Вже з наступного року наші податківці в автоматичному режимі зможуть отримувати від іноземних банків 47 країн світу інформацію про рахунки українців. Аналогічною інформацією про рахунки нерезидентів автоматично ділитимуться і наші банкіри. Про це на своїй сторінці у фейсбук розповідає Марина Дмитрієва, директор та засновник Golden Business Group (спеціалізується на послугах у сфері бухобліку та аудиту).
Банки почнуть зливати інформацію про клієнтів іноземним податківцям
Що відбувається
Україна продовжує брати участь у міжнародній боротьбі з ухилянням від сплати податків. Щоб підвищити прозорість та надійність податкової системи в рамках реформ, наша країна впроваджує міжнародні стандарти звітності CRS. Для цього розпочинає автоматичний обмін фінансовою інформацією з країнами-партнерами по CRS — всього їх 47.
Впровадження стандарту CRS є обов’язковою умовою для приєднання України до міжнародної системи обміну інформацією. Він відбувається в рамках багатосторонньої угоди про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки. До цієї угоди Україна приєдналася в серпні цього року.
Для того, щоб цей обмін став можливим, 14 жовтня Кабмін своїм рішенням погодив проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки».
Що це означає
Єдиний стандарт, або Common Reporting Standard — це документ, що був розроблений у рамках ОЕСР, який передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією між державами.
Фактично, це вимога про збирання та розкриття податкової інформації фінансовими організаціями країн/юрисдикцій, що запроваджена з метою боротьби з ухиленням від сплати податків та захисту податкових систем.
За повідомленням Урядового порталу, основні зміни до Податкового кодексу України, що передбачаються законопроєктом, встановлюють:
- вимоги для фінансових агентів застосовувати правила Стандарту CRS під час здійснення належної комплексної перевірки (due diligence) фінансових рахунків та подавати до ДПС інформацію про фінансові рахунки власників рахунків, які є податковими резидентами інших юрисдикцій — партнерів із обміну інформацією;
- функції та права контролюючих органів для забезпечення отримання інформації, необхідної для обміну, відповідно до Стандарту CRS;
- вимоги щодо мінімального терміну зберігання документів та порядку надання контролюючому органу таких документів деякими суб'єктами господарської діяльності;
- порядок отримання інформації для податкових цілей контролюючим органом, відповідно до Стандарту CRS та на запит від компетентного органу іноземної юрисдикції на підставі міжнародного договору;
- ефективний механізм контролю щодо дотримання вимог стандартів фінансовими агентами.
Що саме зміниться
За новими нормами, з 1 січня 2023 року всі банки України щорічно передаватимуть Державній податковій службі України (ДПСУ) відомості про рахунки всіх нерезидентів — юридичних і фізичних осіб, приватних фондів і трастів. Далі ДПСУ направлятиме отримані дані до країн податкового резидентства власників рахунків.
Українські податківці натомість автоматично й щорічно отримуватимуть відповідну звітну інформацію від країн-партнерів по CRS.
За що каратимуть
Попри те, що механізм запрацює лише після завершення війни, готуватись до нових правил варто вже зараз.
Штрафи за порушення норм звітності CRS шалені: від 0,5−100 мінімальних зарплат до 1 % річного доходу підзвітного банку.
Тож банкіри напевно намагатимуться уникати помилок у звітності. Це означає, що якнайшвидше треба провести інвентаризацію іноземних рахунків, у тому числі особистих, та при необхідності розгляньте доцільність закриття деяких із них.
Коментарі - 11
Счёт в банке открывается на основании договора между тобой и банком.
Обе стороны этого договора имеют право его расторгнуть:
* ты имеешь право закрыть свой счёт и не объяснять банку какая шиза заставила тебя это сделать
* банк имеет право закрыть твой счёт и не объяснять тебе как клиенту почему они решили избавиться от того что им создаёт проблемы
Это типо мои деньги — совсем не мои ?
При чём тут вообще твои деньги если речь о банковском счёте. Забирай свои деньги и иди куда хочешь.
І ця людина розповідає мені що вона краще за мене знається на банківських рахунках.