Інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості України у першій половині 2022 року впав до 2,17 бала з 5 можливих. Це значення — найнижче з 2013 року. Про це йдеться у дослідженні Європейської бізнес асоціації (ЄБА).
ЄБА: Війна відкинула інвестиційну привабливість України до рівня 2013 року
► Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Падіння показників
Пів року тому показник індексу складав 2,73 бали. Для порівняння, під час активної фази пандемії covid-19 індекс знижувався до 2,4 бала, а за часів Євромайдану — до 1,8 бала, що досі є найнижчим значенням за весь час проведення дослідження.
Оцінка генеральними директорами інвестиційного середовища в Україні погіршилась. Відсоток топменеджерів, які вважають його вкрай несприятливим, зріс удесятеро — з 5% до 53% за останні пів року.
Ще 34% вважають його радше несприятливим. Нейтрально оцінюють поточний інвестклімат 9% директорів та ще 4% вважають його сприятливим.
Дивіться відео: Як інвестувати під час та після війни. Якою буде інвестиційна привабливість України
Найбільше позитивних оцінок ділового середовища було отримано від представників юридичного та консультаційного бізнесу, а також підприємств FMCG сфери.
Прогнози інвесторів
Оцінка піврічної динаміки інвестклімату також значно погіршилася. Негативну динаміку спостерігають 79% інвесторів, ще 17% вважають, що діловий клімат не зазнав істотних змін.
Дещо кращі прогнози на наступні шість місяців. Тільки 38% очікують подальшого погіршення ситуації, тоді як 36% вважають, що інвестклімат не зазнає суттєвих змін, а 26% прогнозують його покращення до кінця року.
Попри війну, 91% компаній ЄБА планують продовжувати роботу на ринку України, а 55% мають намір інвестувати в Україну навіть у воєнний час. 12% вважають, що новим інвесторам вигідно заходитиме в Україну цього року, хоча 57% респондентів із цим не згодні.
Причина падіння індексу
Воєнна агресія Росії проти України очікувано очолила перелік факторів, які негативно вплинули на інвестиційний клімат, на другому місці — корупція, на третьому — слабка судова система.
Серед позитивних змін керівники компаній назвали надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, скасування мит та квот на український експорт та «транспортний безвіз» з ЄС.
Нагадаємо
Раніше «Мінфін» писав, що індекс інвестиційної привабливості знизився у другій половині 2020 року до 2,40 балів з 5-ти можливих. Результати індексу демонструють безпрецедентне зниження настроїв генеральних директорів, співставне з оцінками 2013 року.
Коментарі - 2
Такий заклик вона оприлюднила у вівторок, 9 серпня, у своєму Twitter.
«Припинити видавати туристичні візи росіянам. Відвідування Європи — це привілей, а не право людини», — написала Каллас.
Вона підкреслила, що авіасполучення з Росією нині закрите, а це означає, що поки країни Шенгену видають візи, тягар несуть сусіди Росії - Фінляндія, Естонія та Латвія.
«Пора припиняти туризм із Росії вже зараз», — закликала Каллас.