Нацбанк готовий зараховувати до обов'язкових резервів банків нові гривневі ОВДП, перше розміщення яких відбулося 3 січня 2023 року під 19,25% річних — з терміном погашення 7 серпня 2024 року (міжнародний ідентифікаційний номер ISIN UA4000227045). Про це йдеться у рішенні НБУ № 7-рш від 5 січня 2023 року, яке набуде чинності 10 січня.
Нацбанк назвав перші привілейовані ОВДП, які увійдуть до його бенчмарку
►Читайте «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Нагадаємо, що рішення щодо формування до 50% обов'язкових резервів у держоблігаціях з 11 січня, що входять до бенчмарку-ОВДП, було ухвалено ще в грудні, його озвучив голова Нацбанку Андрій Пишний.
Так регулятор намагався збільшити інтерес банків до купівлі держоблігацій і зменшити емісію гривні — щоб НБУ згорнув у 2023 році скуповування боргових паперів Мінфіну.
Однак головною інтригою був список ОВДП, які увійдуть до складу цього бенчмарку.
Наразі рішенням № 7-рш було затверджено перші такі облігації, які Мінфін вперше розмістив 3 січня. Це не військові облігації, а прості ОВДП з терміном обігу трохи більше півтора року. Їхнє перше розміщення минулого вівторка не стало великою сенсацією — облігацій розкупили лише на 1,077 млрд грн.
Читайте також: Мінфін розмістив ОВДП більш ніж на один мільярд
У найближчі вівторок, 10 січня, Міністерство фінансів заявило про дорозміщення цього виду ОВДП (ISIN UA4000227045), і включення цієї облігації до бенчмарку має спровокувати зростання інтересу до неї з боку банків.
Формувати обов'язкові резерви (під кошти, що залучаються на рахунки) у паперах Мінфіну вигідніше, ніж живими грошима, оскільки банк може не просто «заморожувати» гроші, за які нічого не платить НБУ, а й отримувати відсотки від уряду. У цьому випадку — 19,25% річних.
Джерела «Мінфіну» в Нацбанку повідомили, що в січні уряд планує неодноразово розміщувати даний вид ОВДП — ISIN UA4000227045, і розраховує на підвищений попит з боку банків.
А в лютому до списку бенчмарку під резерви планують додати новий вид держоблігацій, і це будуть нові облігації, які до цього часу не розміщувався, їх терміни розміщення поки не оголошуються. Старі ОВДП (ранніх випусків) до бенчмарку поки що включати не планують.
За словами фінансового аналітика ICU Михайла Демківа, банки повинні будуть тримати в резервах замість поточних майже 70 млрд суму приблизно вдвічі більше. Але половину резервів можна буде формувати за рахунок ОВДП.
«Нацбанк оголосив, які саме випуски дозволить зараховувати до резервів. Поки що це один випуск UA4000227045 з погашенням у серпні 2024 року. Мінфін вперше його розмістив цього тижня на досить невелику суму трохи більше 1 млрд грн.
Наступний тиждень обіцяє бути дуже цікавим. Схоже, ми побачимо значний попит на черговому аукціоні. Та й цифри щодо ліквідності банківської системи різко змінюватимуться», — зазначив він.
Коментарі - 6
Прибуток більшості Банків в 22 році впав!!! Збитки мають половина Банків, то хто буде купувати ОВДП, окрім Державних Банків, яким дістається левовий розподіл коштів від Казначейства на рахунки!!! Також і зобов’язання в резервуванні зростають!
Ліквідність Банківської системи не зменшиться, а навіть збільшиться, ОВДП ніяк не зв’яжуть об'єми в круговому оберті ОВДП МінФіна — Казначейство видатки- Банки!!! Надліквідність може зменшитись, якщо капітал вийде в реальний сектор економіки, а так тільки спостерігатимемо зміну перерозподілу капіталу в Банках! Ризик втрати ліквідності є великий для 50-60 Банків, хто ж гратиметься в ОВДП, при рефінансі в %.25!!!