Зняття обмежень готівкового курсу купівлі-продажу іноземних валют банками необхідний, аби обмежити спекуляції та зберегти міжнародні резерви. Про це повідомила пресслужба НБУ у фейсбуці.
В НБУ роз'яснили, навіщо зняли курсові обмеження на готівкову валюту
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці: головні фінансові новини
Роз'яснення НБУ
В НБУ зазначили, що курс до долара залишається фіксованим — на рівні 29,25 грн/$. Незмінними також залишаються обмеження на встановлення курсу банками в безготівковому сегменті валютного ринку. Банки і надалі мають проводити такі операції з перевищення офіційного курсу до +1%.
Як пояснили в Нацбанку, саме у безготівковому сегменті відбуваються більшість валютних операцій.
«Таким чином імпортери можуть закуповувати валюту за курсом, який близький до курсу продажу валюти експортерами. У разі виникнення дефіциту валюти на ринку НБУ закриває його продажом валюти зі міжнародних резервів», — пояснили в Нацбанку.
Читайте також: НБУ відпустив курс продажу готівкової валюти
Другим сегментом валютного ринку є готівковий, на якому банки можуть продавати готівкову валюту лише в тому обсязі, в якому до цього купили її в населення. Але попри обмеження НБУ зараз на готівковому ринку здебільшого купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування «сірого» імпорту, який не належить до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту.
«Жоден з цих напрямів не є критичним пріоритетом для підтримки економіки під час війни», — пояснює регулятор. «Тому Національний банк не витрачає дефіцитні міжнародні резерви для згладжування коливань у цьому сегменті ринку».
На що впливатиме рішення
Регулятор мотивує таке рішенням тим, що це вирівняє умови для банків порівняно з обмінниками, що сприятиме підвищенню ефективності готівкового ринку та зменшенню коливань курсу на ньому.
Крім того, курси валюти для громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, і курси купівлі готівкової валюти для громадян, які залишаються в Україні, таким чином зблизяться.
Ці кроки також мають на меті обмежити «картковий туризм». В НБУ кажуть, що значна частина операцій з гривневими картками за кордоном — це зняття готівки з банкоматів. Помітна частина цієї готівки потім повертається в Україну і потрапляє на нелегальний готівковий ринок.
Читайте також: У НБУ пояснили, що відбувається з курсом долара в обмінниках. Обіцяють відреагувати
«Тобто де-факто дефіцитні валютні ресурси можуть витрачатися на непріоритетні для воєнного часу потреби, що зараз вкрай важливо мінімізувати», — заявляє регулятор.
Тож нові умови роботи ринку дозволить «запобігти непродуктивному виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України».
Що передувало
Як писав «Мінфін», Національний банк України з 21 травня 2022 року скасовує обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.
«Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, поліпшить умови роботи легальних суб'єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій», — зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
Читайте також: Готівковий долар в обмінниках вже по 37грн/$ і вище: куди рушить курс далі
Він додав, що усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті.
Коментарі - 47
А теперь уравняловка будет пузырь надутый начнет спускаться. Межбанковский курс 29,25 а розничный 38 уже о допустили раздутие пузыря и на этом кто-то хорошо поднимает
Скоро у населения не за что будет валюту покупать , ни работы ни доходов кому тот бакс нужен будет, а пока нужен на 0 растаможку последних денег — только бензина нет и не будет .
Специалист — как ты это сделаешь? Там и так ограничения большие — по 100к в месяц на человека. Ограничениями ты просто нагнешь милионы людей которые пытаются прожить в европе. и все изза пары барыг. Все мы думаю прекрасно понимаем что это не вариант.
Тут надо более тонкое решение без ограничений
Ну, а кто тогда будет вытрачать?
Ну вот клиент Привата снимает 100 Евро с грн картки в Германии, кто платит разницу?
Если не НБУ за счет резервов, то выходит банк, банку оно понятно не надо.
Хорошо с нововведениями банк ставит курс рыночный-38, вроди всё Ок, но где банку взять по 37,5?
В кассе, а если не сдали? Купить в НБУ бо 30, так в чем смысл снятия этих ограничений, просто чтоб банки могли больше наваривать?
К тому же «туризм» тут имеет другую сторону, о которой почему то забыли. На снятие лимит в 3000Е в месяц, а от то что ежедневно везут тысячи авто на нал как то не учли, т.е. даже с учетом туризма, наличной валюты ежедневно вывозится из страны куда больше чем ввозится.
Ввоз авто можно рассматривать как инвестицию.
Та и авто в основном берут за кеш из кубышки, нигде не учтенный и не оформленный.
Так что, думаю, государству это мало чем навредит, скорее даже принесет пользу.
Да и в целом, не понимаю этой истерии вокруг пригона авто в Украину без налогового.
Люди буду использовать этот транспорт для добычи хоть какого-то то пропитания в будущем.
А весь этот «совдепосвкий» взгляд на автомобиль, как на роскошь, давно утратил резонность.
В текущей ситуации весьма актуально брать гибриды.
Занимательная у Вас математика.
Я Вас не обвиняю в желании купить авто за 4000$ уймитесть, не переводите всё к себе. Я лишь констатирую новую статью оттока наличной валюты из страны при её дефиците.
партнери нас заливають товарами, переважно військового призначення, а те що Ви називаете «евро та долларами» це лише валютній еквівалент вартості товарів, що входить до конкретного пакету допомоги.
Навіть якщо б дали реальним $, його нема сенсу тут міняти на грн, оскільки, ні тут, ну закордоном зброї за грн не купиш.
Все остальные просто теряют бабки путем стремительной девальвации нац. валюты.
Банки будут покупать по официальному 29.5 (НБУ +1%) и продавать как душа положит.
Только власти забывают, что сейчас не 2014-й. Европа окончательно открыта для беженцев. И теперь те, кто ещё надеялся чем-то здесь заниматься, чтобы выжить- окончательно плюнут и уедут. Возможно навсегда. Потому что их власть предала снова. Минус ещё 5 млн жителей? Работоспособных, патриотов, цвет нации.
Все надеются, что с новыми лицами будем жить по новому, но увы.
Да ну, так работает большинство украинских банков, это называется окончательный рассчет и производится он в течении 1−3 дней. В ПУМБ после покупки за валюту, даже смс-приходит, что средства хх.хх грн именно зарезервовани, а спустя 1−3 дня, что они сняты (и сумма меняется). В Привате такого нет, ну по крайней мере до 21/05 не было.
Но если там отец/мать-одиночка, с кучей детей, то можно не вписаться и без аренды.
«Неизменными также остаются ограничения на установку курса банками в безналичном сегменте валютного рынка. Банки и дальше должны проводить такие операции по превышению официального курса до +1%.»
Означает ли это что безналичные расчеты в валюте будут продолжать конвертироваться с ограничениями по курсу НБУ + 1% ?