Російський експорт золота майже впав до нуля з березня 2022 року, запровадження санкцій є важливим. Про це йдеться «Щотижневому фокусі» KSE Institute.
Експорт російського золота з березня впав майже до нуля — KSE
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіна»: головні фінансові новини
Санкції проти золота
Велика Британія, США, Японія та Канада заборонять імпорт російського золота. США вже ввели санкції. Європейський Союз працює над новим планом заборони імпорту російського золота. Борис Джонсон написав у твіттер, що прийняті заходи «безпосередньо вдарять по російських олігархах і вдарять у серце військової машини Путіна».
Золото РФ
У 2021 році в Росії було вироблено 346 тонн золота (без урахування золота в концентратах), що зробило Росію 2-м (після Китаю) найбільшим виробником золота в світі з часткою близько 9,5%.
Видобуток золота в Росії консолідований, хоча і не так сильно, як виробництво нафти і газу чи сталі. На топ-10 компаній-виробників припадає 61% ринку. Загалом видобуток золота здійснюють близько 520 компаній.
Найбільша частина виробленого в Росії золота йде на експорт — 302 т у 2021 році (87% виробництва). Росія переважно експортувала золото до Великої Британії (266 т, 88% експорту), найбільшого у світі хабу дорогоцінних металів.
Частину золота відправляли до Швейцарії, другого за величиною хабу на ринку золота. Поставки в інші країни були невеликими, оскільки країни ЄС не купували золоті злитки безпосередньо в Росії.
Читайте також: Швейцарія перевірить імпорт російського золота на відповідність санкціям — ЗМІ
З березня російський експорт золота сильно обмежений. Лондонська фондова біржа більше не приймає російські дорогоцінні метали, оскільки Лондонська асоціація ринку дорогоцінних металів (LBMA) 7 березня призупинила дію статусу Good Delivery («надійна поставка») для всіх шести акредитованих російських заводів, що виробляють золоті злитки.
Найбільша в Росії міжнародна золотодобувна компанія Kinross Gold залишила країну.
Золотодобувні компанії в Росії
Найбільші золотодобувні компанії в Росії — це переважно російські компанії за одним винятком. У 2000-х роках міжнародні компанії виявляли інтерес до російських золотих запасів; однак більшість з них вийшли у 2015 році. Запровадження санкцій, падіння цін на золото, погані відносини з інвесторами, непрозоре корпоративне управління зупинили інвесторів.
Найбільшою компанією, яка залишилася в Росії, була канадська Kinross Gold Corporation, третя за величиною компанія з видобутку золота в Росії.
Кінросс оголосив про намір залишити країну на початку квітня 2022 року і завершив продаж 100% своїх російських активів групі Highland Gold Mining до 15 червня. Підкомісія з контролю за іноземними інвестиціями схвалила цю операцію за ціною покупки не більше 340 мільйонів доларів. Це суттєва занижена ціна, враховуючи, що до вторгнення в Україну вартість активів компанії в Росії інвестиційні банки оцінювали в 1,5−2 млрд доларів.
Читайте також: Японія ввела нові санкції проти компаній з Росії та Білорусі та заборонила імпорт золота з РФ
У Росії ще є способи продати золото
Російські золотошукачі можуть продавати метал Банку Росії. Центробанк Росії повернувся до купівлі золота на внутрішньому ринку з 28 лютого 2022 року. Росія також може експортувати золото в країни, які не вводять санкції, включаючи Індію та Китай, хоча це може вимагати значних знижок.
Коментарі