Найбільше у готівковому обігу зараз перебуває банкнот номіналом 500 грн (26,5% від загальної кількості банкнот в обігу), що пов’язано зі зростанням попиту на цей номінал. При цьому на початку минулого року лідером за цим показником була банкнота номіналом 200 грн (її частка становила 25,1% на 1 січня 2022 року). Про це повідомляє пресслужба НБУ.
НБУ назвав найпопулярнішу банкноту
► Читайте «Мінфін»вInstagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Серед банкнот найменше зараз в обігу — номіналом 10 грн (3,7% від загальної кількості банкнот в обігу), адже НБУ поступово в міру їх зношення замінює ці банкноти на відповідні обігові монети.
Рік тому найменше в готівковому обігу перебувало банкнот номіналом 1 000 гривень (частка — 3% на 1 січня 2022 року), адже це — досить нова банкнота, уведена в обіг лише влітку 2019 року, з часом кількість цих банкнот поступово зростає.
Традиційно, як і рік тому, в готівковому обігу перебувало найбільше монет номіналом 10 копійок (28,5% від загальної кількості монет в обігу), а найменше — монет номіналом 10 грн (0,9%).
На одного жителя України припадало: 71 банкнота і 169 платіжних розмінних та обігових монет (на 1 січня 2022 року — 71 та 162 шт. відповідно).
Читайте також: Нацбанк ввів в обіг нову пам'ятну монету (фото)
Сума готівки
На 1 січня 2023 року сума готівки, що перебувала в обігу в Україні, становила 716,1 млрд грн.
Зокрема: понад 2,9 млрд банкнот на загальну суму 710,5 млрд грн, а також майже 14,2 млрд монет (без пам’ятних та інвестиційних) на суму 5,5 млрд грн.
Це на 88,5 млрд грн або на 14,1% більше, ніж рік тому — на початку 2022 року (на 1 січня 2022 року — 627,6 млрд грн).
Упродовж 2022 року сума готівки в обігу суттєво коливалася — відбувалося як її зростання, так і скорочення. Така нерівномірна динаміка зумовлена повномасштабним вторгненням РФ в Україну.
В НБУ пояснили, чому:
- на початку повномасштабного вторгнення через невизначеність ситуації попит громадян на готівку суттєво зріс. Адже в перші дні війни українці не були впевнені, чи будуть працювати банки, чи можна буде розраховуватися платіжними картками. Водночас усі змогли швидко пересвідчитися, що навіть попри війну, фінансові сервіси безперебійно працюють, безготівкові розрахунки здійснюються, тому вже з початку квітня попит на готівку почав поступово зменшуватися;
- друга хвиля зростання готівки в обігу розпочалася з листопада та була пов’язана з масованими ракетними ударами РФ по енергетичній інфраструктурі України. Тимчасова відсутність електроенергії спричиняє перебої в роботі деяких банкоматів, це викликає відчуття, що готівка вже не така доступна, як зазвичай. Також тривалі відключення електроенергії призводять і до зникнення мобільного зв’язку, а це призупиняє роботу pos-терміналів (у більшості випадків pos-термінали підключаються до банку саме через мобільний інтернет). Неможливість гарантовано сплатити платіжною карткою формує потребу мати з собою більше готівки. Все це разом впливає на бажання громадян сформувати певний запас готівки на тривалий час. Через це зростання готівки в обігу спостерігалося до кінця 2022 року.
Коментарі - 6
Економічний експерт Олександр Хмелевський зазначає, що останнім часом намітилася тенденція щодо зростання курсу євро по відношенню до долара.
«Якщо у вересні-жовтні євро коштувало дешевше долара, то зараз курс коливається в районі 1,06 долара за євро. Це пов’язано з тим, що очікується суттєве зниження темпів зростання ставки Федеральної резервної системи (ФРС) по долару. В той час, як Європейський центробанк (ЄЦБ) буде підвищувати ставку по євро більш інтенсивно. Тому не виключено, що в першому кварталі курс досягне 1,10 долара за євро», — каже експерт.
Директор департаменту казначейських операцій «Юнекс Банку» Анна Золотько наголошує, що ситуація з парою євро/долар значно складніша.
«Обидві економіки наразі знаходяться в непростій ситуації, а міжнародні фінансові інституції та агенції попереджають про ймовірну глобальну рецесію. Наразі економіка США виглядає більш перспективно», — сказала експертка.
«Навіть відносно незначні новини з ринків, або навіть очікування якихось подій здатні вплинути на котирування», — відмітила директор департаменту казначейських операцій «Юнекс Банку».
З огляду на думки експертів, українцям не варто очікувати значних змін на валютному ринку найближчим часом. Готівковий курс гривні, вочевидь, продовжить незначні коливання без суттєвих змін. Звісно, в умовах війни багато чого може змінитися будь-якої миті, тому зрозуміло, що точних прогнозів чекати не варто.
Станом на 1 січня валютні резерви НБУ досягли 28,5 млрд доларів, що є найвищим показником з початку повномасштабної російської агресії. Відновлення резервів відбулося за рахунок надходження міжнародних кредитів та грантів. Так, в грудні надійшло 4,5 млрд доларів з-за кордону. Разом з тим Нацбанк збільшив в грудні продаж валюти. Всього в грудні чистий продаж становив 3,2 млрд доларів, в той час, як в листопаді - лише 1,6 млрд доларів. Якщо підвищений попит на валюту збережеться, то це може призвести до скорочення валютних резервів.
Тим не менше, не варто очікувати, що в січні-лютому Нацбанк проведе девальвацію курсу гривні. Тобто, курс безготівкової валюти найближчим часом залишиться стабільним. Проте останнім часом спостерігається зростання попиту на готівкову валюту та зниження курсу готівкової гривні. В січні-лютому очікується продовження цієї тенденції. Курс готівкової гривні взимку може повернутися в коридор 41−42 грн/дол.
Але все залежатиме насамперед від розвитку ситуації на фронті. Якщо взимку відбудеться новий масований наступ Росії, то курс готівкової гривні може знизитися більш суттєво. Також в разі затримки надходжень міжнародних кредитів чи зменшення їх обсягу, тиск на гривню може посилитися.