Наступний рік буде роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030 року населення України скоротиться до 35 млн. Такий прогноз озвучила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім.
В Україні демографи прогнозують катастрофічне падіння народжуваності у 2023 році
►Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Скорочення населення
Втрати населення через війну та пов’язані з нею міграційні процеси науковиця оцінює як катастрофічні.
«Я мрію, щоб до 2030 року нас було 35 мільйонів. На жаль, цього може й не бути. Тому що війна триває, ми втрачаємо людей через надмірну смертність. Це не тільки загиблі, а й ті, хто вмирає через стреси, перевантаження, неякісне харчування, недостатність медичної допомоги», — сказала вона.
Також, за словами Лібанової, дається взнаки низький рівень народжуваності.
«Ми ще повною мірою цього не відчуваємо. Але 2023 рік буде роком катастрофічного падіння цього показника. Скажімо, для того, щоб мати просте відновлення поколінь, треба, аби одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13 — 2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року — ще менше, але скорочення ще не буде катастрофічним за рахунок дітей, які народилися в першій половині року. Дай Боже, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8», — наголосила демограф.
Читайте також: У 2020 році смертність українців удвічі перевищувала народжуваність
Міграція
Ще однією, кількісно найбільш болісною, але не такою страшною проблемою вона вважає міграцію. Адже люди, котрі втекли від війни за кордон, живі і є надія, що вони повернуться. А перспектива повернення, передусім, залежатиме від тривалості бойових дій та від умов, що формуватимуться після війни.
«Чим довше люди перебуватимуть за кордоном, тим більше вони адаптуються й намагатимуться залишитися там назавжди. Крім того, що довше триватиме гаряча фаза війни, то сильніше буде зруйновано нашу інфраструктуру — як виробничу, так і соціальну, передовсім житлову. Якщо у людей зруйноване житло і якщо в них немає роботи, їм не буде куди і для чого повертатися», — пояснила Лібанова.
Коментарі - 20
Вимирають вже райцентри, села вимерли ще в 90-х.
По Києву не скажеш, що населення зменшується, до повномасштабної війни «скворєшніки» розмітали ще на етапі котловану))) «інвєстори». Хто ж тепер ті котловани орендувати буде (навіть коли побудують), якщо населення зменшується.
Головне, що більшість цих «діячів» та їхні діти не планують жити в Україні. Тому й немає довготермінової стратегії розвитку.
Головна проблема — це державне управління з цьому питання, а воно відсутнє, тому що чиновники на місцях, переважно, бездарі і хабарники вони не політичні чи державні діячі. В Європі чиновники та бізнесмени не «рвутся» умовно в Київ, щоб зірвати куш та переїхати в ЄС на постійне місце проживання. Там працюють на місцях.