Мережі мобільного зв'язку України стикнулися з найбільш складним викликом — регулярним відключенням електропостачання. Як перебої з електроенергією впливають на мобільний зв'язок та інтернет, чому операторам потрібен особливий статус, Mind розповів телеком-експерт Роман Химич. «Мінфін» вибрав головне.
Чому при перебоях зі світлом зникає інтернет і можливість дзвонити по мобільному
З якими технічними проблемами стикнулися оператори
Не кожна базова станція має джерело резервного живлення, а саме дизель-генератор із запасом палива. Тому є кілька неочевидних причин — необхідність гарантування безпеки цього обладнання, а також часто відсутність місця для його розміщення поблизу базової станції. Особливо ця проблема є актуальною для міст.
Так, у сільській місцевості практично кожна вишка мобільного зв'язку розташовується на майданчику пристойних розмірів, де є місце і для генератора. Але в містах оренда кожного квадратного метра суттєво вища.
Як результат, більшість базових станцій у містах для резервного живлення використовують лише акумулятор дуже обмеженої ємності, якого вистачає лише на кілька годин роботи. Більш тривалі вимкнення зазвичай розглядалися як щось екстраординарне.
На жаль, виклики воєнного часу просто не передбачені регламентами операторських компаній. Під час занадто частих тривалих відключень акумулятори не встигають заряджатися, оскільки на це потрібна майже доба й навіть більше. Деякі з них зовсім вийшли з ладу та потребують заміни. Ось так і виходить, що зі зникненням напруги в будинкових мережах може зникати мобільний зв'язок.
Читати також: Як Мінцифри забезпечить Україну інтернетом під час блекаутів
Чому операторам потрібен особливий статус
На сьогодні об'єкти мобільного зв'язку, за дуже рідкісним винятком, не мають статусу захищених споживачів електроенергії. Цей статус мають водоканали та інші інфраструктурні підприємства, медичні установи та інші організації, що мають критичне значення для життя суспільства.
У разі аварій і віялових відключень захищені споживачі отримують електроенергію, доки є найменша можливість.
Власне, одне із завдань віялових відключень — зберегти подачу енергії захищеним споживачам.
Як підтвердив представник одного з мобільних операторів України в приватній бесіді, «однозначно ми зацікавлені в отриманні такого статусу, тому що живлення для мережі — це все. Так, усі наші базові станції мають резервні батареї, але навіть резервним батареям після використання при відключеннях електроенергії потрібен час на зарядку, якого, з досвіду останніх вимкнень, не завжди достатньо. Тому питання критичне для нас».
Звичайно отримання статусу захищеного споживача має на увазі залучення додаткових ресурсів і дій із боку оператора та дозвільних органів в разі підключення нових та перепідключення наявних об'єктів. Це не станеться раптово. Однак вирішення цього непростого завдання є важливим для забезпечення стабільної роботи інфраструктури зв'язку загалом.
Крім того, щоб користуватися захищеним електроживленням, операторам знадобляться виділені лінії та окрема процедура їхнього підключення. Також вирішення питання передбачає залучення капітальних інвестицій і проведення масштабного будівництва по всій країні. Так, в Україні налічується близько 100 000 базових станцій мобільного зв'язку та тисячі об'єктів телекомунікацій. Однак іншого виходу, схоже, ми не маємо.
Читати також: СЕО lifecell: Якщо станція опиняється в руках окупанта, ми перетворюємо її на груду металу
Коментарі - 21
Велике крадівництво продовжується…
https://www.rbc.ua/rus/news/kompaniya-blizkoyi-podrugi-reznichenka-otrimala-1667380950.html
Не знаю, на каких вышках стоят такие аккумы. У меня в посёлке связь пропадает через 10 минут. Причём у всех трёх операторов. Какие там часы…
https://minfin.com.ua/2022/11/01/94878787/
https://minfin.com.ua/2022/11/03/94995467/
Просто в этот момент все доступные энергоресурсы задействуются хакерами, которые забивают все каналы связи перекачкой файликов с серверов российских банков.
1) переведіть телефон у мережу 2G, вона більш енергоефективна…
2) не дивитися ролики в інтернеті, (80−90% трафіку це перегляд відеоконтенту, цей показник напряму впливає на розрядку батареї)
базові станції спокійно можуть переживати відключення світла на 4 години…
з особистого досвіду, най витриваліші батареї у лайфселл(4-3G)– 3.5 год, водафон(3G) – 3 год, київстар(3G) – 2 год.(район м. Героїв Дніпра)