У понеділок відбулося позачергове закрите засідання ФРС. Незважаючи на те, що підвищення процентної ставки не стояло на порядку денному, ринки нервово реагували. S&P 500 закрився у понеділок -0,38%, NASDAQ — практично на рівні відкриття.
Акції знижуються на тлі засідання ФРС та геополітичної ситуації у світі. Головні події на ринках 14 лютого
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Лідером падіння стала Moderna Inc -11,68%. Також знижувалися інші біофармацевтичні компанії - виробники вакцини: акції Pfizer впали на -1,93%, BioNTech — на -9,6%, Novavax на -11,42%.
Можливо, занепокоєння інвесторів пов'язане з продажем гендиректором Moderna Стефаном Банселем частини своїх акцій минулого тижня та видаленням акаунта в Twitter.
Pfizer і BioNTech продовжують чекати на дозвіл на екстрене використання своєї вакцини проти covid-19 для дітей віком від 6 місяців до 4 років, видача дозволу затримується.
На даний момент ринок повністю ігнорує пандемію коронавірусу та зосереджений на інфляції та рішеннях ФРС щодо процентної ставки. У цих умовах акція Moderna зберігає потенціал для падіння разом з іншими акціями виробників вакцин, такими як BioNTech і Novavax.
Читайте також: Нафта по $100 завдасть подвійного удару по світовій економіці — економісти Bloomberg
Позачергове засідання ФРС
Президент Федеральної резервної системи Сент-Луїса Джеймс Буллард у понеділок повторив заклики до швидшого підвищення процентної ставки ФРС. Він заявив, що чотири сильні звіти про інфляцію поспіль вимагають більш агресивних дій.
Буллард, який сам допоміг сформувати сьогоднішні очікування, закликавши минулого тижня до підвищення на 50 базисних пунктів на березневому засіданні ФРС, заявив, що «довіра до ФРС знаходиться на коні» у її прагненні знизити інфляцію з 40-річних максимумів.
«Насправді саме жовтень, листопад, грудень, січень поставили під сумнів будь-яку ідею про те, що ця інфляція природно сповільниться в будь-який розумний період часу без вживання заходів з боку ФРС», — сказав Буллард, знову закликавши до підвищення ставки до 1 % до 1 липня. Це передбачає принаймні одне підвищення на піввідсотка на одному з трьох засідань замість підвищення на чверть пункту, яке ФРС використала останніми роками.
Поки він говорив, прибутковість облігацій зросла, а недавня волатильність ринку збереглася. 10-річні казначейські облігації знову піднялися понад 2%.
Інші чиновники ФРС були менш схильні йти на підвищення на півпункту або навіть були стурбовані тим, що це може спричинити проблеми.
В інтерв'ю радіо SiriusXM президент ФРБ Річмонда Томас Баркін сказав, що потрібно «своєчасно» почати підвищувати процентні ставки. Але він зазначив, що подробиці залежатимуть від того, як зміниться інфляція у наступних звітах.
Президент ФРБ Канзас-Сіті Естер Джордж заявила в інтерв'ю Wall Street Journal, що вона хотіла б розробки «систематичного» плану щодо посилення грошово-кредитної політики, але не переконана, що його треба розпочинати з підвищення на 50 базисних пунктів.
Читайте також: Goldman Sachs переглянув прогноз по S&P у гірший бік
«Завжди краще діяти поступово, — сказала Джордж. — Дивлячись на те, де ми знаходимося невизначеність, пов'язану з наслідками пандемії та іншими речами, мені важко сказати, що ми маємо дуже швидко перейти до нейтральної позиції», — вважає вона.
У неділю президент ФРБ Сан-Франциско Мері Дейлі заявила, що, якщо ФРС буде занадто «різкою та агресивною», це може «надати дестабілізуючий ефект на той самий зріст і стабільність цін, яких ми намагаємося досягти».
Дейлі сказала «Face the Nation», що після підвищення ставок у березні ФРС може навіть розглянути питання про зупинення підвищення ставок на своєму наступному засіданні з метою оцінки економіки.
ФРС обіцяє те, що вона називає «гнучким» підходом до політики після епохи пандемії. Остаточне рішення може ґрунтуватися на деталях остаточного звіту щодо споживчої інфляції, який має бути опублікований 10 березня.
Цей звіт покаже, чи слабшає, як сподіваються і очікують деякі чиновники ФРС, місячні зміни цін, що, за словами деяких, дозволить їм посилити політику повільнішими темпами.
Жоден з керівників ФРБ, й у першу чергу, голова ФРС Джером Пауелл, не висловлювався публічно з цього питання з останнього засідання центрального банку січні.
Буллард сказав, що доповість Пауелл послідовність майбутніх підвищення ставок. Але він також сказав, що ФРС у цей момент необхідно «довести до кінця» те, що очікують ринки, і фактично зафіксувати жорсткіші фінансові умови, які спостерігаються, наприклад, у підвищенні відсоткових ставок за дворічними казначейськими облігаціями.
За словами Булларда, Пауелл «дуже добре керує комітетом». Але «ФРС має виконати та ратифікувати ті очікування, які були закладені протягом двох років. І якщо ми цього не зробимо, то буде враження, що ми не захищаємо цільовий показник інфляції в 2%. З того часу, як минулої осені ФРС почала планувати жорсткішу грошово-кредитну політику, дохідність дворічних облігацій зросла майже з нуля до 1,6% станом на ранок понеділка, приблизно на тому ж рівні, що й до пандемії.
«Я думаю, що моя позиція правильна, і я намагатимусь переконати своїх колег», — сказав Буллард, член із правом голосу щодо політики ФРС цього року.
Дослідження ФРБ Чикаго
Дослідження ФРБ Чикаго показало, що рекордні темпи зміни роботи підштовхують інфляцію в США до зростання. Згідно з документом, опублікованим у понеділок Федеральною резервною системою Чикаго, збільшення частки людей, які шукали роботу, і при цьому були зайняті, підвищило інфляцію приблизно на 1 процентний пункт. Це говорить про те, що на зміну роботи припадало приблизно 20% зростання цін, яке спостерігалося у 2021 році.
«Схильність робітників шукати іншу роботу є важливим фактором інфляції», — сказав Леонардо Мелозі, старший економіст Федерального резервного банку Чикаго та співавтор доповіді.
Дослідники кажуть, що люди, які шукають нову роботу, поки що у них ще є робота, можуть зрештою отримати більш високу заробітну плату та більшу купівельну спроможність після зміни робочого місця чи отримання підвищення від свого нинішнього роботодавця.
Ця тенденція почалася минулого року, оскільки різко зросла кількість оголошень про вакансії, а кількість людей, які звільняються з роботи, досягла рекордного рівня. У середньому щомісяця минулого року майже 4 мільйони американців звільнялися з роботи — часто у пошуках кращої оплати чи більшої гнучкості.
Intel купує Tower Semiconductor
Після закриття ринку у понеділок Wall Street Journal повідомив, що Intel працює над пропозицією Tower Semiconductor приблизно на 6 мільярдів доларів. Про угоду може бути оголошено вже цього тижня.
Новина з'явилася в контексті будівництва нових заводів Intel із виробництва мікросхем, щоб конкурувати з технологічним лідером Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). За останній рік Intel зобов'язалася витратити понад 43,5 мільярда доларів на нові заводи з виробництва мікросхем або фабрики в Арізоні та Огайо, а також на розширення заводу в Нью-Мексико.
Коментарі - 1