Росія заробила щонайменше $530 млн на продажі краденого з України зерна. Про це йдеться у спільному розслідуванні Associated Press (AP) та PBS.
Росія отримала близько $530 мільйонів за продаж викраденого українського зерна
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
У ході розслідування з'ясувалося, що до крадіжки українського зерна причетні понад три десятки суден, які здійснили близько 50 рейсів із вивезення зерна з окупованих Росією територій України до Туреччини, Сирії, Лівану та інших країн.
Один із прикладів
9 липня у Мелітополі у важковози було завантажено зерно, яке прибуло до Феодосійського порту в Криму. Там його перевантажили на «Лаодікею», після чого з вимкненим транспондером повезли до Лівії та Сирії.
Згідно з документами, пунктом відправлення «Лаодікеї» був Кавказ. Але тамтешній порт надто дрібний для такого великого судна, натомість Феодосія (де воно було помічено на супутникових знімках) якраз підходить.
«Лаодікея» — одне із трьох суден, якими володіє сирійська державна компанія Syriamar Shipping. При цьому з 2015 року вона перебуває під санкціями США. Ці судна здійснили щонайменше 10 рейсів з окупованого узбережжя України до Сирії, Лівії та Туреччини.
Читайте також: Україна у серпні експортувала майже 2 мільйони тонн зернових
Також до викрадення українського зерна причетна російська державна «Об'єднана суднобудівна корпорація», яка забезпечує військово-морський флот РФ кораблями та підводними човнами. Через дочірню компанію Crane Marine Contractor вона придбала три судна, які здійснили щонайменше 17 рейсів від окупованої України до Туреччини та Сирії.
Так, судно «Михайло Ненашев» вирушило з Севастополя з вимкненим транспондером і 25 червня прибуло до турецького порту Дертіол і розвантажило зерно. Причал, куди прибуло судно, належить турецькій компанії, якою володіє наближений до Путіна російський олігарх Віктор Рашніков. За документами «Михайло Ненашев», як і «Лаодікея», завантажився зерном у Кавказі.
В окремих випадках супутникові знімки фіксували, як російські кораблі перевантажували зерно на інші просто в море — біля берега окупованого Росією Криму.
Читайте також: «Зерновий коридор». Експорт через морські порти України за тиждень зріс у 2 рази
Покупці зерна
За даними розслідування, можливо, покупцем краденого українського зерна могла бути Туреччина. Вже згадані «Лаодікея» та «Михайло Ненашев» іноді прибували в порти з елеваторами, якими володіє державна структура — Зернова рада Туреччини.
У червні турецька влада заявила, що не знайшли доказів, що підтверджують прибуття в країну викраденого зерна з України.
Коментарі - 3
Про це повідомляє Bloomberg.
Як пише видання, державний імпортер енергоносіїв Туреччини Botas прагне перенести частину платежів на 2024 рік. Переговори ведуться після укладення угоди між двома країнами, що дозволяє Botas виплачувати 25% своїх зобов’язань в рублях, а не в доларах.
Турецька сторона поки не зверталася з офіційним запитом щодо відтермінування — це стане можливим, коли BOTAS отримає відповідну пропозицію від російського «Газпрому».
Раніше президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що обговорював ціни на газ з президентом Росії Володимиром Путіним і сподівається отримати знижку.