Падіння крипторинка спровокувало масова втеча інвесторів із четвертої у світі за оборотами криптобіржі FTX. Заспокоїти ринок не змогло навіть оголошення про її придбання найбільшим гравцем на ринку — Binance. Найбільшу угоду на крипторинку можна без перебільшення назвати розбійницьким захопленням. Оскільки засновник Binance Чанпен Чжао навіть не приховував, що приклав руку до створення проблем у FTX.
Біткоїн на піку падіння дешевшав на 17%: хто знову обвалив крипторинок
Що трапилося
«Золотий хлопчик» крипти, наймолодший мільярдер світового списку Forbes-2021 Сем Банкман-Фрід вимушено продає FTX. Біржа FTX займає 4 місце за обсягом добових торгів: за останні 24 години він становив близько $4 млрд. На платформі представлено 321 криптовалюти та ведуться торги 511 парами монет.
Про угоду у Twitter написав глава Binance Чанпен Чжао. Він повідомив, що FTX сьогодні звернулася за допомогою до Binance через серйозну кризу ліквідності. Щоб захистити користувачів, майданчик підписав лист про наміри придбати FTX.com та допомогти покрити кризу ліквідності, зазначив Чжао.
З його повідомлення випливає, що найближчими днями буде проведено процедуру due diligence. Однак ситуація динамічна, Binance оцінює її в режимі реального часу та має право відмовитися від угоди у будь-який момент.
Банкман-Фрід також у Twitter повідомив, що в результаті операції всі активи клієнтів FTX будуть повністю (1:1) забезпечені, а окремий твіт присвятив спростуванню інформації про конфлікт між Binance та FTX. Хоча сварка між Чанпеном та Фрідом, двома головними знаменитостями криптосвіту та колишніми партнерами, відбувалася публічно.
Як у FTX виникли проблеми
Очевидні проблеми на біржі FTX почалися у вихідні, після того як СЕО Binance повідомив, що його компанія має намір продати токени FTT, що залишилися у неї, протягом декількох місяців. Курс нативного токена біржі FTX (FTT) за добу впав на 23%. Ціна монети опускалася до $14,6, оновивши мінімум із січня 2021 року.
Рішення Binance було озвучено після статті, опублікованої 2 листопада на авторитетному галузевому сайті Coindesk. У ній розповідалося, що як мінімум 40% активів трейдингової компанії Банкмана-Фріда Alameda Research припадає на низьколіквідну криптовалюту FTT, випущену його ж біржею FTX. Інвестори відреагували вкрай нервово: вони справедливо припустили, що будь-який великий продаж FTT може обвалити всю систему, пояснює WSJ.
Позиції Binance в токені FTT досить вагомі — $580 млн. Вони сформувалися після того, як компанія Чанпена — раннього інвестора FTX, в 2021 році продала свою частку за $2,1 млрд. У твіті Чанпен пояснив: «Це просто ризик-менеджмент, здобуття уроків з кейсу LUNA. Ми підтримували [FTX] раніше, але не гратимемо в любов після розлучення. Ми не виступаємо проти будь-кого. Але ми не підтримаємо людей, які лобіюють проти інших гравців за їхніми спинами».
Чому посварилися Фрід та Чанпен
Три роки тому Фрід і Чанпен були партнерами, а Bloomberg навіть називає Банкмана-Фріда учнем Чанпена. Минулого року Фрід у 29 років став наймолодшим мільярдером у списку Forbes зі статком $22,5 млрд і всерйоз зібрався робити політичну кар'єру. Він заявляв, що криптобізнес — це не мета, а засіб, і під час проміжної передвиборчої кампанії витратив $40 млн на підтримку політиків (насамперед Демпартії).
На виборах 2024 року Фрід обіцяв витратити на політичне спонсорство ще $100 млн, а то й $1 млрд. При цьому він публічно активно лобіював законопроект DCCPA, який називають «вбивцею децентралізованих фінансів» — він пропонує жорстко зарегулювати криптовалютний ринок, де-факто позбавивши його учасників анонімності.
Чанпен же, навпаки, завжди був затятим противником обмежень і цього літа навіть покинув США, оголосивши, що Binance тепер немає центрального офісу, який можна було б регулювати.
Банкман-Фрід відповів на звинувачення: він написав, що «конкурент намагається виступити проти нас за допомогою брехливих пліток» і запропонував Чанпену «працювати разом на благо екосистеми». Але процес уже було запущено. У ніч із понеділка на вівторок за американським часом FTT обвалилася на 30%, а за минулі три доби інвестори вивели з FTX $6 млрд. Вже за кілька годин дві біржі оголосили про угоду.
Як криза FTX вплинула на ринок
Криза FTX — вже як мінімум четвертий криптовалютний крах у 2022 році (до цього були кейси Luna/UST, Celsius, Three Arrows Capital), що розвивається за сценарієм типового bank run: дізнавшись про можливі проблеми з ліквідністю криптопроекту, інвестори біжать забирати гроші, і криза стає самоздійснюваною. Відмінність історії FTX — у тому, наскільки відкрито в «кризі довіри», яка завершилася недружнім поглинанням, брав участь прямий конкурент.
Оголошення про угоду поки що не змогло заспокоїти ринок — біткоїн у вівторок увечері на піку падіння дешевшав на 17% разом із усіма основними криптовалютами. Сама по собі угода між двома такими великими гравцями може непередбачуваним чином змінити архітектуру крипторинка, а якщо вона не відбудеться (сторони поки не підписали угоду, що зобов'язує), то криза може продовжити розвиватися і перекинутися на інші сегменти ринку, пише Bloomberg.
Незалежно від того, як розвиватиметься ситуація далі, по репутації криптовалютних проектів завдано чергового удару. «Такі угоди ніколи не були б дозволені на Уолл-стріт, але часто відбуваються на цьому жорсткому ринку, який через десятиліття після заснування залишається майже нерегульованим», — пише Bloomberg.
Криза FTX посилить позиції прихильників жорсткого регулювання ринку, а інвесторам має нагадати, що навіть найнадійніші криптопроекти не захищені від краху, який може статися за лічені дні або навіть годинник.
Коментарі - 13
Ну и мы и держимся подальше от «рынка», к нашему счастью. Как и от казино. Кто-то рубит капитал, кто- то проигрывает все, каждому свое, но злорадствовать вот с таких кейсов вы даёте нам повод, а мы вам нет