За минулий рік чисельність боргів в Єдиному реєстрі боржників зросла майже на 1,5 млн, а їхня сумарна кількість збільшилася на 29%. Про це йдеться в даних Опендатабот.
Кількість боргів українців зросла майже на 30% за рік. Найбільше за комуналку
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Борги зростають
Для порівняння, у 2020-му приріст становив 1,2 млн заборгованостей.
Найшвидше зростають такі категорії ЕРД:
- стягнення коштів, тобто борги фізичних осіб за кредитами, а також перед компаніями та організаціями — +47% або +567 тисяч боргів;
- заборгованість з оплати комунальних послуг — + 41% або +140 тисяч боргів за 2021 рік, а за два роки — більш ніж удвічі. Загальний борг на 01 грудня 2021 року становить 72,7 млрд грн;
- борги у справах про адміністративні правопорушення — +35% або +285 тис. боргів.
Найбільші категорії за кількісним показником: заборгованість перед банками, компаніями та організаціями — 1 761 749 боргів (27% від загальної кількості заборгованостей), стягнення коштів на користь держави — 1 629 505 боргів (25%), а також штрафи за порушення правил дорожнього руху — 1 327440 боргів (20%).
Чим загрожує потрапляння до реєстру
Потрапляння до реєстру боржників може спричинити низку обмежень, зокрема: заборона виїзду із країни; блокування коштів на рахунках у банках та заборона відкривати нові рахунки; заборона на продаж та купівлю авто та нерухомості; стягнення заборгованості з усіх офіційних доходів.
Коментарі - 10
Существует только два способа ограничить права граждан на выезд и распоряжение имуществом.
Основной документ регулирующий сам факт выезда за границу — ЗАКОН УКРАЇНИ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» в «Законе» есть статья 6 в ней указаны основные причины запрета на выезд гражданина, а именно (касаемо «долгов») 5) він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, — до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів. Ключевое — .Решение суда … решение других органов (должностных лиц) Есть Позиция В С Украины, который четко высказался по эту факту — вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України можливе тільки в порядку, передбаченому ст. 377−1 ЦПК України, яка є спеціальною нормою та застосовується на стадії виконання судових рішень, ухвалених незалежно від виду судочинства та рішень інших органів (посадових осіб), за поданням державного виконавця а не шляхом забезпечення позову, тим більше одночасно з ухваленням рішення суду.
2. Суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця, приватного виконавця. {Частина друга статті 377−1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1404-VIII від 02.06.2016}» Вывод; пока нет отдельного Решения Суда на основании «подання» как гос исполнителя так и частного, в котором конкретно указан «Запрет на выезд» все эти «устные «запреты просто слова! В связи с этим «Законодательством» в обязательном порядке предусматривается следующие действия — 1 Иск к должнику в Суд по месту жительства должника (учитывая сроки рассмотрения и процедуру обжалования может длиться годами) и не всегда Суд удовлетворяет требования кредитора в полном обьеме. 2 Открытие исполнительного производства (Законом предусмотрена процедура обжалования)
Вся эта «законодательная «процедура может длиться годами, и поэтому категормя этого запрета очень «размыта».
Ну и теперь об . ограничении и аресте счетов и имущества.
Существует два основных момента, которые в «Законной» форме могут произвести данные действия со счетами и имуществом
1 Исполнительное производство на основании Решения Суда
2 Так называемый вне судебный способ взыскания задолженности — «виконавчі написи» которые осуществляют нотариусы. Но при этом действия нотариусов в этом вопросе регулируются в основном «Законом о нотариате» и «Законе о исполнительном производстве» Согласно ст 87 «Закона о нотариате» …стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, які встановлюють заборгованість… Ну и в ст 88 …вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Ознакою безспірності вимоги є відсутність заперечень боржника щодо заборгованості та її розрахунку, а також відсутності будь-яких суперечностей у поданих документах. На підтвердження безспірності заборгованості нотаріусу мають бути подані документи, що свідчать про визнання боржником вимог кредитора.