Більшість українських підприємств не можуть платити заробітні плати на довоєнному рівні. Новим працівникам вони також пропонують зарплати нижчі, ніж до війни. Скільки зараз можуть отримувати фахівці та у яких сферах зарплати поволі почали зростати, «Мінфіну» розповіли експерти порталу grc.ua.
Кому в Україні підвищують зарплати
Кому платять менше
Аналіз бази актуальних вакансій показав, що у травні у більшості професійних сфер триває зниження заробітних плат. Найменші зарплати пропонують у таких сферах:
- безпека (9,2 тис. грн),
- туризм, готелі, ресторани (9,5 тис. грн),
- початок кар'єри, студенти (10,3 тис. грн),
- видобуток сировини (в середньому 11 тис. грн),
- спеціалістам сфери інсталяція та сервіс (12,6 тис. грн),
- банки, інвестиції, лізинг (13,1 тис. грн).
Найскладніше зараз знайти роботу: юристам, страховикам, працівникам сфери обслуговування, краси та спорту, охоронцям, освітянам та науковцям, домашньому персоналу, спеціалістам, які працювали в сфері автомобільного бізнесу, закупівель. Для них зараз найменше актуальних вакансій. В переважній більшості вакансій в цих сферах заробітна плата не озвучена.
Невтішною тенденцією є те, що майже в усіх професійних сферах прослідковується зниження середньої заробітної плати. За виключенням декількох сфер, падіння медіанної зарплати у травні склало від 9% до 58%.
Найбільше зарплати знизилися у сферах: видобуток сировини (-58%), інсталяція та сервіс (-56%), безпека (-49%). Відчутне зниження зарплат у відкритих вакансіях в травні, порівнюючи з квітнем, відбулося також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (-56%), робітничого персоналу (-46%), фахівців сфери консультування (-46%), будівництва та нерухомості (-44%), працівників сфери туризм, готелі, ресторани (-32%).
В яких сферах зарплати зростають
Справедливим буде зазначити сфери, в яких зарплати або утрималися та тому ж рівні, що і в попередньому місяці, або трохи підвищилися. У сфері автомобільного бізнесу, незважаючи на те, що падіння зарплат із початку війни відбулося більше ніж на 50%, у травні середня зарплата дещо підвищилася — з 11 тис. грн у квітні до 14,5 тис. грн.
У сфері виробництво та сільське господарство середня зарплата зросла з 13,3 тис. грн до 16,6 тис. грн у травні. Середня заробітна плата для медиків та фармацевтів підвищилася з 14,9 тис. грн до 18,2 тис. грн.
Позитивна динаміка середньої зарплати спостерігається у сфері бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства — цим фахівцям пропонують 19,8 тис. грн, на відміну від квітня, коли пропонували в середньому 17,5 тис. грн. Підвищилися середні зарплати також для HR-ів, у сфері маркетинг, реклама та PR, а також для директорів та керівників.
У сфері інформаційних технологій середня зарплата у відкритих вакансіях у травні трохи нижча, порівнюючи з квітнем. Проте, зважаючи на високий рівень зарплати у цій галузі, це зниження майже не відчутне. У квітні ІТ-спеціалістам пропонували в середньому 108,1 тис. грн, а в травні — 103,5 тис. грн.
Де платять найбільше
Стосовно аналізу зарплат за регіонами, то найвиші зарплати пропонують у Києві. Столиця повернула впевнене лідерство за розміром заробітних плат, яке було втрачено з початку війни. У київських компаніях в середньому пропонують 29,2 тис. грн.
Також високі середні зарплати у Полтавській (22,3 тис. грн), Львівській (21,6 тис. грн), Одеській (21 тис. грн), Івано-Франківській (19,4 тис. грн) та у Харківській областях (19 тис. грн).
Читайте також: Сплату податків можна зробити добровільною: чим наповнимо бюджет
Найнижчі зарплати в травні у відкритих вакансіях пропонуються у Чернігівській (в середньому 12,4 тис. грн), Тернопільській (13,1 тис. грн), Волинській областях (13,6 тис. грн).
Коментарі - 3