Попри війну 76% власників українського малого та середнього бізнесу планують у 2023 році розширити свій бізнес. Про це свідчать результати опитування Індекс настроїв малого бізнесу за 2022 рік, яке провела Європейська Бізнес Асоціація в рамках проєкту Unlimit Ukraine.
Попри війну 76% підприємців планують розширити свій бізнес у 2023 році — ЕВА
►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Попри труднощі, більшість підприємців, а саме 76% планують розширення бізнесу у 2023 році. З них 28% планують розширювати географію присутності, 26% — відкриття нових напрямків, 25% — вихід на зовнішні ринки, 21% — зміну кількості співробітників», — йдеться в повідомленні.
Зазначається, що для розширення бізнесу більшість опитаних (67%) залучатимуть нові кошти. Здебільшого підприємці покладаються на власні фінанси (30%) та меншою мірою на гранти (21%) і кредити (10%).
Кредитування
Порівняно з 2021 роком втричі впала частка кредитних коштів у користуванні малого та середнього бізнесу (МСБ) — тоді на них покладались 32% компаній.
Водночас у 2022 році підприємці повідомляють про труднощі з отриманням кредитів. Серед опитаних МСБ 59% вважають банківське кредитування недоступним або важкодоступним, тоді як у 2021 році таких було 40%.
Читайте також: Бізнес в умовах війни: У 83% компаній ЕВА відбулося падіння у 2022 році
Індекс настроїв
За даними опитування, у 2022 році показник Індексу настроїв малого бізнесу впав до 2,4 балів з 5-ти можливих, що є другим найнижчим значенням за всю історію дослідження. Для порівняння, у 2021 році показник Індексу склав 2,6 балів, а у 2020 — 2,2 бали.
Серед опитаних підприємців 58% наразі незадоволені станом справ у їхньому бізнесі, цей показник дещо зріс порівняно з 2021 роком, тоді таких було 52%.
Одночасно зменшилась частка тих, хто станом справ задоволений — поточні 24% проти 32% минулого року. Найгірше з усіх складників Індексу учасники опитування оцінили економічну ситуацію в країні. Зокрема, 42% вважають її несприятливою, а 29% — катастрофічною.
Вплив атак на енергетичну інфраструктуру
У підприємців також запитали, як на їх роботу вплинули атаки на енергетичну інфраструктуру. Тільки 8% повністю зупиняють роботу через обстріли, ще 20% — тимчасово призупиняють. Більшість пристосовуються, наприклад, по 45% підприємців змінюють графік роботи та/або змінюють обсяги виробництва чи надання послуг.
Для підготовки до роботи в таких умовах підприємці спрямували додаткові кошти на купівлю генераторів та інших ДБЖ (55%) і засобів зв’язку та Інтернету (41%). Водночас ті, в кого немає фінансової можливості вимушені підлаштовуватись під графік відключень, зокрема й працювати в нічні зміни.
Коментарі - 1