Єврокомісія збирається 18 травня запропонувати новий пакет фінансової допомоги Україні, зокрема нові кредити, які нададуть Києву негайну ліквідність, а також зобов’язання щодо довготермінової відбудови, пише Retuers з посиланням на європейських посадовців.
ЄС запропонує Україні додаткові кошти для покриття термінових видатків — Reuters
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці: головні фінансові новини
Обсяг короткотермінової фінансової підтримки досі обговорюється, але два джерела видання, втаємничені у переговори, очікують, що її вистачить аби покрити фінансові потреби України на два місяців. Її нададуть переважно через кредити, додали вони.
За словами третього джерела, кошти будуть спрямовані з бюджету ЄС та бюджетів урядів країн-членів блоку. Це спростовує попередню інформацію про ніби-то плани ЄС залучити кошти через ринкові механізми, випустивши облігації, підкріплені бюджетом ЄС.
Масштаб підтримки ЄС залежатиме від того, скільки коштів готові виділити країни блоку G7. Зустріч міністрів фінансів країн G7 запланована на другу половину цього тижня, якраз після того, як Єврокомісія збирається оприлюднити свою пропозицію.
Читайте також: Країни G7 можуть виділити Україні 30 мільярдів євро
Комісія також наголосить на своїй підтримці довготермінової відбудови України. Очікується, що вона також встановить основні принципи, за якими функціонуватиме план допомоги, який ймовірно, обійдеться у трильйони євро.
Щоб пакет набув чинності, його мають схвалити країни-члени ЄС, які можуть спробувати внести зміни. Речник Єврокомісії відмовився коментувати новий пакет.
Гранти чи кредити
Міжнародний валютний фонд (МВФ) у квітні оцінив, що Україна потребуватиме принаймні $5 млрд щомісяця протягом трьох місяців, аби покрити негайний фінансовий дефіцит, спричинений російським вторгненням. Голова МВФ, Крісталіна Георгієва, закликала виділити цю підтримку переважно у формі грантів, а не кредитів.
Позиції урядів країн-членів ЄС щодо підтримки України різняться: багато з них надають перевагу кредитам, незважаючи на рекомендації МВФ та ймовірну нездатність України їх виплатити. Однією з країн ЄС, яка підтримує грантову форму допомоги, є Німеччина, стверджують дипломати ЄС.
Читайте також: Хто фінансує український бюджет з початку війни
Пакет може стати сумішшю грантів та кредитів, стверджують посадовці. Кошти підуть на зарплати, пенсії та видатки лікарень.
Новий пакет не входитиме упакет макрофінансової допомоги на 1,2 млрд євро, який ЄС вже надала Києву.
Коментарі