Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна отримала від міжнародних донорів майже $22 млрд фінансової допомоги. Ця сума могла бути майже вдвічі більшою, з огляду на заяви найбільших донорів. Про це пише Forbes.
Україна отримала від донорів на $13 мільярдів менше, ніж обіцяли
Допомога Україні
17 жовтня Україна розпочала переговори з МВФ щодо нової програми фінансування, яка може розпочатися у 2023 році.
«Наступного року наша робота з донорами залежатиме від співпраці з Фондом», — говорив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Проєкт бюджету 2023 року передбачає залучення від партнерів $38 млрд протягом наступного року. З початку вторгнення Росії Україна отримала майже $22 млрд допомоги, український уряд сподівається на ще близько $13 млрд.
Читайте: До України від ЄС надійшли 2 мільярди євро макрофінансової допомоги
Найбільші донори
Найбільші донори серед країн — США, Канада, Німеччина та Велика Британія, серед інституційних інвесторів — Євросоюз, Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк та Світовий банк.
Втім, обсяг обіцяних коштів — майже вдвічі більший. Особливо помітні розбіжності між обіцянками та реальними діями — від Євросоюзу, який до останнього часу надав лише 25% анонсованих коштів. 18 жовтня статистика покращилася: уряд підтвердив надходження від ЄС ще 2 млрд євро.
2023 рік
Проблема зовнішнього фінансування наступного року буде так само гострою, як і зараз. Через падіння економіки та збільшення воєнних видатків країна щомісяця потребує близько $5 млрд на покриття бюджетного дефіциту.
Частину коштів дає Національний банк, «друкуючи» гроші. Але використання цього механізму потребує обережності, щоб не спровокувати неконтрольованої інфляції, яка прискорилась до 24,6%. Тому важливим джерелом коштів для уряду є допомога міжнародних партнерів.
Читайте: США оголосили про нову військову допомогу Україні на $725 мільйонів
Що кажуть експерти
Головною перепоною є бюрократія, говорить експерт Центру економічної стратегії Максим Самойлюк. Певний час виділення грошей блокувала Німеччина, потім виникали інші проблеми, що не потрапляли в публічний простір, вважає він. 5 млрд євро від ЄС можуть надійти цього місяця, прогнозує Самойлюк, хоча ці кошти очікували у вересні.
Є інші причини, окрім бюрократії (узгоджень, перевірки ризиків, позицій різних установ, страхування та гарантій), говорить експерт CASE Україна Євген Дубогриз. Система допомоги розроблена для мирного часу і погано працює під час війни, коли діяти треба швидко, пояснює він. Про політичні чинники чи «російські каверзи» не йдеться, вважає Дубогриз.
Читайте: Саудівська Аравія виділила Україні $400 мільйонів гуманітарної допомоги
Нерегулярне надходження коштів — це одна з причин, чому доводиться вдаватися до емісії грошей, говорить фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. На щастя, деякі країни більш гнучкі й допомагають Україні, додає він.
Нагадаємо
Як писав «Мінфін», наразі держбюджет України тримається переважно на зовнішніх вливаннях — допомозі та позиках іноземних партнерів.
Міністр фінансів Сергій Марченко минулого тижня назвав цифри: з початку повномасштабного вторгнення РФ наша країна отримала з-за кордону підтримку на $20,7 млрд. Гранти/безповоротна допомога склала близько половини цієї суми. Решта — борги.
Коментарі - 6
По факту США хочет, чтобы нас содержал ЕС, а ЕС бы перезимовать для начала.
-----
Лидер Республиканской партии в Палате представителей США Кевин Маккарти выразил намерение сократить помощь Украине, если партия победит на промежуточных выборах в ноябре, пишет Bloomberg.
«Я думаю, что люди будут сидеть в условиях рецессии и они не будут выписывать Украине чек» — сказал Маккарти в интервью Punchbowl News.
«В то время как поддержка Украины в борьбе против российского вторжения по-прежнему пользуется поддержкой обеих партий в Конгрессе, фракция республиканцев, поддерживающих позицию бывшего президента Дональда Трампа „Америка прежде всего“, ставит под сомнение роль США в предоставлении оружия и другой поддержки», — пишет Bloomberg.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Мінфін США .
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на обізнане джерело.
Цей транш є частиною пакету так званої макрофінансової допомоги на загальну суму 9 млрд євро, про яку ЄС вперше оголосив у травні.
За даними іншого джерела, наступні платежі в розмірі 2,5 млрд євро та 500 млн євро очікуються у другій половині листопада та грудні відповідно. У серпні було виплачено близько 1 мільярда євро.
Зазначається, що виплати були здебільшого затримані через торг між країнами-членами ЄС щодо умов пакету. Водночас домовленості про те, як структурувати остаточні 3 млрд євро пакету та майбутню підтримку, ще не досягнуто.
Як пише видання, це фінансування потрібне для підтримки економіки України на плаву та покриття основних витрат, таких як зарплати, пенсії та державні витрати.
Нагадаємо, Європейський Союз збільшить пряму військову допомогу для Збройних сил України до суми, що перевищує 3 млрд євро.