Ключова мета — підвищення ефективності роботи кожного підрозділу регіональної мережі», — зазначив Член Правління Банку Михайло Медко.
В той же самий час Укрексім не планує ані суттєвого скорочення, ані тим більше повної відмови від регіональної мережі, і ось чому. Укрексім має спеціалізовану роль у банківсько-фінансовій системі держави. Банк фокусується на фінансуванні бізнесу, який розвиває експортний потенціал, здійснює ефективний імпорт та імпортозаміщення, зокрема для відновлення країни, стратегічних підприємств інфраструктури. Багато таких підприємств знаходяться у регіонах України. Банківські продукти, які потрібні українським експортерам й імпортерам, — складні й кастомізовані до кожного окремого проєкту, включаючи консалтинг. Доступ до професійних менеджерів і консультантів безпосередньо у регіоні клієнта є вкрай важливим, природньо, що певні регіони під час дії воєнного стану демонструють вищу бізнес-активність, ніж інші. Укрексімбанк оперативно відслідковує і реагує та такі зміни.
«Навіть під час війни, керівництвом Банку було ухвалене рішення щодо відновлення проєкту — відкриття філії у м. Львів нового формату. З одного боку, новий формат філій поєднує в собі сучасні рішення для клієнта як в якості надання послуг, так і комфортному обслуговуванні, а з іншого — це скорочення адміністративних витрат шляхом оптимізації та раціонального використання площ відокремлених підрозділів», — зазначив Михайло Медко.
Регіональні відділення в окупації: незламний Херсон, Нова Каховка й Маріуполь
На початку повномасштабного вторгнення Банк цілодобово працював над захистом та евакуацією своїх співробітників з окупованих регіонів у безпечніші місця, зокрема до Західної Європи. Першочерговим завданням був захист співробітників Банку, а потім критичних даних і обладнання. Був задіяний протокол знищення грошових коштів, і жодна копійка не дісталася ворогу з філій у тих містах, які було окуповано.
Завдячуючи Збройним силам, через два тижні після звільнення міста від російської окупації вдалося відновити роботу філії Банку у Херсоні (по вул. Ярослава Мудрого, 46) та надати можливість мешканцям міста якісно отримувати усі необхідні їм банківські послуги.
Регіональні відділення банку у містах Маріуполь і Нова Каховка все ще перебувають на неконтрольованих українською владою територіях. Наразі вони закриті для працівників та клієнтів. Клієнти можуть отримати необхідні консультації з питань обслуговування, звернувшись за визначеними телефонами менеджерів, до Контакт-центру або інших підрозділів Банку в Україні.
Філії у регіонах для підтримки українських міст і громад
Протягом 2022 року Ексім задовольняв першочергові фінансові потреби муніципалітетів і громад у сферах безпеки та оборони, гуманітарної підтримки населення, ліквідації наслідків ракетних ударів. Звичайно, структура надходжень і видатків громад змінилася, проте дуже багато міст та підпорядкованих їм комунальних підприємств залишаються платоспроможними позичальниками, місцева економіка працює, а громади зберігають фінансову стійкість.
«Ми аналізуємо джерела погашення та адаптуємо структурування кредитних рішень під нові реалії. До того, Банк вже розпочав роботу з міжнародними фінансовими організаціями щодо залучення фінансування для відбудови постраждалих від російської агресії об'єктів інфраструктури», — підсумував Михайло Медко.
Щодо продуктивної співпраці з муніципалітетами, яскравим прикладом є співпраця з м. Дніпро. Банк співпрацює з 10-ма комунальними підприємствами міста, які мають в Укрексімі кредитні лінії та утримують залишки коштів на рахунках. Також з початку повномасштабного вторгнення Житомир інвестував 150 млн грн у військові облігації через Банк. Підтримуючи громади, які опинилися у тимчасовій окупації, Укрексім ухвалив безпрецедентне рішення зупинити нарахування відсотків за наданими раніше кредитами для Мелітополя. Зокрема, встановлено ставку 0,01% річних на строк до 30-го календарного дня з дати закінчення або скасування воєнного стану в Україні.
Протягом 2022 року Ексім збільшив обсяг коштів комунальних підприємств та організацій на рахунках у банку більш ніж на 2 млрд гривень до 6,8 млрд гривень. В структурі портфеля найбільшу частку займають кошти в національній валюті, обсяг яких збільшився на 50%.
«Укрексімбанк обслуговує значну кількість суб'єктів господарювання у всіх регіонах України, які підпорядковуються місцевим громадам. Це транспортні підприємства, заклади освіти та медицини, оператори інженерних мереж тощо. Кожен з них має власну специфіку роботи, але за потреби Банк допомагає їм структурувати грошові потоки, щоб додатково заробити на розміщенні коштів», — зазначив член Правління Укрексімбанку Михайло Медко.
Крім того, на сьогодні державний Укрексімбанк посідає 5 місце серед 45 банків-учасників «5−7−9%» за обсягами кредитування з моменту повномасштабного вторгнення. Маючи розгалужені джерела фондування, Банк не обмежувався кредитуванням середнього бізнесу виключно за цією програмою, а завжди розглядав та використовував її як одну з опцій фінансування профільних клієнтів. Однак, тільки протягом перших 10 місяців війни банк видав в її межах кредити на суму 4,4 млрд гривень (загалом протягом дії програми 7,9 млрд гривень).
Коментарі - 1