Впровадження цифрових технологій у різноманітних сферах життя розпочалось фактично відразу після появи перших комп'ютерів у 50-х роках минулого століття. Звісно, спершу цифровізація стосувалася лише дуже обмеженого кола сфер: науки, найбільших і найскладніших виробництв. Однак із розвитком технологій, поширення персональних комп'ютерів, а згодом смартфонів, цей процес прискорився.
Як цифровізація допомагає нам вчитись, заробляти і перемагати у війні
Ключовий поштовх для поширення цифровізації дав розвиток доступності Інтернету. Будь-то оптоволокно, 5G чи Starlink — постійний доступ до швидкісного інтернету полегшує контакти з цифровим світом.
Зараз цифровізація торкнулась практично всіх сфер життя: роботи, навчання, відпочинку. У широкому розумінні цифровізацією ми можемо назвати будь-який контакт із цифровою реальністю. Зокрема, те, що ви читаєте цю статтю на інтернет-сайті, — це приклад цифровізації медіа. У вужчому сенсі, це запровадження технологій, які дозволяють перенести «в цифру» і автоматизувати частину життя людини.
Давайте розберемо детальніше, як цифровізація впливає на різноманітні сфери нашого життя і які перспективи вона відкриватиме надалі.
Державні послуги
Для більшості з нас найочевидніший приклад цифровізації державних послуг — це створення додатку «Дія». Застосунок об'єднав у собі велику кількість сервісів, завдяки яким кожен має під рукою паспорт, водійське посвідчення, може отримати ряд довідок, відкрити ФОП, сплатити податки чи штрафи.
Разом із тим, сервіс дозволяє підписувати документи чи передавати свої дані для реєстрації у інших компаніях, наприклад, щоб відкрити банківський рахунок. Такий самий сервіс верифікації клієнтів через «Дію» восени цього року став доступний на криптобіржі Binance. На практиці це означає, що якщо раніше треба було вручну вводити свої персональні дані, потім надсилати скан документу і чекати, доки система підтвердить, що все сходиться, то зараз можна підтвердити свою особу лише в декілька кліків.
Цифровізація державних послуг дозволяє не лише спростити життя громадян, але й заощадити бюджетні кошти. За оцінками консалтингової компанії McKinsey & Company максимальне використання цифровізації у цій сфері дозволить у всьому світі щорічно заощаджувати $1 трлн на рік.
Критики державної цифровізації звертають увагу, що технології дозволяють слідкування за громадянами. Це і можливість відслідковування переміщень, завдяки додаткам у смартфоні, і аналіз витрат, системи розпізнавання облич через камери вуличного спостереження. Найяскравіший приклад масового контролю — Китай, який протестував цю систему під час ковіду. Однак, як влада використовуватиме цифровізацію в конкретних країнах, залежатиме від виборців.
Еволюція в навчанні
Багато людей сприймають цифровізацію освіти, як перехід на систему онлайн-навчання, що набуло популярності у всьому світі, а в Україні його змушені ще частіше застосовувати через війну. Насправді ж, це величезний комплекс використання різних програм, додатків та інших цифрових ресурсів для електронного навчання як дистанційно, так і безпосередньо в школі чи університеті.
У світі сформовано величезний ринок освітніх технологій, який прийнято називати EdTech. Минулого року обсяг цього ринку оцінювався у $106 млрд, а за прогнозом Всесвітнього економічного форуму, до 2025 року він сягне $342 млрд. До 2030 року, очікує Grand View Research, його обсяг становитиме майже $430 млрд.
Одна з ключових переваг цифровізації навчання полягає в тому, що освіта стає доступнішою для будь-кого і будь-де, стираючи грані між країнами та великими чи малими населеними пунктами.
Нові медичні технології
Медицина — ще одна галузь, де ми вже можемо бачити результати цифровізації. Найпростіший приклад в Україні — це сервіси, які дозволяють дистанційно записатись на прийом до лікаря чи вакцинацію, підібрати сімейного лікаря тощо. Також зростає популярність онлайн-консультацій.
Однак, це лише верхівка айсберга змін, які запроваджуються у всьому світі. Сучасні технології дозволяють не лише спілкуватись лікарю з пацієнтом, але оперативно передавати результати досліджень, аналізів тощо. Завдяки цьому медичні працівники в одній частині країни за потреби можуть оперативно консультуватися з вузькопрофільними спеціалістами в іншій.
Вже зараз у різних частинах світу відбуваються дистанційні операції, коли безпосередньо процедуру проводить робот, а керує ним хірург, який перебуває за сотні чи тисячі кілометрів. Із впровадженням технологій VR такі процедури ставатимуть масовішими.
Ще один приклад цифровізації в медицині — це гаджети, які відслідковують стан здоров'я і за потреби можуть самостійно зв'язатися з медиками.
Метавсесвіти та Web 3.0
Вже мабуть всі чули про будівництво Web 3.0, але вкрай мало людей розуміють, що це і чим новий інтернет відрізнятиметься від попереднього. Якщо говорити коротко, то Web 1.0 передбачав, що користувачі можуть лише споживати контент. Наприклад, читати новини або скачувати фільми. Відлік Web 2.0 умовно відраховують з 2004 року, коли почали масово розвиватись соціальні мережі. З цього часу користувачі самі почали створювати контент. Будь-то написання блогів, зйомки відео чи просто коментарі. Навіть лайки — це елемент нової взаємодії з контентом, адже споживач сам його просуває.
