Європейська комісія (ЄК) готується у вівторок, 18 жовтня, вжити пакету заходів щодо стримування цін на газ, включаючи тимчасовий механізм обмеження цін на найбільшій газовій біржі Євросоюзу в Нідерландах (TTF) через динамічне ціноутворення. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на проєкт документа про заходи щодо стримування цін.
Європа хоче запровадити динамічне обмеження ціни на своїй найбільшій газовій біржі
► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Що відомо
Планується, що пакет заходів обговорюватиметься на саміті лідерів Євросоюзу 20−21 жовтня у Брюсселі.
Раніше в жовтні президент ЄК Урсула фон дер Ляйєн заявила, що ціноутворення на TTF перестало відображати енергетичну реальність після того, як Росія скоротила постачання до Європи, а частка газу, що постачається з Москви, впала з 40% приблизно до 7%. Тимчасовий механізм, розроблений ЕК, встановить динамічну цінову межу для трансакцій з ф'ючерсами на TTF, основний індекс цієї біржі є еталоном для всього газу, що торгується в Європі.
«Це допоможе уникнути крайньої волатильності та підвищення цін, а також спекуляцій, які можуть призвести до труднощів у постачанні природного газу до деяких держав-членів», — наголошується в проєкті документа Єврокомісії, з яким ознайомився Bloomberg.
Динамічне ціноутворення передбачає математичний (алгоритмічний) підбір ціни на певний товар або послугу в конкретний момент часу з урахуванням зовнішніх факторів на ринку (попит, пропозиція, ціни конкурентів і т.п.).
Проєкт ще може змінитися до вівторка, коли його має ухвалити Європейська комісія. Вона не коментує документи, які не було опубліковано. Лідери країн ЄС обговорять пакет на саміті 20−21 жовтня у Брюсселі.
Проєктом документа передбачається:
- Динамічне обмеження цін буде введено в дію, доки ЄС працює над новим ціновим еталоном для зрідженого природного газу (ЗПГ). Новий індекс буде запущено до кінця 2022 року, а стандарт, як очікується, буде доступний до наступного сезону наповнення газових сховищ, на початку 2023 року.
- Стрибки цін на енергетичні деривативи під час торгів протягом дня будуть обмежені ціновим коридором. Цей захід покликаний «забезпечити надійніший механізм ціноутворення» та захистити енергетичні компанії регіону від різких стрибків цін, щоб забезпечити постачання у середньостроковій перспективі. Італія, Греція, Польща та Бельгія тиждень тому запропонували діапазон коливань цін трохи більше ніж 5%. На їхню пропозицію, діапазон цін має регулярно переглядатися, з урахуванням ключових показників ринку енергоносіїв, у тому числі цін на сиру нафту, вугілля та газ у Північній Америці та Азії.
- ЄК планує впровадити інструменти для підвищення ліквідності на енергетичних ринках шляхом збільшення ліміту клірингових операцій (безготівковий взаємозалік) для контрагентів не з фінансового сектора до €4 млрд та розширення списку активів, які можуть бути використані як забезпечення угод протягом одного року.
- Єврокомісія також хоче зміцнити платформу спільних закупівель газу, яка координуватиме поповнення його запасів. Вона прогнозує, що у разі, якщо запаси в газосховищах будуть вичерпані наприкінці цієї зими, досягнення мети заповнення на 90% до листопада 2023 року може виявитися складнішим, ніж цьогорічного опалювального сезону. План дій полягає в тому, щоб зобов'язати держави-члени ЄС спільно закуповувати газ, що становить не менше ніж 15% їх запасів та сформувати європейський консорціум енергетичних компаній для закупівель. Російські джерела постачання будуть виключені з участі у ньому.
- Ряд країн закликали розірвати зв'язок між цінами на газ та електроенергію. Вони пропонують запровадити обмеження цін на пальне, яке використовується для виробництва електроенергії, але цю ідею ЄК поки що не планує реалізовувати. У проєкті пакета заходів йдеться, що така модель призвела до зниження цін в Іспанії та Португалії, але вона несе деякі ризики, якщо буде впроваджена по всьому ЄС.
Коментарі - 2
Про це заявив глава «Газпрому» Олексій Міллер, пише Комерсант.
За його словами, встановлення граничної ціни на російський газ є нібито «порушенням контрактів».
«Насправді ми керуємося тими контрактами, які підписані. Таке одностороннє рішення — це, звісно ж, порушення істотних умов контракту, яке тягне за собою припинення поставок», — сказав Міллер.
А спроба перевести оплати за рублі це не порушення умов договорів??? Ти диви як заспівало мурло рашистів.
Таке рішення було прийнято з метою забезпечення проходження Китаєм опалювального сезону.
Як пише видання, поповнення газових сховищ країнами Європи та рекордно високі витрати на доставку «знизили привабливість повторної доставки палива» з КНР.
Як зазначається в матеріалі, рішення Китаю може посилити енергетичну кризу в регіоні в разі холодної зими.