Web 3.0 зараз перебуває лише на етапі розробки, а тому ще ніхто не може спрогнозувати, яким він буде в результаті, але, за прогнозами аналітиків, він базуватиметься на ряді ключових принципів:
-
децентралізація — дані зберігатимуться не на єдиних серверах, а розподіляться між користувачами;
-
зниження цензури;
-
поширення штучного інтелекту, який вгадуватиме запити користувача і надаватиме відповіді ефективніше, ніж нинішні пошукові алгоритми;
-
інтернет речей, тобто взаємодія різних предметів із користувачем, — холодильник, який сам замовляє продукти, чи електрочайник, який вмикається у потрібний час — це лише перші ластівки цього процесу.
Один із ключових елементів Web 3.0 — це метавсесвіти, тобто віртуальні простори. Хоча практично всі технологічні гіганти вже вкладають мільярди доларів у їхній розвиток, ніхто насправді не знає, як вони працюватимуть на практиці. Передбачити деталі майбутніх метавсесвітів — це приблизно те ж саме, що передбачити Youtube чи Netflix у 1991 році, — тобто здогадувались, що колись люди зможуть дивитись «телевізор» в Інтернеті, але як саме, описати ніхто не міг. Найімовірніше, доступ до метавсесвіту користувачі отримуватимуть через спеціальні гаджети на зразок сучасних VR-окулярів і зможуть у віртуальному просторі взаємодіяти з іншими користувачами, навчатись чи грати в ігри.
Розвиток Web 3.0 нерозривно пов'язаний з криптовалютами, оскільки вони так само ставлять за мету децентралізацію. Більш відомі криптовалюти, такі як біткоїн чи ефіріум, часто використовуються як платіжні засоби. Також величезна кількість проєктів створює власні токени, пов'язані, наприклад, із новими системами збереження і передачі даних, стрімінгом, забезпеченням конфіденційності. Також метавсесвіти створюють власні токени, які використовуватимуться як внутрішні кошти.
Очікується, що з розвитком таких проєктів зростатиме ціна відповідних токенів, а також всього ринку криптовалют. Для того, щоб інвестувати у перспективні криптовалюти, не обов'язково самому бути клієнтом сервісів, які стоять за ними. Замість цього можна підібрати портфель з різних перспективних монет. Зробити це можна, наприклад, на криптобіржі Binance. Її перевага у широкому виборі токенів, які доступні для інвестицій, — на сьогодні їх вже майже 400.
Особисті фінанси
Фінансовий сектор — один із тих, який в останні роки зазнав кардинальних змін. Яскраві приклади: зменшення готівки, поява необанків, віртуальні кредитні картки, розрахунки завдяки телефону чи смарт-годиннику.
Ще вагоміший приклад цифровізації цієї сфери — поява криптовалют. Із самого початку біткоїн позиціонувався, як спосіб зробити децентралізовані фінанси поза впливом банків і урядів. Криптовалюти дозволили прискорити перекази коштів, зменшити комісії за це, зберігати заощадження на холодних гаманцях, подалі від банківської системи.
З'явилися й нові можливості для заощаджень. Наприклад, криптобіржа Binance пропонує розміщувати депозити у різноманітних токенах, ставки за вкладами для деяких монет сягають 50%. При цьому розміщувати можна як строковий, так і депозит до запитання. Завдяки останньому, коли виникне бажання купити іншу монету або вивести кошти на свою картку, це можна буде зробити оперативно.
Спрощуються останнім часом і розрахунки криптовалютою. Так, Binance пропонує своїм клієнтам криптокартку, якою можна розраховуватись фактично у всіх тих самих магазинах, що і звичайною банківської карткою. Процес конвертації відбувається в момент розрахунку, а всі інші кошти продовжують зберігатись у крипті.
Соціальне значення
Сучасні технології вже частково змінили і продовжують змінювати державну допомогу. Приклад, із яким вже познайомились українці, — виплати коштів за вакцинацію на картки «єПідтримка» з можливістю витратити їх лише у певних категоріях магазинів. Очікується, що завдяки криптовалютам подібний механізм буде ще легше впроваджуватись у всьому світі, адже в блокчейні можна прописати, на що дозволено витрачати криптовалюту. Наприклад, заборонити купувати алкоголь чи робити ставки в казино. Це зробить використання соцдопомоги свідомішим та може стати механізмом для запровадження безумовного базового доходу.
Можливість швидкого переказу і низькі комісії зробили криптовалюти ефективним інструментом підтримки України під час війни. Рахунки для отримання переказів у крипті відкрили як урядові, так і приватні фонди. За даними аналітичної компанії Crystal Blockchain, 44 українські фонди та волонтерські організації приймають пожертви в крипті. А загалом у криптовалюті вдалося зібрати близько $180 млн. Ці цифри можуть бути навіть більшими, адже не всі ініціативи враховувались.
Активно допомагала Україні й криптобіржа Binance. Вже в перші дні після повномасштабного російського вторгнення біржа зробила одне з найбільших приватних пожертвувань для українських біженців у розмірі $10 млн. Крім цього, Binance надавала щомісячну допомогу в еквіваленті $75 для понад 5 тис. вимушених переселенців.
Під час війни криптоспільнота продемонструвала не лише значення технологій, але й готовність об'єднуватись та допомагати один одному.
Коментарі - 6